Kiedy ostatnio sprawdzałeś ciśnienie w oponach?

Wtorek, 21 października 2014 (11:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Badania TNS Polska wskazują, że nadal niewielu polskich kierowców sprawdza ciśnienie w oponach. Skorzystaj z okazji i zrób to w ramach akcji Michelin "Ciśnienie pod kontrolą". Parametr ten ma bezpośredni wpływ na kondycję opon, bezpieczeństwo jazdy oraz wyższe zużycie paliwa. Niewłaściwy poziom ciśnienia może uszczuplić budżet właściciela auta o ponad 200 zł rocznie.

Zdjęcie

Michelin /Michelin

W poniedziałek, 27 października, rozpocznie się ogólnopolska akcja Michelin "Ciśnienie pod kontrolą". Na 50 stacjach Statoil, we wszystkich województwach, będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie w oponach i głębokość bieżnika. Akcja potrwa do 31 października po to, by kierowcy mogli zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem na Wszystkich Świętych. Akcja Michelin "Ciśnienie pod kontrolą" trwa od 10 lat i choć jej efektem jest wzrost świadomości znaczenia ciśnienia w oponach wśród polskich kierowców o około 20 procent, nadal - jak wynika z badań TNS Polska - ponad połowa z nich sprawdza ciśnienie rzadziej niż raz w miesiącu.

Cytat

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Michelin wynika, że ponad połowa kierowców (61 proc.) sprawdza poziom ciśnienia w oponach rzadziej niż raz w miesiącu, a 5 proc. w ogóle go nie sprawdza.

"Kiedy rozpoczynaliśmy akcję w 2005 roku, 13 procent aut poruszało się z prawidłowym ciśnieniem. Przed rokiem badania przeprowadzone na stacjach dowiodły, że w czasie od kiedy trwa akcja, liczba ta wzrosła do 36 procent. Ten wynik nas cieszy, ale badanie TNS Polska pokazuje, że akcja jest nadal bardzo potrzebna" - mówi Iwona Jabłonowska z Michelin. "W tym roku, podczas jubileuszowej, 10. edycji >>Ciśnienia pod kontrolą<<, chcemy zmierzyć ciśnienie opon w ponad 15 000 samochodów i z niecierpliwością czekamy na wyniki pomiarów".

Reklama

Niebezpieczne konsekwencje

Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa - o około 0,3 l/100 km. Przy średnim przebiegu 15 tys. km rocznie daje to niepotrzebny wydatek ponad 230 zł rocznie. Badania dowodzą też, że niewłaściwe ciśnienie w oponach wpływa na skrócenie okresu użytkowania opony o jeden sezon.

Jak prawidłowo sprawdzać ciśnienie?

Zdjęcie

W ramach akcji sprawdzana będzie też głębokość bieżnika. Choć przepisy wymagają jedynie 1,6 mm, to rozsądne minimum wynosi 4-5 mm. /Michelin
W ramach akcji sprawdzana będzie też głębokość bieżnika. Choć przepisy wymagają jedynie 1,6 mm, to rozsądne minimum wynosi 4-5 mm.
/Michelin

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać co najmniej raz w miesiącu, ale także przed każdą dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się "na zimno" - najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. W przypadku badania opon rozgrzanych, do zalecanej wartości trzeba dodać 0,3 bara.

"Poziom ciśnienia w oponach powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu. Dokładne wartości można sprawdzić samemu w swoim aucie, szukając informacji na przykład na klapce wlewu paliwa, w schowku lub na słupku przy drzwiach kierowcy" - przypomina Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta Oponeo.pl.

Akcja Michelin "Ciśnienie pod kontrolą" odbędzie się w dniach 27-31 października 2014 roku, w godzinach od 11 do 20 na 50 stacjach Statoil w całej Polsce  (lista stacji biorących udział w akcji znajduje się na stronie www.michelin.pl).

Zdjęcie

Sprawdź, kiedy wymieniać opony na zimowe

Artykuł pochodzi z kategorii: Michelin

magazynauto.pl
Więcej na temat:Michelin | opony

Zobacz również

  • Kiedy wymieniać opony na zimowe

    Zbyt wczesne przejście jesienią na opony zimowe nie wpływa na bezpieczeństwo, ale pozostawienie auta na oponach letnich do opadów śniegu może mieć fatalne skutki. więcej