Wychowywani na piratów - dzieci agresywnych kierowców

Poniedziałek, 28 maja 2012 (09:20)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Większość dzieci, które zostaną w przyszłości kierowcami, będzie łamać przepisy ruchu drogowego. To w znacznej mierze wina ich rodziców.

Zdjęcie

20% respondentów w wieku 4-16 lat skarży się, że ich rodzice rozmawiają podczas jazdy przez telefon komórkowy trzymany w ręce. /Motor
20% respondentów w wieku 4-16 lat skarży się, że ich rodzice rozmawiają podczas jazdy przez telefon komórkowy trzymany w ręce.
/Motor
Dorośli jako kierowcy nie dają swoim dzieciom dobrego przykładu. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Continental, 75 proc. rodziców denerwuje się podczas jazdy, 54 proc. krzyczy, a 41 proc. kłóci się w samochodzie przy dzieciach. Zdaniem młodych pasażerów (badaniem objęto 500 dzieci w wieku od 4 do 16 lat) ich rodzice często (w 45 proc. przypadków) wykazują brak koncentracji za kierownicą, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji.

Kolejnym błędem popełnianym przez co piątego rodzica jest korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego podczas jazdy. Młodzi respondenci zwracają także uwagę na różnice w zachowaniu za kierownicą między ojcem i matką. Chociaż 73 proc. dzieci przyznało, że ich tata jeździ szybciej niż mama, a jedna trzecia opisała zachowanie ojców jako agresywne, mimo to wolą styl mężczyzny. Uważają również swoje matki za mniej doświadczonych kierowców (42 proc. odpowiedzi).

Jak się okazuje, zły przykład ze strony dorosłych ma gigantyczny wpływ na dziecko, które w przyszłości siądzie za kierownicą. "Małe dzieci już wkrótce staną się kierowcami, dlatego rodzice powinni dawać im przykład, jak należy postępować na drodze. Byliśmy bardzo zaskoczeni, że większość z nich nie bierze tej odpowiedzialności na poważnie. Szczególnie, że prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa drogowego jest o 38 proc. wyższe w przypadku dzieci, których rodzice mają więcej niż trzy wykroczenia drogowe na koncie" - komentuje wyniki dr Ralf Cramer z Continentala.

Krzyki i kłótnie rodziców za kierownicą nie pozostają bez wpływu na psychikę dzieci. Prawie jedna czwarta z nich czuje się zdenerwowana z tego powodu. Obawy u małych pasażerów rodzi również zbyt duża prędkość jazdy. Więcej niż jedna trzecia dzieci prosi rodziców, aby zwolnili. Mimo tych wszystkich przewinień popełnianych przez dorosłych, ponad 90 proc. małych respondentów jest ogólnie zadowolonych ze stylu jazdy swoich rodziców i czuje się z nimi bezpiecznie podczas podróży samochodem. W dodatku na pytanie, jakie auto rodzice powinni kupić w przyszłości, co trzeci młody pasażer odpowiedział, że chciałby podróżować w fotelu szybkiego samochodu sportowego.

Sebastian Sulowski

Reklama

Artykuł pochodzi z kategorii: Bezpieczeństwo

Zobacz również