Niewidzialna wycieraczka - hydrofobizacja szyb

Sobota, 9 lutego 2013 (11:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Pokrycie szyb specjalnym preparatem z nanocząsteczkami znacznie poprawia widoczność podczas jazdy w deszczu i ułatwia usuwanie zabrudzeń.

Zdjęcie

Hydrofobizacja to proces nadawania powierzchniom materiałów własności hydrofobowych tzn. odpychania wody. /Motor
Hydrofobizacja to proces nadawania powierzchniom materiałów własności hydrofobowych tzn. odpychania wody.
/Motor

Pod hasłem hydrofobizacja szyb kryje się proces nałożenia na szyby samochodowe preparatu wykorzystującego technologię nanocząsteczek. Gdy spojrzymy pod dużym powiększeniem na powierzchnię szkła, okaże się, że jest ona pełna nierówności. Po nałożeniu nanopreparatu wszelkiego rodzaju niedoskonałości powierzchni zostaną wyrównane. Dzięki temu krople wody będą spływały po szybie z o wiele większą łatwością niż przed zastosowaniem środka.

W samochodach osobowych przyjmuje się, że po wygładzeniu szyby preparatem krople wody są zdmuchiwane bez potrzeby użycia wycieraczek, gdy auto porusza się z prędkością ok. 80 km/h.

Reklama

Jak to się robi?

Hydrofobizacją szyb zajmuje się wiele warsztatów oferujących naprawę lub wymianę szyb samochodowych. Zanim zdecydujemy się na gładzenie powierzchni szyby trzeba sprawdzić, czy na szkle nie ma uszkodzeń. Wszelkiego rodzaju pęknięcia i tzw. pajączki należy usunąć przed nałożeniem warstwy nanocząsteczek na szybę. To ważne, bo potem nie da się już naprawić uszkodzenia. Preparat zatka szczeliny pęknięć i nie będzie możliwości wstrzyknięcia w nie żywicy służącej do reperacji tego typu uszkodzeń.

Cała operacja trwa ok. godziny. Szyba jest dokładnie myta, odtłuszczana, a następnie suszona. Dopiero wtedy można nałożyć warstwę nanopreparatu. Po upływie kliku minut powierzchnia jest polerowana szmatką. Od tej chwili nie można używać wycieraczek ani spryskiwacza przez minimum 30 minut, żeby warstwa nanocząsteczek się uformowała.

Przeciętny koszt usługi to ok. 50 zł za nałożenie powłoki hydrofobowej na przednią szybę i 50 zł za dwie boczne szyby. W sumie hydrofobizacja kosztuje więc ok. 100 zł.

Zdjęcie

Dzięki nałożeniu na szybę warstwy nanopreparatu powierzchnia szkła staje się gładsza. W efekcie krople wody z dużą łatwością spływają po szybach. Jadąc samochodem z prędkością wynoszącą ok. 80 km/h podczas deszczu możemy rzadziej używać wycieraczek. Szyba jest też odporniejsza na osadzanie się brudu. /Motor
Dzięki nałożeniu na szybę warstwy nanopreparatu powierzchnia szkła staje się gładsza. W efekcie krople wody z dużą łatwością spływają po szybach. Jadąc samochodem z prędkością wynoszącą ok. 80 km/h podczas deszczu możemy rzadziej używać wycieraczek. Szyba jest też odporniejsza na osadzanie się brudu.
/Motor

Okres ważności

Warunki dobrej widoczności

Na widoczność z wnętrza auta wpływa pięć czynników: oświetlenie, przejrzystość szyby, praca wycieraczek i spryskiwaczy oraz lusterka wsteczne. Jak o nie dbać? czytaj więcej

Większość firm oferujących usługę hydrofobizacji daje podobną gwarancję na usługę. Jest ona wyrażana nie w miesiącach czy latach, a w formie przebiegu. W przypadku przedniej szyby jest to 20 tys. km, a jeśli chodzi o szyby boczne 15-40 tys. km. Biorąc pod uwagę przeciętny liczbę kilometrów przejeżdżanych przez statystycznego kierowcę oznacza to, że hydrofobizacja wystarcza mniej więcej na rok użytkowania samochodu.

Po czym poznać, że proces trzeba powtórzyć? Gdy zauważymy, że krople wody zamiast spływać z łatwością po szybie, zaczynają się na niej rozmazywać tak jak przed zastosowaniem nanopreparatu, usługę trzeba wykonać ponownie.

Efekty

Hydrofobizacja sprawia, że nie tylko krople łatwiej spływają z szyby, ale również łatwiej jest usunąć z niej brud (resztki owadów, błoto). Według opinii warsztatów zajmujących się hydrofobizacją, po przeprowadzeniu zabiegu zwiększa się o 70 proc. odporność na zabrudzenia szyby, a do 60 proc. zmniejsza się zużycie płynu do spryskiwaczy.

Tak przebiega proces hydrofobizacji szyb

Hydrofobizacja trwa ok. godziny. Przed zabiegiem trzeba szkło dokładnie wyczyścić i odtłuścić. Po rozprowadzeniu nanopreparatu na szybie i jej wypolerowaniu należy odczekać ok. 30 minut i nie używać w tym czasie wycieraczek ani płynu do spryskiwaczy, aby na szybie powstała spójna warstwa środka.

Zdjęcie

Przed zastosowaniem nanopreparatu odtłuszcza się szybę. /Motor
Przed zastosowaniem nanopreparatu odtłuszcza się szybę.
/Motor

Zdjęcie

Rozprowadzanie nanocząsteczek na szkle trwa ok. 5 min. /Motor
Rozprowadzanie nanocząsteczek na szkle trwa ok. 5 min.
/Motor

Zdjęcie

Po ok. 10 minutach szyba jest dokładnie polerowana. /Motor
Po ok. 10 minutach szyba jest dokładnie polerowana.
/Motor

Tekst: Tomasz Korniejew, zdjęcia: Andrzej Bieńkowski

Zamiana wycieraczek na płaskie - PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Nadwozie

Motor

Zobacz również