Citroën

Citroën

Co ma wspólnego Citroën z Polską? To na terytorium naszego kraju Andre Gustave Citroën (1878-1935) kupił patent na produkcję kół zębatych o uzębieniu daszkowym i zajął się ich wyrobem po powrocie do Paryża. Duże zapotrzebowanie na koła zębate pozwoliło na rozwój firmy. Pierwszy jej samochód powstał w 1919 roku. Rosnącej popularności Citroënów sprzyjał masowy system produkcji, zapożyczony od Forda, a także odważne działania marketingowe - m.in. reklama na Wieży Eiffla.

Francuski producent słynie z innowacyjnych rozwiązań. Dość wspomnieć o przedwojennym modelu Traction Avant (z przednim napędem i niezależnym zawieszeniem) czy o powojennej limuzynie DS z hydropneumatycznym zawieszeniem, hamulcami tarczowymi z przodu, skrętnymi reflektorami i elektronicznym wtryskiem paliwa (od 1969 roku). Przez ponad 40 lat Citroën produkował także kultowy model 2CV, francuski odpowiednik Volkswagena Garbusa i Fiata 500.

Od lat 70. Citroën tworzy wraz z Peugeotem koncern PSA. Obecnie poza etatowymi modelami, oferta Citroëna obejmuje także linię aut premium, oznaczonych literami DS.