Jakie zamienniki wybierać

Sobota, 19 sierpnia 2017 (10:47)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Nawet w przypadku popularnych i niezbyt nowych aut wydanie 1000 zł na zakup części zamiennych nie należy do rzadkości. Dlatego warto się przygotować do takiej operacji, aby kupować świadomie i uniknąć wpadek.

Zdjęcie

Marki dostawców /Motor

Zakup części zamiennych to dla wielu kierowców duży wydatek. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, decydując się na zamienniki.

MARKA PRODUCENTA MA ZNACZENIE

Jeżeli nie orientujemy się w jakości poszczególnych części zamiennych, to powinniśmy kierować się marką wytwórni. Zwyczajowo do grona najlepszych zalicza się firmy dostarczające podzespoły na tzw. pierwszy montaż. Wybierając części takiego producenta, możemy mieć pewność, że mają niezłą jakość. Na zdjęciu głównym zamieszczone zostały marki polecanych producentów dla różnych grup towarowych.

Reklama

NA TYCH CZĘŚCIACH NIE OSZCZĘDZAJ

Wymiana rozrządu - nie ryzykuj, jedź do ASO

Zachęcamy do tego, by nie oszczędzać na wymianie rozrządu. To jedyna usługa serwisowa, której nieprawidłowe wykonanie może zniszczyć cały silnik! czytaj więcej

Z punktu widzenia właściciela samochodu skrajnie kłopotliwe są sytuacje, w których nowa część ulega awarii w krótkim czasie albo z racji wady prowadzi do innej, poważniejszej usterki. Dlatego na pewnych częściach nie należy oszczędzać.

  • Napęd rozrządu: oszczędność, nawet kilkusetzłotowa, jest niczym przy kosztach naprawy silnika po zerwaniu paska (kilka tys. zł).
  • Sprzęgło: dostęp do niego wymaga demontażu skrzyni biegów. Dlatego warto zrobić to raz a dobrze i nie ma co inwestować w tani towar.
  • Łożyska kół: w razie uszkodzenia mogą nawet unieruchomić samochód. Ponadto koszt ich wymiany bywa porównywalny z ceną łożyska.
  • Pierścienie tłokowe i panewki: do wymiany wymagają demontażu całego silnika, a ich cena jest nieporównywalna z kosztami robocizny.

CO TO SĄ TAK ZWANE MARKI BUDŻETOWE?

Duże sieci hurtowni często tworzą własne marki budżetowe. Przykładem jest chociażby 4MAX w sieci Intercars. Jest to linia części tanich, chociaż niekoniecznie najgorszej jakości, gdyż to uderzałoby w same hurtownie (kłopotliwe zwroty czy reklamacje). Dlatego szukając oszczędności, można czasami sięgnąć po właśnie takie części z linii budżetowych, ale po konsultacji z mechanikiem.

ZAMIENNIKI A PODRÓBKI

Zamienniki oryginalnych części są czymś zupełnie normalnym i ogólnie przyjętym w motoryzacji. Natomiast ewidentne podróbki, czyli zespoły udające oryginalne (mające fałszywy znak towarowy), przytrafiają się dość rzadko.

Zdjęcie

Renomowany producent żarówek wprowadził weryfikację kodu produktu przez internet, aby walczyć z podróbkami. /Motor
Renomowany producent żarówek wprowadził weryfikację kodu produktu przez internet, aby walczyć z podróbkami.
/Motor

Podróbki nie zdarzają się w sieciach hurtowni, można je raczej spotkać w handlu detalicznym, czasami w internecie. Dotychczas docierały do nas głównie sygnały o podróbkach żarówek ksenonowych oraz olejów silnikowych.

Tekst: Marcin Klonowski, zdjęcia: archiwum; "Motor" 17-18/2017

Zwykła część zamienna, a wydatki - wielkie. Sprawdź, na co uważać – EKSPLOATACJA

Złomowisko jak sklep. Które części zamienne warto kupować na szrocie? – PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Eksploatacja

Motor

Zobacz również

  • Jak dobrze sprzedać samochód? Część 3. – formalności

    Nie tylko na kupujących auto czyhają pułapki. Problemy może mieć też osoba sprzedająca samochód. Jakich formalności musisz dopełnić, żeby nie płacić gapowego? więcej