Jak rozpoznać samochód powypadkowy

Środa, 2 kwietnia 2014 (17:30)

Dzięki poradom profesjonalisty – blacharza z wieloletnim doświadczeniem – poznasz metody, które pomogą rozpoznać samochód naprawiony po kolizji.

Zdjęcie

Jak rozpoznać samochód powypadkowy /Motor

Nie trzeba przypominać, że niskie ceny samochodów sprowadzonych w stosunku do aut krajowych (i do ofert z rynków zagranicznych) wynikają z burzliwej przeszłości takich pojazdów.

W pierwszej kolejności chodzi zwykle o cofnięty licznik, co jest oszustwem, ale oprócz zwiększonej groźby awarii, nie ma poważniejszych konsekwencji dla użytkownika. Inaczej jest w przypadku samochodów po naprawach powypadkowych - to drugi powód, dla którego sprowadzone auta można kupić tak tanio.

Reklama

Stawki prac blacharzy i lakierników w Niemczech czy Szwajcarii są tak wysokie, że tańszych i starszych samochodów w ogóle nie opłaca się naprawiać. Przy czym przez "starsze" czasem rozumie się nawet auta 5-letnie. Polski handlarz bez problemu naprawi je nawet... 10 razy taniej, korzystając szeroko z części używanych, przeważnie wymontowanych z "anglików" lub innych aut powypadkowych.

Cytat

Ślady napraw powypadkowych łatwo zdemaskować. Trudniej stwierdzić, czy dotyczą stłuczki, czy poważnej kraksy

To już może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje dla klienta. Oczywiście drobna stłuczka nie wpływa na późniejsze bezpieczeństwo pasażerów, ale warto pamiętać, że producenci obecnie konstruują samochody tak, żeby nawet mała kolizja powodowała duże uszkodzenia w osprzęcie i elektronice. Często więc uderzenie w korku przy małej prędkości powoduje lawinę awarii. Jeszcze gorzej, gdy w wyniku kolizji doszło np. do przesunięcia koła - tego już nie da się naprawić za grosze, a co więcej, jest to zabieg bezpośrednio wpływający na pewność prowadzenia samochodu. Mieliśmy do czynienia z autem, które skręcało ostro w prawo za każdym razem, gdy wcisnęło się sprzęgło - pojazd pochodził z autokomisu, szkoda że właściciel placówki nie był zbyt rozmowny na jego temat...

NASZ EKSPERT

Paweł Piątek

mistrz blacharski w ASO Hyundai Połaski

Specjalista w dziedzinie napraw blacharskich i lakierniczych z wieloletnim doświadczeniem

O pomoc we wskazaniu miejsc, gdzie najłatwiej znaleźć ślady napraw powypadkowych, poprosiliśmy profesjonalistę - blacharza z wieloletnim doświadczeniem. Podzieliliśmy czynności "detektywistyczne" na te, które można wykonać samemu bez doświadczenia w dziedzinie naprawy samochodów i na takie, do których lepiej poprosić o pomoc specjalistę. Z doświadczenia można stwierdzić jednak, że przeważającą większość tanich ofert aut sprowadzonych można odrzucić już na dzień dobry, samodzielnie i bez udziału blacharza. Gorzej, jeśli trafimy na sprytnego oszusta, który wszystkie auta naprawia z użyciem oryginalnych części "pod kolor" - wtedy oko fachowca wyłapujące detale jest nieocenione.

Spis treści:

2. strona: po tych śladach możesz samodzielnie rozpoznać samochód powypadkowy
3. strona: do znalezienia tych śladów napraw powypadkowych skorzystaj z pomocy blacharza

Artykuł pochodzi z kategorii: Nadwozie

Motor