Najlepiej zużyć do...

Piątek, 4 lipca 2014 (12:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Niektóre płyny eksploatacyjne i części tylko przez pewien okres zachowują przydatność.

Zdjęcie

Najlepiej zużyć do... /Motor

Zalecenia dotyczące "przydatności" danego produktu są traktowane poważnie głównie w przypadku żywności. Tymczasem warto brać je pod uwagę również jeśli chodzi o części samochodowe, elementy wyposażenia i płyny eksploatacyjne. Dotyczy to zwłaszcza drogich podzespołów, takich jak opony czy zbiornik LPG. W obu przypadkach po upływie 10 lat nie powinno się już ich eksploatować. Warto też zapoznać się z zalecanymi przez producenta warunkami przechowywania, co w przypadku np. filtrów czy płynu hamulcowego ma duże znaczenie.

Zestaw naprawczy koła

Zdjęcie

Zestaw naprawczy koła /Motor

Substancja do uszczelniania przebitej opony umieszczona jest w spreju, który po upływie okresu przydatności może nie zadziałać.

Reklama

Płyn do spryskiwaczy

Zdjęcie

Płyn do spryskiwaczy /Motor

Ze względu na trwałość środków myjących, płyn do spryskiwania szyb w większości przypadków posiada określony termin, po którym może słabiej działać.

Poduszka powietrzna

Zdjęcie

Poduszka powietrzna /Motor

Poduszki powinny być wymieniane lub sprawdzane (np. co 10 lat w Nissanie). Ale np. Skoda zapewnia o ich dożywotniej sprawności.

Olej silnikowy

Zdjęcie

Olej silnikowy /Motor

Okres przydatności oleju zależy od producenta. Najczęściej jest to 3-5 lat od daty produkcji. Niektórzy (np. Castrol) zalecają zużyć olej po roku od otwarcia.

Płyn hamulcowy

Zdjęcie

Płyn hamulcowy /Motor

Nawet po otwarciu, szczelnie zakręcony płyn nie powinien chłonąć wilgoci (wtedy traci właściwości). Jednak wielu producentów określa jego trwałość.

Opony

Zdjęcie

Opony /Motor

Jako nowe traktowane są opony nie starsze niż 5 lat. Po upływie 10 lat ogumienie nie powinno być montowane.

Gaśnica

Zdjęcie

Gaśnica /Motor

Samo urządzenie nie posiada okresu przydatności, jednak warto wiedzieć, że środek gaśniczy ważny jest 3-5 lat. Po tym czasie może nie spełniać swojego zadania.

Filtry

Zdjęcie

Filtry /Motor

Okres przydatności zależy głównie od warunków przechowywania. W warsztacie/sklepie filtry nie powinny leżeć dłużej niż 2 lata.

Apteczka

Zdjęcie

Apteczka /Motor

Okres przydatności apteczki wyznacza termin ważności znajdujących się wewnątrz środków opatrunkowych.

Paski

Zdjęcie

Paski /Motor

Ze względu na proces starzenia się gumy, zarówno paski rozrządu jak i osprzętu silnika powinny być zamontowane do auta przed upływem 3 lat od daty produkcji.

Samochodowy zbiornik LPG

Zdjęcie

Samochodowy zbiornik LPG /Motor

Butla gazowa może być używana przez 10 lat od daty produkcji. Po tym czasie należy ją ponownie zalegalizować lub wymienić.

Płyn chłodniczy

Zdjęcie

Płyn chłodniczy /Motor

Niektórzy producenci (np. Total) nie określają okresu przydatności płynu. Jednak większość firm podaje termin, przed którym preparat należy zużyć.


Tekst i zdjęcia: Paweł Tyszko

Pilnuj poziomu jak należy - OLEJE

Jak uniknąć zerwania paska - SILNIK

Artykuł pochodzi z kategorii: Eksploatacja

Motor

Zobacz również