20 typowych błędów kierowców

Czwartek, 29 października 2015 (18:00)

Współczesne samochody są coraz bardziej „idiotoodporne”. Są jednak sytuacje, w których możemy autu zaszkodzić zupełnie nieświadomie.

Zdjęcie

Dolewanie oleju przy gorącym silniku może doprowadzić do pęknięcia głowicy. /Motor
Dolewanie oleju przy gorącym silniku może doprowadzić do pęknięcia głowicy.
/Motor

Niejednokrotnie do powstania uszkodzeń przyczynia się nadgorliwość właściciela. Szczególnie dotyczyć to może szeroko pojętej pielęgnacji samochodu, a więc np. mycia bezdotykowego. Dobrze położony lakier jest raczej nieczuły na działanie wody pod ciśnieniem, ale wystarczy dosłownie niewielki odprysk, aby woda znalazła sposób na penetrację wierzchniej warstwy lakieru. Tak też bywa w przypadku lakierów renowacyjnych, które mają zwykle mniejszą przyczepność do nadwozia niż te kładzione przez fabrykę.

Ile musi kosztować naprawa samochodu?

Zastanawiasz się czy warsztat nie zawyża rachunków za naprawy? Podpowiadamy, ile powinny kosztować popularne czynności serwisowe - podajemy rzeczywiste ceny robocizny typowych napraw w warsztatach niezależnych w dużych miastach. czytaj więcej

Nadgorliwość w przypadku mycia kół może prowadzić do wniknięcia wody w zakamarki zacisków hamulcowych, co im nie służy. Pamiętajmy, że nawet przy jeździe w deszczową pogodę, strumień wody nie oddziałuje bezpośrednio na zaciski. Podobnie, złe skutki może mieć mycie nadkoli, przy którym strumień wody kierowany jest od dołu na kolumny McPhersonów. W ten sposób woda dociera do górnych łożysk kolumn resorujących, wymywając z nich smar.

Spośród czynności obsługowych coraz częściej powraca problem konieczności uzupełniania oleju silnikowego. To efekt downsizingu silników i związanej z tym częstszej obecności turbodoładowania. Ryzyka wynikającego ze zbyt niskiego poziomu świadoma jest większość kierowców, ale już z niebezpieczeństwami odnośnie przekroczenia stanu nie jest tak samo. Tymczasem zbyt wysoki poziom może spowodować, że na zakrętach dojdzie do rozchlapywania oleju, przekraczającego możliwości pracy pierścieni tłokowych, co powoduje intensywne spalanie oleju. To z kolei ma bardzo zły wpływ na kondycję katalizatora oraz filtra cząstek stałych. A że są to elementy warte nawet po kilka tys. zł, należy unikać wszystkiego, co je niszczy. Przedstawiamy 20 typowych błędów kierowców wraz z objaśnieniami.

1. Stosowanie "watowanych" żarówek

Zdjęcie

Żarówki o mocy podniesionej do 100 W, zamiast 60, niszczą odbłyśniki i przewody instalacji elektrycznej

Niehomologowane żarówki o mocy podniesionej do 100 W rzeczywiście przez pewien czas świecą mocniej. Ale ceną za to jest wypalanie się odbłyśników reflektorów (fot. po prawej). Ponadto, niemal dwukrotnie wyższy prąd przegrzewa kable zasilające i powoduje topienie się izolacji, co może skutkować groźnymi zwarciami.2. Przekroczenie maksymalnego poziomu oleju

Zdjęcie

Stwarza ryzyko uszkodzenia katalizatora oraz filtra DPF

Gdy poziom oleju jest zbyt wysoki, na zakrętach może dochodzić do rozchlapywania oleju na cylindry w stopniu przekraczającym zdolności pracy pierścieni zgarniających. Intensywne spalanie oleju powoduje niszczenie powierzchni czynnej katalizatora oraz filtra cząstek stałych. Nadmiar oleju najlepiej odessać w warsztacie specjalną lancą.
3. Tolerowanie wycieków oleju

Zdjęcie

Wycieki oleju z silnika od strony rozrządu niszczą gumę paska zębatego

Guma paska rozrządu raczej nie lubi kontaktu z olejem, gdyż ulega wtedy przyspieszonemu starzeniu. Usunięcie wycieku to nie tylko kwestia estetyki, ale trwałości rozrządu.
4. Szybki wjazd na krawężnik

Zdjęcie

Ryzyko pęknięcia osnowy opony (charakterystyczny bąbel)

Gwałtowny wjazd na krawężnik może przerwać osnowę na najdelikatniejszej części, czyli boku opony. To powoduje trwałe uszkodzenie opony. Ogumienie z bąblem z boku nadaje się do wyrzucenia. 

5. Szybki wjazd w kałużę

Przy rozgrzanych hamulcach istnieje duże ryzyko zwichrowania tarcz hamulcowych

Zdjęcie

wjazd w kałużę /Motor

Działa tu zjawisko podobne do hartowania stali. W wyniku nierównomierności chłodzenia dochodzi często do pokrzywienia tarcz hamulcowych. Zwichrowane tarcze można przetoczyć, aby zlikwidować bicie.

