Skóra na błysk!

Poniedziałek, 29 kwietnia 2013 (12:15)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Skórzaną tapicerkę powinno się czyścić i konserwować raz na 3 miesiące. Tylko wtedy odwdzięczy się wieloletnią trwałością.

Zdjęcie

/Motor
/Motor

Zdjęcie

Skórzany fotel w VW Touaregu po wyczyszczeniu połowy siedziska.
/Motor

Większość producentów aut używa do obszycia foteli skór gładkich o zamkniętych porach. Mają one farbowane powierzchniowo wykończenie, które nie wchłania wody. W modelach nielicznych marek (np. BMW) można spotkać także wyjątkowo delikatne skóry anilinowe. Ich porowata, pozbawiona kolorowego pigmentu struktura wchłania wodę i wymaga specjalnej pielęgnacji. Coraz częściej stosuje się też skórę ekologiczną, czyli tkaninę poliestrową.

Jak dbać?

Reklama

Skórzana tapicerka w nowym samochodzie jest fabrycznie zabezpieczona i przez kilka miesięcy wymaga jedynie czyszczenia. W starszych autach należy czyścić i impregnować skórę co około 3 miesiące. Rodzaj preparatów warto
dobrać zależnie od typu skóry i stopnia jej zużycia.
Szczególnie jasne tapicerki brutalnie obnażają zgromadzony przez wiele lat osad, który odkłada się w miejscach naturalnych zagięć. Skóra staje się sucha, twarda i podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Wielu kierowców z obawy przed nieodpowiednim środkiem w ogóle nie stosuje preparatów do pielęgnacji tapicerki. To błąd - lepszy tańszy środek niż żaden. Większość kosmetyków należy do grupy "wszystko w jednym" i służy zarówno do czyszczenia, jak i impregnacji. Za mleczka firm Turtle Wax lub Sonax trzeba zapłacić około 20-30 zł, za droższe - 50-60 zł. Mocno zabrudzona tapicerka może jednak wymagać osobnego środka do czyszczenia. Takie zestawy kosmetyków oferują firmy Lederzentrum, Gliptone i Lexol (koszt 80-110 zł).

Skóry w aucie nie powinno się czyścić i zabezpieczać domowymi środkami. Nie poradzą one sobie z usunięciem typowych zabrudzeń, a do tego wymagają dużej ilości wody. Tapicerce mogą też szkodzić tłuszcze zawarte w kosmetykach do pielęgnacji ludzkiej skóry, np. w kremie do rąk.

Dżins wrogiem skóry

Niewidzialna wycieraczka - hydrofobizacja szyb

Pokrycie szyb specjalnym preparatem z nanocząsteczkami znacznie poprawia widoczność podczas jazdy w deszczu i ułatwia usuwanie zabrudzeń. czytaj więcej

Czego unikać podczas eksploatacji samochodu ze skórzaną tapicerką? Dżinsowe spodnie i skórzana odzież powodują odbarwienia. Uważać trzeba również na metalowe elementy ozdobne. Skórze nie sprzyja także nadmierna wilgotność - może wtedy pojawić się na niej pleśń. Aby ją usunąć, po czyszczeniu należy przemyć tapicerkę kwasem octowym o stężeniu około 10 proc.

Samodzielna reanimacja

Drobne przetarcia da się naprawić bez pomocy fachowca. Zestaw tonujący wraz z filmem instruktażowym kosztuje 150 zł. Przed naprawą warto jednak przećwiczyć działanie środków na starej kurtce lub torebce. Dobrze przeprowadzone farbowanie przetrwa co najmniej kilka lat.

Jeżeli skóra jest mocno wytarta lub uszkodzona na dużej powierzchni, nie obejdzie się bez pomocy zakładu zajmującego się renowacją tapicerki.

Sposoby na problemy z tapicerką

Sposoby na problemy z tapicerką

liczba zdjęć: 5

Czyszczenie i konserwacja skóry krok po kroku

Czyszczenie i konserwacja skóry krok po kroku

liczba zdjęć: 6

Warto wiedzieć

  • Działanie wszelkich preparatów warto sprawdzić na niewidocznej części fotela.
  • Przy usuwaniu zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc, a także z kierownicy czy dźwigni zmiany biegów, niezastąpiona może okazać się szczoteczka do zębów.
  • Jasne smugi na tapicerce to najczęściej wina nadmiaru środka konserwującego.
  • Opinie na temat kosmetyków dostępne są w sieci pod adresem forum.kosmetykaaut.pl. Na stronie lederzentrum.pl znajduje się obszerna baza wiedzy o pielęgnacji skóry.


Tekst: Marcin Sobolewski, zdjęcia: Paweł Tyszko, Rise and Shine

Regeneracja lakieru - PORADY

Płyny często zapomniane - CHEMIA

Artykuł pochodzi z kategorii: Chemia

Motor

Zobacz również