Przegląd instalacji gazowej w samochodzie. Kontroluj ją regularnie - raz na rok

Piątek, 29 grudnia 2017 (16:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

LPG przynosi znaczące oszczędności, ale wymaga regularnych przeglądów.

Zdjęcie

Okresowy przegląd instalacji LPG to koszt 100-150 zł. Powinno się go robić raz na rok. /Motor
Okresowy przegląd instalacji LPG to koszt 100-150 zł. Powinno się go robić raz na rok.
/Motor

Możliwość tankowania paliwa za pół ceny wciąż przyciąga amatorów przerabiania samochodów na zasilanie gazem. Jednak nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że podobnie jak inne nieoryginalne układy w aucie, instalacja LPG wymaga szczególnej troski.

Potoczna opinia

Reklama

Wśród wielu kierowców panuje opinia, że instalacja gazowa w samochodzie to oznaka biedy, a przynajmniej przesadnej oszczędności. Przeciwnicy takiego systemu zasilania są też przekonani, że samochód na gazie jeździ dużo słabiej, ma problemy z rozruchem, a na dodatek w jego okolicy unosi się charakterystyczny zapach.

Rzeczywiście wiele aut z gazem odpowiada temu opisowi, jednak nie wynika to bezpośrednio z obecności instalacji, tylko z niedbalstwa kierowców. Wielu z nich po montażu gazu lub kupnie auta na LPG po prostu zapomina o instalacji, wymagając, by była ona długowieczna i bezobsługowa. W rzeczywistości tak zaniedbany system zasilania gazem może być przyczyną ciągłych problemów i powiększać grono niezadowolonych użytkowników.

Niefabryczny układ

Współczesne instalacje gazowe markowych producentów wykonywane są z materiałów dobrej jakości, jednak należy pamiętać, że w samochodzie są one systemami nieoryginalnymi. Ich montaż wymaga ingerencji w fabryczne instalacje auta, m.in. wpięcia do przewodów elektrycznych czy węży układu chłodzenia. Podczas montażu nawiercany jest kolektor ssący oraz wykonywane są otwory w nadwoziu.

Raz w roku do warsztatu

Między innymi dlatego, że LPG jest instalacją niefabryczną powinno się ją serwisować raz w roku. Przegląd kosztuje 100-150 zł i zapewnia bezproblemową eksploatację.

CZYNNOŚCI WYKONYWANE PODCZAS OKRESOWEGO PRZEGLĄDU INSTALACJI GAZOWEJ W SAMOCHODZIE

1. DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA

Zdjęcie

diagnostyka komputerowa /Motor

Podłączenie komputera serwisowego do sterownika instalacji umożliwia ocenę bieżących parametrów jej pracy. Wgrywana jest także aktualna wersja oprogramowania.

2. SPRAWDZENIE SZCZELNOŚCI

Zdjęcie

szczelność /Motor

Za pomocą specjalnego płynu lub elektronicznego detektora sprawdzana jest szczelność poszczególnych elementów oraz ich połączeń. Gaz nie może się ulatniać.

3. KONTROLA WĘŻY I OPASEK

Zdjęcie

węże i opaski /Motor

W trakcie przeglądu ocenia się stan gumowych węży zasilających parownik płynem chłodniczym. Szczególnie ważny jest stan opasek metalowych.

4. OCENA PRZEWODÓW

Zdjęcie

przewody /Motor

Wizualnej kontroli poddawane są przewody instalacji znajdującej się pod autem. Biegnie tamtędy rurka z gazem, jak i przewody elektryczne.

5. WYMIANA FILTRÓW

Zdjęcie

filtr /Motor

W instalacji znajdują się zwykle dwa rodzaje filtrów - gazu w fazie lotnej i ciekłej. Oba filtry wymieniane są na każdym przeglądzie instalacji.

Tekst: Paweł Tyszko, zdjęcia: Robert Magdziak; "Motor" 30/2017

Typowe usterki i problemy eksploatacyjne samochodów z LPG – PORADY

Używane auto z instalacją LPG – OPINIE O SAMOCHODACH 

Artykuł pochodzi z kategorii: LPG

Motor

Zobacz również