6. Jazda z nogą na pedale sprzęgła

Zdjęcie

Powoduje zużycie łożyska sprzęgła i przegrzanie koła dwumasowego

Wysoka temperatura powoduje wypłukiwanie smaru z koła dwumasowego, co przyspiesza jego zużycie. "Dwumasu" się nie naprawia - konieczna jest wymiana na nowy.
7. Polerowanie lakieru

Zdjęcie

Zbyt intensywne - powoduje przetarcie warstwy lakieru

Polerka jest urządzeniem inwazyjnym. Niewprawne, zbyt mocne operowanie powoduje starcie lakieru. Zwykle na wyobleniach karoserii dochodzi do przetarcia lakieru bezbarwnego, a czasami nawet lakieru bazowego aż do warstwy podkładu. Element z przetartym lakierem nadaje się tylko do malowania.


8. Kierowanie wody od spodu w nadkola

Zdjęcie

Przy zawieszeniu McPherson powoduje wypłukiwanie smaru z górnych łożysk kolumn

Takie kierowanie strumienia na myjni bezdotykowej nie jest wskazane, gdyż woda z ogromnym impetem dociera do górnego łożyska kolumny McPhersona, na którym opiera się samochód. W efekcie zawieszenie zacznie trzeszczeć przy skręcaniu kół.9. Szybkie pokonywanie nierówności

Zdjęcie

Gwałtowne ruchy kół wybijają gumowe elementy zawieszenia

Im wolniej jedzie się przez nierówności, tym lepiej. Trwałość gumowo-metalowych tulei wahacza może się różnić nawet czterokrotnie, w zależności od sposobu jazdy. Głębsze nierówności drogi pokonujmy na pierwszym biegu. 

10. Uzupełnianie oleju przy gorącym silniku

Niesie ze sobą ryzyko pęknięcia głowicy silnika (szok termiczny)

To problem szczególnie wśród diesli z długimi silnikami (np. 6-cylindrowe BMW czy wszelkie terenowe). Nagły skurcz termiczny nierzadko prowadzi do pęknięcia głowicy. To wcale nie jest rzadki problem. Przed uzupełnieniem oleju na gorącym silniku należy bezwzględnie odczekać co najmniej kwadrans.

11. Jazda miejska z DPF

Zdjęcie

Każdy diesel z filtrem sadzy DPF wymaga co najmniej raz na tydzień wykonania dłuższej trasy aby oczyścić filtr
Filtr DPF w cyklu miejskim wymaga oczyszczania z sadzy co ok. 150-200 km. Konieczna jest dłuższa jazda z prędkością powyżej 60 km/h. Niespełnianie tego warunku powoduje zapychanie się filtra, wzrost poziomu oleju w wyniku rozcieńczania paliwem i przejście silnika w stan awaryjny.

12. Zbyt dobry olej w skrzyni biegów

Stosowanie oleju klasy jakości GL-5 zamiast GL-4 w starszych autach niszczy skrzynię

Jeśli skrzynia biegów wymaga oleju GL-4, to znaczy, że ma synchronizatory mosiężne, które mogą skorodować od oleju klasy GL-5.

13. Stary pasek osprzętu

Zdjęcie

Pękający pasek bardzo często wchodzi pod koło rozrządu i zrywa rozrząd

Ten pasek bywa zaniedbywany jako niegroźny dla silnika, tymczasem bardzo często po zerwaniu uszkadza rozrząd.
 


14. Mycie hamulców

Woda powoduje korozję zacisków hamulców

Nawet podczas jazdy przez kałuże woda nie wnika tak w zaciski, jak przy myciu ciśnieniowym. To powoduje ich zapiekanie.

15. Mycie lakieru z bliska

Zdjęcie

Lakier fabryczny trudno zerwać, ale renowacyjny może się złuszczyć od wody

Aut powtórnie malowanych nie myjmy wodą z małej odległości (np. 5 cm), gdyż można zerwać lakier. Lancę warto trzymać pod kątem.

16. Przepompowanie kół


Zdjęcie

Zmiana ciśnień może zmienić prowadzenie

Silne przepompowanie kół tylnych (np. 3,0 bar zamiast 2,0) spowoduje, że auto będzie gorzej skręcało, natomiast przepompowanie kół przednich prowadzi do nerwowego zachowania samochodu. To groźne szczególnie przy prędkościach powyżej 130 km/h.


 


17. Ciągła "ekojazda"

Zbyt niskie obroty niszczą koło dwumasowe

Najgorsze dla "dwumasu" są stałe obroty około 1400. Długotrwała jazda z taką prędkością powoduje przyspieszone zużycie koła dwumasowego.

18. Przejście z syntetyka na olej mineralny

Zdjęcie

Zmiana oleju z syntetyka na mineralny zaszlamia silnik

Jak najdłużej, bez względu na przebieg, warto jeździć na oleju syntetycznym, który utrzymuje silnik bez szlamów.


19. Tolerowanie oleju w dolocie

Zdjęcie

Olej zassany do silnika może go zniszczyć

To typowe w dieslach, które po zassaniu oleju rozbiegają się aż do obrotów rozerwania silnika.20. Wysokie obroty na zimno

Szkodliwe są szczególnie dla silników turbo, gdzie niszczą łożyska wałka turbiny

Zimny olej jest bardzo lepki i powoli dociera do elementów. Wałek turbiny to z kolei najszybciej obracający się element silnika. Wysokie obroty na zimno potęgują jego zużycie.

Tekst: Marcin Klonowski, zdjęcia: Krzysztof Paliński, archiwum; "Motor" 35/2015

Kolor spalin ujawni usterkę - EKSPLOATACJA

Typowe problemy diesli - PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Eksploatacja

Motor