• Rowerzysta może jeździć w słuchawkach: poruszanie się w słuchawkach na jednośladzie nie jest formalnie zabronione przez przepisy. Rowerzyście nie grozi więc mandat. Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to jednak ryzykowne zachowanie, ponieważ rowerzysta może nie słyszeć klaksonu czy zbliżającego się auta.

   • Rower poruszający się w nocy oraz w tunelu musi być oświetlony. Przepisy wymagają, aby rower był wyposażony w lampę z przodu (światło białe lub żółte) i z tyłu (światło czerwone) oraz czerwony odblask z tyłu. Przy normalnej widoczności w dzień światła nie muszą być włączone, a nawet zamontowane.
   • Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z ich prawej strony. Jeśli kierowca skręca w prawo i widzi jednoślad przy prawej krawędzi drogi, musi się zatrzymać i go przepuścić. To przywilej dla cyklistów, który obowiązuje od 2 lat, jednak wciąż budzi wiele kontrowersji wśród kierowców. Powód? Podczas wykonywania skrętu można nie zauważyć cyklisty, a winnym zdarzenia będzie bezdyskusyjnie prowadzący samochód. Aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji, przygotowując się do skrętu w prawo warto zbliżyć się do krawężnika, aby uniemożliwić rowerzyście wyprzedzanie z prawej i tym samy ograniczyć ryzyko potrącenia go.
   • Rowerzysta ma prawo jechać środkiem pasa przez skrzyżowanie, jeśli z danego pasa ruchu można opuścić skrzyżowanie przynajmniej w dwóch kierunkach. Ma to zmniejszać ryzyko wymuszenia na rowerzyście pierwszeństwa i poprawić jego widoczność.
   • Rowerzysta ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem: kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi pamiętać o obowiązku przepuszczenia rowerzysty, który przecina mu drogę (porusza się na wprost). W tym przypadku nie ma znaczenia, czy cyklista jedzie po ścieżce czy po chodniku. W przypadku zderzenia z rowerzystą winnym zdarzenia będzie kierowca, ponieważ nie ustąpił pierwszeństwa.
   • Rowerzysta może jeździć w słuchawkach: poruszanie się w słuchawkach na jednośladzie nie jest formalnie zabronione przez przepisy. Rowerzyście nie grozi więc mandat. Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to jednak ryzykowne zachowanie, ponieważ rowerzysta może nie słyszeć klaksonu czy zbliżającego się auta.
   • Rowerzyście nie wolno jeździć po przejściu: rowerzysta nie może przejeżdżać przez „zebrę”. Ma obowiązek zsiąść z roweru i przeprowadzić go lub – jeśli chce jechać – poszukać przejazdu dla rowerów.
   • Rowerzysta musi korzystać z drogi lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat w wysokości 50 zł.
   • Rowerzyści nie mogą korzystać z autostrady oraz drogi ekspresowej. Dotyczy to także przypadku poruszania się przez cyklistę jedynie pasem awaryjnym lub poboczem. Mandat za wjazd rowerem na drogę szybkiego ruchu wynosi 250 zł.
   • Rowerzysta może przeciskać się w korku: z punktu wiedzenia przepisów, rowerzysta – o ile nie najeżdża na linię ciągłą i nie zahaczy o żadne auto – ma prawo tak się poruszać. Omijanie i wyprzedzanie pojazdu w ramach jednego pasa ruchu jest bowiem dozwolone. Taki sposób jazdy denerwuje wielu kierowców, ponieważ lawirujący między samochodami rowerzysta może nie zostać zauważony i potrącony. Winnym będzie w takiej sytuacji kierowca auta.
   • Rowerzysta czasem może jeździć po chodniku, zamiast po ulicy. Rowerzysta może jechać po chodniku jeśli: opiekuje się dzieckiem na rowerze (do lat 10); dozwolona prędkość na drodze jest większa niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Oznacza to, że nie zawsze musi tamować ruch na jezdni.
   • Rowerzyści mogą jechać obok siebie: przepisy dopuszczają jazdę rowerów obok siebie, gdy nie utrudnia to ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu. Ponieważ trudno zdefiniować utrudnianie ruchu, w praktyce rowerzyści mogą poruszać się obok siebie niemal zawsze. Z kolei kierowca chcący wyprzedzić cyklistów musi zachować od nich bezpieczny odstęp i pamiętać o zakazie najeżdżania na linię ciągłą.
  • Zobacz również

   Zamknij
  • Prawa i obowiązki rowerzystów

   Galeria:

   Na drodze nie brakuje sytuacji, w których dochodzi do konfliktów na styku kierowca-rowerzysta. Jakie przywileje, a jakie obowiązki mają jeżdżący jednośladami?

   Zdjęcie:

   Rowerzysta może jeździć w słuchawkach: poruszanie się w słuchawkach na jednośladzie nie jest formalnie zabronione przez przepisy. Rowerzyście nie grozi więc mandat. Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to jednak ryzykowne zachowanie, ponieważ rowerzysta może nie słyszeć klaksonu czy zbliżającego się auta.

   Źródło:

   Motor

  • Oceń zdjęcie z galerii

   Ocen: 4
  • Reklama