Chemia kontra mróz - środki przydatne zimą

Poniedziałek, 11 stycznia 2010 (08:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Jest kilka preparatów, które szczególnie przydają się w samochodzie podczas zimy.

Zdjęcie

Odmrażacz do szyb przyda się, gdy wycieraczki przymarzną do szyby czołowej. /Motor
Odmrażacz do szyb przyda się, gdy wycieraczki przymarzną do szyby czołowej.
/Motor
Oto środki, które warto mieć w aucie:

Reklama

  • Preparat do uszczelek, np. sprej silikonowy lub wazelina w sztyfcie. Posmarowane takimi preparatami uszczelki nie przymarzną do drzwi. Dodatkowo, pozwalają one uniknąć nieprzyjemnych pisków z okolic drzwi, które powodowane są wzajemnymi ruchami drzwi względem nadwozia, szczególnie podczas jazdy po nierównościach (dokuczliwe szczególnie zimą). Jeżeli zdarzy się nam już, że uszczelki drzwi przymarzną, to nie otwierajmy drzwi na siłę. Jeżeli nie można się dostać do auta innymi drzwiami i nagrzać auta od wewnątrz to postarajmy się otwierać przymarznięte drzwi powoli i z wyczuciem aby nie uszkodzić uszczelek.
  • Odmrażacz do szyb w spreju może mieć trzy zastosowania. Po pierwsze usuniemy nim szron z reflektorów z plastikowymi kloszami (ma je większość nowszych samochodów), które bardzo rysują się przy używaniu skrobaczki. Po drugie, łatwo poradzimy sobie z przymarzniętymi do szyby wycieraczkami, które niszczą się podczas odrywania na siłę. Po trzecie preparat pozwoli usunąć bardzo mocno przylegający szron, który przy dużym mrozie potrafi pokryć wewnętrzną stronę przedniej szyby, jeżeli zostawimy na dużym mrozie auto z silnie nagrzanym wnętrzem i sporą ilością wilgoci wewnątrz (np. woda z roztopionego śniegu).
  • Odmrażacz do zamków ma pewne alternatywne zastosowanie. Poza stosowaniem do zamków (uwaga! rozpuszcza smar i często używany może zniszczy zamki), można go z powodzeniem wykorzystać do rozmrożenia zatkanych dysz spryskiwaczy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Chemia

Więcej na temat:nadwozie | samochody używane | chemia

Zobacz również