Nowości w seryjnym wyposażeniu samochodów – więcej systemów, mniej ofiar

Środa, 29 sierpnia 2018 (14:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Komisja Europejska proponuje, by wszystkie nowe samochody były seryjnie wyposażone w kolejne systemy wspomagające.

Zdjęcie

systemy gl /Volvo

To trzeci pakiet regulacji mający na celu zmniejszenie liczby ofiar wypadków na europejskich drogach.

Przez ostatnie 20 lat udało się ją znacząco ograniczyć (w 1997 r. było ich ponad 60 tys., a w 2017 r. - 25 tys.), jednak w ciągu ostatnich 4 lat spadki niemal zupełnie wyhamowały.

Reklama

Bogatszy standard

Komisja Europejska proponuje, aby wszystkie nowe modele samochodów były wyposażone m.in. w rozbudowany system awaryjnego hamowania, czujniki lub kamerę cofania oraz asystenta pasa ruchu.

Mowa jest również o ułatwieniu instalowania blokady alkoholowej (np. w przypadku kierowców przyłapanych na jeździe po spożyciu alkoholu).

Zmiany a koszty

Poszerzenie listy seryjnego wyposażenia nowych aut może budzić uzasadnione obawy o koszty wprowadzenia nowych przepisów. W przypadku najtańszych aut większość ujętych w propozycjach Komisji Europejskiej systemów wymaga dopłaty. Przykładowo, kamera cofania to wydatek około 1000 zł.

Na pocieszenie - podobnie jak w przypadku systemu eCall może zadziałać tu efekt skali. Poza tym już dziś wiele samochodów seryjnie oferuje układ antykolizyjny, czujniki parkowania czy asystenta pasa ruchu.

Po części to efekt zmian w testach bezpieczeństwa Euro NCAP - aby nowy model mógł zdobyć maksymalną ocenę, musi "zapunktować" również w kategorii systemów wspomagających.

Ponadto zastosowanie czujników parkowania czy układu antykolizyjnego pozwala zaoszczędzić na kosztach ewentualnej stłuczki - badania wskazują, że liczba niewielkich szkód w autach z systemem wspomagania hamowania spada o ok. 30-40%.

Zdjęcie

Jeśli propozycje KE zostaną zaakceptowane przez Parlament Europejski, do wyposażenia nowych aut trafią m.in. czujniki lub kamera cofania. W USA kamera jest obowiązkowa od maja 2018 r. /Motor
Jeśli propozycje KE zostaną zaakceptowane przez Parlament Europejski, do wyposażenia nowych aut trafią m.in. czujniki lub kamera cofania. W USA kamera jest obowiązkowa od maja 2018 r.
/Motor

Pomoc w budowie dróg

Przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet zmian uwzględnia również ustanowienie standardów emisji CO2 dla ciężarówek (-15% do 2025 oraz -30% do 2030 r.) - co ma przysłużyć się nie tylko środowisku, ale i przynieść oszczędności firmom transportowym.

Poza zmianami dotyczącymi wyposażenia samochodów Unia Europejska chce pomagać państwom członkowskim w modernizacji niebezpiecznych odcinków dróg.

Jeśli zmiany zostaną przyjęte, wejdą w życie za 3 lata - czyli najwcześniej w 2021 r.

TO MA SIĘ ZMIENIĆ

  • Seryjne wyposażenie nowych aut sprzedawanych w UE ma wzbogacić się o szereg systemów wspomagających kierowcę
  • Chodzi m.in. o asystenta pasa ruchu i układ antykolizyjny
  • UE ma wspomóc przebudowę niebezpiecznych odcinków dróg

Tekst: Marcin Sobolewski, zdjęcia: Volvo, archiwum; "Motor" 23/2018

Jak działa obowiązkowy system eCall – BEZPIECZEŃSTWO

Zmiany w kodeksie ruchu drogowego - ma być bezpieczniej – PRZEPISY

Innowacje w motoryzacji – TECHNIKA

Artykuł pochodzi z kategorii: Bezpieczeństwo

Motor

Zobacz również

  • Jak dobrze sprzedać samochód? Część 2. – jak przygotować ogłoszenie

    Podpowiadamy, jak przygotować auto, a następnie ogłoszenie, żeby jak najskuteczniej dotrzeć do klientów i sprawnie sprzedać samochód. więcej