W jaki sposób można sprawdzić ważność polisy OC?

Artykuł sponsorowany
Wtorek, 7 kwietnia (16:58)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Umowę należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Zachowanie ciągłości ubezpieczeniowej jest ważne z kilku względów – brak OC wiąże się z karami, które może nałożyć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak możesz sprawdzić ważność swojej polisy?

Zdjęcie

/materiały promocyjne
/materiały promocyjne

Polisa OC - do kiedy jest ważna?

Konieczność sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC może ci się przydać w wielu przypadkach. Jeśli ubezpieczyłeś pojazd i korzystasz ze standardowego OC zapewniającego ochronę ubezpieczeniową przez 12 miesięcy, to umowa zostanie automatycznie przedłużona, chyba że złożysz pisemne wypowiedzenie. Dodatkowo zakład ubezpieczeń przypomni ci, do kiedy obowiązuje obecna umowa. Możliwość sprawdzenia ważności ochrony ubezpieczeniowej może ci się przydać szczególnie wtedy, gdy jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym i chcesz sprawdzić, czy sprawca na pewno posiada ubezpieczenie OC. Jak możesz to zrobić? Oto 3 sposoby:

1. Sprawdzenie druku polisy - sprawca zdarzenia może ci przedstawiać druk polisy, który stanowi potwierdzenie jej ważności we wskazanym na dokumencie okresie. Jednak obecnie nie ma obowiązku wożenia ze sobą takiego druku, a co więcej - skąd masz mieć pewność, że przedstawiona ci polisa jest prawdziwa? Nie jest to dobry sposób na weryfikację aktualności ochrony ubezpieczeniowej.

2. Weryfikacja w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - fundusz ten, poza tym, że kontroluje dopełnienie obowiązku korzystania z ochrony ubezpieczeniowej, daje możliwość skorzystania z darmowego narzędzia, którym możesz sprawdzić aktualność ubezpieczenia OC. Znajdziesz je na stronie ufg.pl. Żeby taka weryfikacja była możliwa, musisz znać numer rejestracyjny pojazdu albo numer VIN. W ten sposób dowiesz się, czy posiadacz pojazdu korzysta z ochrony ubezpieczeniowej. To zdecydowanie najłatwiejszy sposób na sprawdzenie aktualności ubezpieczenia OC.

Zdjęcie

/materiały promocyjne

3. Sprawdzenie historii pojazdu - trzecią metodą weryfikacji aktualności polisy OC jest skorzystanie z narzędzia dostępnego na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/. To również darmowe rozwiązanie, które jednak pozwoli ci uzyskać dużo więcej danych. To narzędzie może ci się przydać szczególnie wtedy, gdy kupujesz pojazd, gdyż dzięki niemu możesz sprawdzić nie tylko ważność ubezpieczenia OC, ale również daty przeprowadzania badań technicznych czy przebieg pojazdu w dniu poszczególnych badań. W tym przypadku musisz znać zarówno numer rejestracyjny, numer VIN, jak i datę pierwszej rejestracji samochodu.

Zdjęcie

/materiały promocyjne

Jeśli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Innym sposobem jest zainstalowanie na swoim smartfonie aplikacji "Na wypadek". Mobilna aplikacja UFG to przydatne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz wiedział, jak sobie poradzić, jeśli przydarzy ci się wypadek czy kolizja. W aplikacji możesz również sprawdzić, czy inni uczestnicy zdarzenia posiadają ubezpieczenie OC.

Co jeśli sprawca nie ma OC?

W takim przypadku powinieneś wezwać policję. Brak OC nie oznacza, że nie otrzymasz odszkodowania. Wypłaci ci je UFG. Jednak na drodze regresu instytucja ta zwróci się o  środki do nieubezpieczonego sprawcy zdarzenia, który wszystkie koszty będzie musiał pokryć sam. To nie koniec konsekwencji. W zależności od tego, jak długo posiadacz pojazdu jeździ bez ubezpieczenia, zostanie na niego nałożona kara za brak OC. W 2020 roku w przypadku posiadacza samochodu osobowego taka kara wynosi:

  • brak OC do 3 dni - 1040 zł,
  • brak OC od 4 do 14 dni - 2600 zł,
  • brak OC powyżej 14 dni - 5200 zł.

Jeśli zatem spowodujesz wypadek czy kolizję, będąc nieubezpieczonym, możesz zostać obciążony bardzo dużymi kosztami. Nie dopuść do takiej sytuacji. Ile zapłacisz za ochronę ubezpieczeniową? Wyliczy to dla ciebie kalkulator OC, który znajdziesz na stronie zakładu ubezpieczeń, np. AXA Direct.

Artykuł pochodzi z kategorii: Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Zobacz również

  • Gdzie szukać samochodu w 2019 roku przez Internet?

    Zakup samochodu przez Internet jest coraz popularniejszy. W sieci można znaleźć wymarzony model na terenie całego kraju, bez potrzeby wyjeżdżania na auto giełdy w wielu lokalizacjach. Gdzie szukać... więcej