Rozpoznaj powypadkowe i z dużym przebiegiem

Poniedziałek, 20 lipca 2015 (13:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Ślady napraw powypadkowych oraz oznaki świadczące o dużym przebiegu auta zwykle może rozpoznać każdy. W nowym "Motorze" - 30/2015 - piszemy, na co zwrócić uwagę przy oględzinach używanego samochodu.

Zdjęcie

Motor /Motor

Z daleka piękny i błyszczący, z każdym krokiem bliżej widać coraz więcej skaz i niedoskonałości. Taki opis pasuje do zdecydowanej większości używanych aut sprzedawanych w naszym kraju.

Niskie ceny samochodów nie biorą się znikąd, zwykle są konsekwencją ich rzeczywistej kondycji. Często o wypadkowej przeszłości, niemal zawsze - cofniętego licznika. Nie ma co się oszukiwać, pojazdy sprowadzane do Polski nie są najwyższej jakości. Auto, nawet leciwe, ale rzeczywiście zadbane w Niemczech czy Szwajcarii jest droższe niż u nas. Nie opłaca się ich sprowadzać.

Reklama

Ślady świadczące o burzliwej przeszłości auta można zatuszować na tyle skutecznie, że nawet fachowiec nie odkryje prawdy natychmiast, a już na pewno - nie przy pierwszych oględzinach, bez specjalistycznych narzędzi. Jednak tylko niewielki odsetek aut opłaca się profesjonalnie przygotowywać do sprzedaży, zatem wiele oznak wskazujących na wypadkową przeszłość i duży przebieg można rozpoznać we własnym zakresie.

Oczywiście nie każdy ślad napraw blacharsko-lakierniczych od razu dyskwalifikuje konkretny egzemplarz. W kilku-, kilkunastoletnim aucie nie obejdzie się przecież bez "obcierek" czy drobniejszych kolizji. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nawet drobna kolizja może pociągnąć lawinę innych awarii. Może ujawnić się dopiero po zakupie. Podobnie jest z autem o dużym przebiegu. Jeśli było należycie obsługiwane przez poprzednich właścicieli, duży stan licznika nie musi oznaczać rezygnacji z zakupu. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością dodatkowych napraw, np. wymiany rozrządu, regeneracji turbosprężarki czy wtryskiwaczy itp.

Przed zakupem warto zatem dokładnie przyjrzeć się autu, zwłaszcza gdy sprzedającym jest osoba prywatna. W takiej sytuacji jakiekolwiek reklamacje już po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży mają niewielkie szanse powodzenia. W nowym "Motorze" podpowiadamy zatem, jakie są typowe oznaki aut powypadkowych oraz z dużym przebiegiem, ilustrując przykłady zdjęciami.

Kupuj auto jak zawodowiec - PORADNIK

Więcej na temat:motor

Zobacz również