Zaskakujące funkcje komputerów pokładowych

Poniedziałek, 19 maja 2014 (10:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Komputery pokładowe mają dostęp do wszystkich danych krążących w sieci pojazdu. Coraz częściej dają one kierowcy możliwość ingerencji w drobne ustawienia elektroniki.

Zdjęcie

To, co do niedawna można było zmieniać tylko diagnoskopem warsztatowym, coraz częściej wchodzi w skład menu pokładowego komputera. /Shutterstock
To, co do niedawna można było zmieniać tylko diagnoskopem warsztatowym, coraz częściej wchodzi w skład menu pokładowego komputera.
/Shutterstock

Czasy, w których możliwości komputerów pokładowych ograniczały się do wyświetlania temperatury zewnętrznej i dziennego przebiegu samochodu, to dziś prehistoria. Wskazania średniego zużycia paliwa i zasięgu auta też nie robią żadnego wrażenia. Współczesny samochód jest w stanie przekazać swojemu kierowcy o wiele więcej informacji. Może nie osiągnięto jeszcze poziomu typowego dla samolotu pasażerskiego, ale jest już blisko...

Reklama

Rozwój samochodowych komputerów przebiega rozmaitymi drogami. Wiele (o ile nie większość) z nowych funkcji to gadżety, bez wielkiego wpływu na podniesienie funkcjonalności pojazdu. Bez możliwości zmiany koloru podświetlenia deski rozdzielczej można się obejść, podobnie jak bez wskaźnika przeciążeń na zakrętach czy przy hamowaniu. Ale już możliwość przełączania reflektorów z ruchu prawostronnego na lewostronny czy zmiana skali wskaźników z metrycznej na brytyjską dla części kierowców mogą być bardzo przydatne. Na kolejnych podstronach prezentujemy dziesięć przykładów nietypowych funkcji komputerów pokładowych:

Artykuł pochodzi z kategorii: Elektronika / elektryka

Motor

Zobacz również