Chemia dla majsterkowicza

Niedziela, 7 lipca 2013 (13:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Lato to dobry czas na samodzielne majsterkowanie. Przydadzą się do tego preparaty ułatwiające konserwację i montaż podzespołów samochodu.

Zdjęcie

/Motor
/Motor

Środków do czyszczenia i smarowania nie używa się regularnie, jednak warto mieć je pod ręką - zarówno przy samodzielnych naprawach, jak i przy drobnych pracach konserwacyjnych. Silikon w płynie pomoże uporać się z trzeszczeniem elementów wnętrza, a zastosowanie pasty miedziowej ułatwia późniejsze odkręcanie śrub. W pojemniku z narzędziami przyda się również klej, taśma i płynny metal, którym we własnym zakresie można wypełnić ubytki elementów metalowych.

Zdjęcie

/Motor
/Motor

1. Smar Autoland MOS-2

Autoland MOS-2 to preparat odrdzewiająco-smarujący z dodatkiem dwusiarczku molibdenu. Nadaje się do usuwania rdzawego nalotu, smoły oraz smarowania zawiasów, zamków czy anten. Przyda się także przy odkręcaniu zapieczonych śrub.

Reklama

Cena: 14 zł

2. Taśma montażowa Bison

Dwustronna taśma montażowa o szerokości 19 mm, odporna na działanie wilgoci. Przydatna do mocowania elementów tapicerki, listew ochronnych i akcesoriów. Można ją przyklejać zarówno na tworzywa sztuczne, jak i na powierzchnie metalowe.

Cena: 8 zł

3. Pasta miedziowa Holts

Pasta miedziowa sprawdza się przy zabezpieczaniu gwintów oraz smarowaniu piast kół, elementów układu hamulcowego czy klem akumulatora. Zapobiega korozji i zapiekaniu się części pracujących pod obciążeniem. Jest odporna na wysokie temperatury.

Cena: 15 zł

4. Odtłuszczacz Moje Auto

Kleje pomocne w naprawie

Zastosowanie specjalistycznych klejów pozwala naprawić wiele uszkodzonych elementów auta i ograniczyć koszty. czytaj więcej

Mocny preparat do usuwania tłustych osadów, bezpieczny dla aluminium, stali, szkła, tworzyw sztucznych i lakieru. Nadaje się do mycia elementów maszyn oraz czyszczenia tapicerki, odzieży roboczej, posadzek, mebli ogrodowych czy grillów.

Cena: 12 zł

5. Holts do czyszczenia styków

Usuwa brud, kurz i tłuszcz z obwodów elektrycznych, chroni styki przed wilgocią. Ewentualne naloty rdzy można usunąć szczoteczką. Przed użyciem należy odłączyć obwód, a przed ponownym połączeniem - upewnić się, że spryskane elementy są suche.

Cena: 30 zł

6. Płynny metal Permatex

Ciekły preparat do wypełniania uszkodzonych powierzchni metali to mieszanka kleju i wypełniacza. Nadaje się do misek olejowych oraz elementów nadwozia. Powierzchnię pokrytą preparatem można szlifować i malować. Pełne zastyganie preparatu trwa około 12 godzin.

Cena: 9 zł

7. Sonax do usuwania kleju

Rozpuszczalnik do usuwania etykiet i kleju - ułatwia pozbywanie się nalepek z lakieru, szyb czy tworzyw w kabinie. Rozpuszczone resztki kleju można usunąć szpachelką z plastiku. Oddziaływanie preparatu na daną powierzchnię warto sprawdzić wcześniej w mało widocznym miejscu.

Cena: 24 zł

8. Sonax tester szczelności LPG

Pianka Sonax służy do wykrywania nieszczelności w instalacjach gazowych i innych instalacjach ciśnieniowych. Tuż po spryskaniu tworzy pęcherzyki wskazujące przecieki oraz pęknięcia. Preparat działa także podczas mrozu i jest bezpieczny dla instalacji z tworzyw sztucznych.

Cena: 24 zł

9. Smar WD-40 Specialist

Etykieta prawdę ci powie

Etykiety i oznaczenia produktów zawierają informacje ważne z punktu widzenia eksploatacji. Czego można się dzięki nim dowiedzieć? czytaj więcej

Wodoodporny preparat silikonowy do smarowania elementów metalowych, plastikowych, gumowych i drewnianych - pasków, łożysk, zaworów, zawiasów i podnośników. Wytrzymuje temperatury od -35 do 200 st. Celsjusza. Aplikację ułatwia wygodna, obrotowa końcówka.

Cena: 29 zł

10. Silikon Pro Seal

Czerwony silikon wytrzymuje obciążenia od -50 do prawie 350 st. Celsjusza. Nadaje się m.in. do uszczelniania układów wydechowych, misek olejowych i pokryw zaworów. Wstępne utwardzenie trwa około 15 minut, pełne - 24 godziny.

Cena: 12 zł

11. Klej Bondini Plus

Skleja plastik, metal, szkło, gumę, drewno, skórę i tkaniny, zasycha w ciągu kilku sekund. Działa również na zanieczyszczonych lub nierównych powierzchniach. Pomocny przy naprawie uszkodzonych elementów nadwozia i wnętrza.

Cena: 7 zł (opakowanie 6 g)

12. Pasta ceramiczna Holts

Alternatywa dla pasty miedziowej. Odporna na wysokie temperatury i brud, zabezpiecza połączenia gwintowe, części układu hamulcowego i wydechowego. Po aplikacji preparatu należy odczekać kilka minut przed powtórnym montażem.

Cena: 16 zł

13. Zmywacz do hamulców Holts

Usuwa smar, osady i resztki okładzin z powierzchni metalowych - tarcz hamulcowych i sprzęgłowych, klocków hamulcowych oraz innych części, takich jak obudowy skrzyni biegów czy kadłuby silników. Puszki można używać w dowolnej pozycji.

Cena: 17 zł

Tekst: Marcin Sobolewski, zdjęcia: Andrzej Bieńkowski

Płyny często zapomniane - CHEMIA

Chemia do zadań specjalnych - PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Chemia

Motor

Zobacz również

  • Jak dobrze sprzedać samochód? Część 3. – formalności

    Nie tylko na kupujących auto czyhają pułapki. Problemy może mieć też osoba sprzedająca samochód. Jakich formalności musisz dopełnić, żeby nie płacić gapowego? więcej