Koncentraty do spryskiwaczy

Środa, 22 maja 2013 (17:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Niemieckie organizacje GTÜ i Auto Club Europa przetestowały 12 koncentratów letnich płynów do spryskiwaczy. Który z nich okazał się najlepszy?

Zdjęcie

Test wykonano na stanowisku pomiarowym z szybą od Porsche i z użyciem preparowanych zanieczyszczeń. /Motor
Test wykonano na stanowisku pomiarowym z szybą od Porsche i z użyciem preparowanych zanieczyszczeń.
/Motor

Zaletą koncentratu jest możliwość uzyskania z niego dużej ilości płynu, przy czym po przeliczaniu cena 1 l jest znacznie niższa niż w przypadku gotowych preparatów.

GTÜ i ACE przetestowały 12 koncentratów letnich płynów do spryskiwaczy - jeden rozcieńczalny w stosunku 1:10 i jedenaście w stosunku 1:100. Te silniej skondensowane są szczególnie wygodne w użyciu dzięki obecności dozownika przy ujściu pojemnika. Jedna doza wystarcza na 2,5 l wody.

Reklama

Aby stworzyć identyczne warunki do testu każdego z badanych preparatów, eksperci przygotowali specjalne stanowisko (z szybą Porsche Cayenne) i dwa typy zestandaryzowanych zanieczyszczeń, które letnie płyny musiały zwalczać. Zabrudzenia miejskie symulowała mieszanina resztek gumy z opon, pyłu hamulcowego, sadzy ze spalin, gorącego wosku i oleju silnikowego. Zanieczyszczenia typowe dla jazdy na długiej trasie zaś - syntetyczne truchła owadów (miks żółtek i białek z kurzych jaj, cukru pudru i etanolu).

Próby obejmowały również 4-stopniową ocenę łatwości zastosowania każdego z produktów i jego wpływu na otoczenie. Bardzo pocieszające jest, że cała dwunastka otrzymała najwyższe oceny za wpływ na lakier. Koncentrat Dr. Wack uzyskał najwyższą ocenę również pod względem wpływu na tworzywa sztuczne. Pozostałe preparaty uszkodziły testowe paski polikarbonatu w trakcie 24-godzinnej kąpieli.

Wyniki testu koncentratów letnich płynów do spryskiwaczy

Zdjęcie

Test koncentratów letnich płynów do spryskiwaczy /Motor
Test koncentratów letnich płynów do spryskiwaczy
/Motor

Zdjęcie

Wyniki testu koncentratów letnich płynów do spryskiwaczy /Motor
Wyniki testu koncentratów letnich płynów do spryskiwaczy
/Motor

Wymiana płynu chłodzącego - CHEMIA

Chemia do zadań specjalnych - PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Chemia

Więcej na temat:chemia | płyn do spryskiwaczy

Zobacz również

  • Zmiany w przepisach - 5000 zł za wycięcie DPF

    Proceder wycinania filtrów DPF z diesli kwitnie i jest poza jakąkolwiek kontrolą. Ale są przygotowywane przepisy mające to ukrócić. Planowane są dotkliwe kary. więcej