Co mobilizuje Polaków do przestrzegania przepisów?

Piątek, 23 listopada 2012 (11:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Aż 59% biorących udział w głosowaniu twierdzi, że do przestrzegania przepisów ruchu drogowego mobilizuje ich świadomość niebezpieczeństwa, 36% obawia się kary, a zaledwie 5% motywuje brak akceptacji społecznej na takiego zachowania – pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej we współpracy Szkoły Jazdy Renault i portalu Interia.pl.

Zdjęcie

Im większe prawdopodobieństwo kary, tym mniejsza skłonność do popełniania wykroczeń. /Motor
Im większe prawdopodobieństwo kary, tym mniejsza skłonność do popełniania wykroczeń.
/Motor

Międzynarodowe badania potwierdzają, że użytkownicy dróg popełniają tym mniej wykroczeń, im większe jest prawdopodobieństwo zatrzymania i kary. Wyniki ankiety potwierdziły, że działania edukacyjne i zdobywana dzięki nim wiedza mogą przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Z naszego badania wynika, że brak akceptacji społecznej nie jest głównym motywatorem. To pokazuje, że zachowania niezgodne z przepisami drogowymi są przez Polaków traktowane pobłażliwie.

Kara za łamanie przepisów ma wpływać pozytywnie na zachowanie kierowcy i zapobiegać takiemu zachowaniu w przyszłości. Ten efekt jest widoczny w okresie do 3 miesięcy od otrzymania kary, a szczególnie przez pierwszy miesiąc. Obliczono, że w tym czasie spada o 35% ryzyko uczestniczenia takiej osoby w wypadku drogowym*.

Reklama

Bez względu na motywacje istotne jest, aby przestrzegać przepisów, gdyż zwiększają one bezpieczeństwo na naszych drogach. Do tego każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać swoje umiejętności w bezpiecznych warunkach. Dzięki temu zrozumie też możliwe konsekwencje brawurowych zachowań na drodze - podsumowują trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

* dane SWOV (holenderski instytut bezpieczeństwa drogowego)

Artykuł pochodzi z kategorii: Bezpieczeństwo

magazynauto.pl

Zobacz również