Sposoby na spokojną podróż z dziećmi

Poniedziałek, 4 sierpnia 2014 (09:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Zabawy i gry z wyobraźnią

Zalety: gry tego typu nie wymagają rekwizytów (plansz, pionków, etc.) zajmujących cenne miejsce w bagażu i potrafiących spaść pod fotele podczas pokonywania zakrętów. Stwarzają nieograniczone możliwości zabawy, bez narzuconych "odgórnie" przez producenta gry zasad. Pozwalają uczestniczyć w nich również kierowcy (szczególnie ważne, gdy jest on jedynym dorosłym w aucie).

Policz charakterystyczne elementy krajobrazu

W USA ta zabawa polega na liczeniu... fastfoodów. W Polsce najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu są kapliczki, znaki drogowe i kolorowe stacje benzynowe. Dziecko wypatruje np. stacji konkretnej sieci i zapamiętuje ich liczbę.

Reklama

Dla dzieci w wieku: 3-6 lat


Plusy:

 • bardzo łatwe, niewymagające dużo uwagi od dorosłych,
 • możliwe nawet wówczas, gdy jedziemy sami z dzieckiem


Minusy:

 • zabawa może się stosunkowo szybko znudzić


Wszystko w jednym kolorze

Jeśli jedzie z nami większa liczba dzieci, każdemu z nich przydzielamy jeden kolor i prosimy, aby liczyły wszystkie pojazdy w tym kolorze. Aby nie komplikować, najlepiej jest ustalić, że to dziecko, które jako pierwsze naliczy 10 pojazdów, "wygrywa". Potem kolory można przydzielić w innej kolejności i zagrać jeszcze raz, tak żeby każde dziecko miało szanse na wygraną.

Dla dzieci w wieku: 4-8 lat


Plusy:

 • dzięki pierwiastkowi rywalizacji dzieci chętniej uczestniczą w zabawie


Minusy:

 • "przegrany" czuje się rozczarowany


Rozpoznajemy marki mijanych samochodów

Zabawa, nie ukrywajmy, raczej dla chłopców i to tych starszych. Jednak czasem nawet rodzice są zdziwieni, jak ich syn doskonale rozróżnia podobne przecież do siebie samochody. Najłatwiej zainteresować dziecko autami tej samej marki, co pojazd rodziców.

Dla dzieci w wieku: 5-9 lat


Plusy:

 • ciekawa i mało wymagająca zabawa


Minusy:

 • raczej dla chłopców


Łańcuch słów

Zabawa stara jak świat: mówimy słowo, a dziecko dopowiada wyraz zaczynający się na tę literę, na którą kończył się nasz. Można ją zmodyfikować, dodając zasadę, że litera "a" nie bawi się, a zatem wszystkie słowa kończące się na "a" są wykluczone.

Dla dzieci w wieku: 5-9 lat


Plusy:

 • zajmuje czas na dość długo


Minusy:

 • wymaga więcej uwagi od rodzica


Anagramy

Układamy nowe wyrazy z nazw mijanych miejscowości – im dłuższe, tym lepiej, np. Komorów – mrok, Reguły – gry itp. Jeśli przez dłuższy czas nie ma żadnej miejscowości, wystarczą przydrożne szyldy – ileż wyrazów można ułożyć ze słów „skup europalet”!

Dla dzieci w wieku: 5-9 lat


Plusy:

 • zabawa na długi czas


Minusy:

 • wymaga sporo uwagi rodziców i pomocy dziecku w przestawianiu liter - to, co dla nas jest łatwe, dla dziecka stanowi jeszcze dużą trudność


Artykuł pochodzi z kategorii: Bezpieczeństwo

Motor

Zobacz również

 • Prawdy i mity o dieslach

  Diesle przedstawiane są ostatnio jako źródło wszelkiego zła. Opinie te nie opierają się jednak najczęściej na sprawdzonych informacjach. Większość z nich to obiegowe mity. więcej