Jak nie czyścić samochodu

Poniedziałek, 22 lipca 2013 (10:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Zobacz, czego unikać, aby podczas czyszczenia nadwozia i wnętrza auta nie uszkodzić lakieru i tworzyw oraz nie nastręczyć sobie dodatkowej pracy.

Wycieranie zakurzonego samochodu

Zdjęcie

/Motor

EFEKT: drobinki piachu powodują powstawanie na lakierze widocznych pod słońce, kolistych mikrozarysowań. Po wytarciu kurzu na karoserii pozostają nieestetyczne smugi.

RADA: nawet lekko zabrudzone auto należy bezwzględnie umyć wodą i detergentem. Najłatwiej skorzystać z myjni bezdotykowej. Aby zakonserwować warstwę wosku, można sięgnąć po środek typu quick detailer.

Reklama

Używanie gąbki lub zmywaka kuchennego

Zdjęcie

/Motor

EFEKT: wszelkiego rodzaju gąbki i zmywaki są wrogami lakieru. W ich porowatej strukturze gromadzi się brud oraz piasek, który sprzyja powstawaniu nowych rys.

RADA: do mycia karoserii najlepiej nadają się zmywaki lub ściereczki z mikrofibry (cena: od 10 do 35 zł). Podczas mycia należy płukać je w osobnym pojemniku z czystą wodą, a po wszystkim - wyprać w pralce.

Osuszanie karoserii koszulami z guzikami

Zdjęcie

/Motor

EFEKT: podczas wycierania nadwozia koszulkami mogą powstawać trudne do usunięcia zarysowania powłoki - wystarczy zapomnieć o usunięciu guzików lub metek.

RADA: do osuszania samochodu po myciu należy używać tylko suchych i czystych ręczników z mikrofibry; nie wolno wycierać karoserii ściągaczkami do wody oraz irchą - pod nimi gromadzą się ziarenka piasku.

Woskowanie nieoczyszczonego lakieru

Zdjęcie

/Motor

EFEKT: lakier auta tuż po umyciu nie nadaje się do nałożenia wosku - rezultat będzie mało efektowny i nietrwały. Szkoda produktu oraz czasu poświęconego na polerowanie.

RADA: przed woskowaniem należy przygotować powłokę lakierniczą, oczyszczając ją glinką oraz środkiem typu cleaner. Zabieg ten należy powtarzać co 2-4 miesiące. Dopiero wtedy można nałożyć wosk.

Konserwacja skórzanej tapicerki kremem do rąk

Zdjęcie

/Motor

EFEKT: składniki zawarte w domowych kremach nawilżających mogą uszkodzić warstwę ochronną skórzanej tapicerki i pozostawić nieprzyjemny, tłusty osad.

RADA: należy sięgać po odżywki przeznaczone do skóry w autach (cena: od 12 do 60 zł). Przed impregnacją tapicerki trzeba ją wyczyścić za pomocą specjalnego preparatu (20-60 zł). Uwaga! Skóra nie lubi wody.

Niewłaściwa kolejność czyszczenia

Zdjęcie

/Motor

EFEKT: resztki płynu do szyb lub prania tapicerki często skapują na deskę rozdzielczą i plastikowe okładziny. Elementy te trzeba wyczyścić, nawet jeśli były już konserwowane.

RADA: przed przystąpieniem do porządków we wnętrzu należy ustalić zakres i kolejność czynności. Najpierw warto zacząć od prania lub odkurzania tapicerki, później wyczyścić szyby, a na końcu - plastiki.

Mylenie produktów w podobnych opakowaniach

Zdjęcie

/Motor

EFEKT: z licznej grupy butelek czy puszek o podobnym kształcie łatwo wybrać tę niewłaściwą. Wyczyszczenie szyby spryskanej środkiem do mycia felg czy konserwacji opon może pochłonąć nawet kilkanaście minut.

RADA: przed czyszczeniem preparaty warto pogrupować: osobno ustawić te do mycia, a osobno te do wnętrza i konserwacji lakieru. Uwaga na środki wymagające rozcieńczania!

Aplikacja środka nabłyszczającego na pedały

Zdjęcie

/Motor

EFEKT: spryskiwanie pedałów, dywaników czy kierownicy preparatem nabłyszczającym do deski rozdzielczej jest zwyczajnie niebezpieczne - elementy te robią się śliskie i utrudniają prowadzenie samochodu.

RADA: tworzywa, których dotyka kierowca, należy zakonserwować środkiem pozbawionym silikonu, przeznaczonym do czyszczenia plastików (fot.; ceny od 10 do 30 zł).

Jaki dywanik? - PORADY

Chemia do zadań specjalnych - EKSPLOATACJA

Artykuł pochodzi z kategorii: Nadwozie

Motor

Zobacz również

  • Opony zimowe latem – czy mogą być niebezpieczne?

    Powszechną praktyką wielu kierowców stało się korzystanie z opon zimowych przez okrągły rok. Jak wpływa to na bezpieczeństwo jazdy i czy rzeczywiście przynosi oszczędności? więcej