Kamera na każdy pokład

Wtorek, 19 listopada 2013 (16:45)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Od prostych urządzeń za niespełna 100 zł po zaawansowane produkty warte blisko 1500 zł – każdy znajdzie kamerę pokładową na miarę swoich potrzeb.

Kamera pokładowa w praktyce

Jak posługiwać się kamerą pokładową, aby w pełni wykorzystać jej możliwości? Na przykładzie urządzenia Mio MiVue 388 przedstawiamy kilka zasad. czytaj więcej

Najlepszym dowodem rosnącej popularności kamer pokładowych jest nieustanny rozwój oferty rynkowej. Wybierać można już spośród całej masy urządzeń znacznie różniących się ceną, a co za tym idzie - także swoimi możliwościami.

Najprostsze kamery w sklepach internetowych kosztują niespełna 100 zł. Niestety, jakość nagrań w takim przypadku zwykle nie jest zadowalająca. Brakuje także przydatnych funkcji zwiększających przydatność kamer jako rejestratorów niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Warto więc szukać kamer zapisujących nagrania w rozdzielczości FullHD, ewentualnie wyposażonych w dobry obiektyw. Bardzo przydatną funkcją jest także czujnik wstrząsów. Kamery zapisują bowiem filmy na karcie w sposób ciągły, nadgrywając nowe pliki na najstarszych. Dzięki czujnikowi nagrania, na których wystąpił mocniejszy wstrząs (np. z powodu kolizji) są chronione. Ciekawą funkcją jest też czujnik ruchu - kamera rozpoczyna zapis, gdy w kadrze wykryje zmiany. Nawet wtedy, gdy w aucie nie ma kierowcy - pełnić więc może funkcję nocnego stróża.

Reklama

Kolejnym przydatnym wyposażeniem kamery jest odbiornik GPS - zapis z kamery uzupełniają wówczas dane o prędkości jazdy. W sytuacjach konfliktowych pomagają one ustalić winnego zdarzenia na drodze. GPS przydaje się także przy dokumentacji przejazdu - dane o położeniu można nanieść na elektroniczne mapy. Kamery które należycie pełnią swoją rolę nie kosztują zwykle mniej niż 300 zł, dysponując kwotą rzędu 500 zł można przebierać w porządnych urządzeniach. Kompletnie wyposażony rejestrator kosztuje około 800 zł. Każdy znajdzie więc coś dla siebie.

Zdjęcie

kamery pokładowe /Motor

Zdjęcie

kamery pokładowe /Motor

Zdjęcie

kamery pokładowe /Motor

Zdjęcie

kamery pokładowe /Motor

Zdjęcie

kamery pokładowe /Motor

Zdjęcie

kamery pokładowe /Motor

Samochodowe kamery akcji

Oprócz kamer pełniących przede wszystkim rolę pokładowych rejestratorów jazdy na rynku oferowane są także tzw. kamery akcji, przeznaczone np. do nagrywania osiągnięć sportowych. Z tego względu są one specjalnie zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi - wodą, kurzem, ale także wstrząsami, dzięki temu można je zamontować np. na zewnątrz auta. Obok przykładowe urządzenia.

Zdjęcie

Prestigio Multirunner 700X /Motor

PRESTIGIO MULTIRUNNER 700X, CENA: 790 ZŁ
Kamera FullHD zamocowana w wodoszczelnej obudowie - dzięki pilotowi do zmiany ustawień nagrania nie trzeba jej wyjmować.


Zdjęcie

GOPRO HERO3 /Motor

GOPRO HERO3, CENA: 1000 ZŁ
Kamery GoPro cieszą się w tym segmencie dużym uznaniem. Model Hero3 zapewnia jakość FullHD, moduł Wi-Fi pozwala na przekaz obrazu do smartfonów.

Tekst: Bartosz Zienkiewicz; zdjęcia: producenci

Kiedy przydaje się nagranie z kamery pokładowej?

Artykuł pochodzi z kategorii: Akcesoria i dodatki

Motor

Zobacz również

  • Kupujesz BMW? Sprawdź, za jaki model nie przepłacisz w OC

    Jesteś miłośnikiem szybkich i eleganckich aut? Jeżeli planujesz, że w Twoim garażu stanie BMW, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz obniżyć koszt ubezpieczenia OC. Dowiedz się, jak to zrobić. więcej