Przydatne w garażu

Piątek, 16 maja 2014 (09:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Garaż to idealne miejsce do samodzielnego majsterkowania przy aucie. Podpowiadamy, w co warto go wyposażyć.

Zdjęcie

Przydatne w garażu /Motor

Nie trzeba być mechanikiem samochodowym, by we własnym zakresie przeprowadzać prace konserwacyjne i drobne naprawy auta. Zakres czynności wykonywanych samodzielnie zależy oczywiście od wiedzy i umiejętności użytkownika samochodu.

Osoby doświadczone posiadają zwykle odpowiednie narzędzia i akcesoria, jednak początkujący adepci majsterkowania muszą zaopatrzyć garaż w niezbędne wyposażenie. Zestaw akcesoriów musi zawierać podstawowe narzędzia i urządzenia, jednak kompletując go powinno się zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim warto wiedzieć, w jakich przypadkach można, a w których nie warto oszczędzać. Niektóre akcesoria (np. wiertła czy śrubokręty) powinno się kupić dobrej jakości. Najtańsze wykonywane są ze słabych materiałów i nawet używane okazjonalnie szybko ulegają zniszczeniu. Do amatorskiego użytku w garażu nie ma natomiast konieczności kupowania drogiej wiertarki, lutownicy czy podnośnika - elementy z niższej półki cenowej spełniają swoją rolę. W niektórych przypadkach warto od razu wyposażyć się w kilka rodzajów np. rękawiczek, przewodów elektrycznych czy szczotek drucianych.

Reklama

Kierowcy kompletujący wyposażenie garażu powinni zwrócić uwagę na funkcje niektórych urządzeń. Np. kupując prostownik, warto wybrać model, który automatycznie zatrzyma proces po naładowaniu akumulatora.

Dodatkowe narzędzia

Zdjęcie

Dodatkowe narzędzia /Motor

Zdjęcie

Dodatkowe narzędzia /Motor

Warto posiadać co najmniej po dwa śrubokręty płaskie i krzyżakowe różnej długości oraz duże kombinerki. Nie należy kupować najtańszych śrubokrętów, ponieważ są one często wykonane ze zbyt miękkich materiałów i szybko się niszczą.

Cena: 50-100 zł

Klucz do kół

Zdjęcie

Klucz do kół /Motor

Odkręcanie i przykręcanie kół za pomocą dołączonego do samochodu klucza jest niewygodne, a czasami nawet niewykonalne. Na wyposażeniu garażu powinien się znajdować solidny klucz krzyżakowy. Nie warto wybierać najtańszych, ponieważ często są wykonane z miękkiego materiału i łatwo je uszkodzić.

Cena: 15-60 zł

Klucz dynamometryczny

Zdjęcie

Klucz dynamometryczny /Motor

Podczas samodzielnych prac przy samochodzie przyda się klucz dynamometryczny. Umożliwia on dokręcanie odpowiednim momentem śrub i nakrętek (np. kół). Dla amatorów najbardziej optymalny jest klucz z czopem 1/2 cala i zakresem działania ok. 30-210 Nm. Ze względu na słabą jakość pomiaru nie zaleca się kupowania najtańszych urządzeń.

Cena: 100-200 zł

Komplet wierteł

Zdjęcie

Komplet wierteł /Motor

W wyposażeniu garażu nie może zabraknąć kompletu dobrej jakości wierteł do metalu. Nie warto kupować dostępnych w hipermarketach zestawów za 30-50 zł, ponieważ takie wiertła są najczęściej bardzo słabej jakości i szybko ulegają stępieniu.

Cena: 80-120 zł

Latarka LED

Zdjęcie

Latarka LED /Motor

Podczas prac we wnętrzu czy pod maską samochodu przyda się latarka diodowa. W trakcie majsterkowania najlepiej sprawdzają się latarki zakładane na głowę.

Cena: 15-50 zł

Miernik uniwersalny

Zdjęcie

Miernik uniwersalny /Motor
Zawsze warto mieć to w aucie

Wożenie w samochodzie małego warsztatu nie ma dziś sensu. Warto jednak mieć na pokładzie kilka rzeczy, które pozwolą na wybrnięcie z awaryjnych sytuacji. czytaj więcej
Multimetr umożliwia pomiary instalacji elektrycznej. Przyda się choćby do sprawdzenia ładowania w instalacji elektrycznej czy poprawności funkcjonowania czujników, np. ABS. Do użytku amatorskiego wystarczy urządzenie za 20-30 zł.

Cena: 15-60 zł
Młotek

Zdjęcie

Młotek /Motor

Powiedzenie "bez młota nie robota" sprawdza się w stosunku do prac przy samochodzie. Do drobnego majsterkowania najlepiej wybrać uniwersalny młotek ślusarski, którego obuch z jednej strony jest płaski, a z drugiej ma kształt klina. W zastosowaniu garażowym najbardziej przyda się młotek mały lub średniej wielkości.

Cena: 10-30 zł

Opaski zaciskowe

Zdjęcie

Opaski zaciskowe /Motor

Nieocenioną rolę w wyposażeniu garażu spełniają plastikowe opaski samozaciskowe. Umożliwiają np. podwieszenie luźno wiszących przewodów. Warto wyposażyć się w komplet opasek o różnej długości.

Cena: 5-20 zł

Pasta polerska

Zdjęcie

Pasta polerska /Motor

Pasta polerska przyda się do usunięcia niewielkich zarysowań lakieru. Do użytku miejscowego najlepiej wybrać preparat o właściwościach lekkościernych. Tego rodzaju środka używa się okazjonalnie, więc nie warto kupować zbyt dużego opakowania.

Cena: 30-50 zł

Podnośnik garażowy

Zdjęcie

Podnośnik garażowy /Motor

Podnośnik typu "żaba" znacznie ułatwia majsterkowanie przy samochodzie. Jest dużo mocniejszy i stabilniejszy od seryjnego lewarka. Do użytku amatorskiego wystarczy "żaba" hydrauliczna o udźwigu 2 t. Podnośniki dostępne w hipermarketach są wystarczającej jakości.

Cena: 60-100 zł


Czytaj dalej na następnej stronie: Przydatne w garażu, cz. II

Artykuł pochodzi z kategorii: Eksploatacja

Zobacz również

  • Książki serwisowe i gwarancyjne – papierowe czy elektroniczne?

    Drukowane książki serwisowe stopniowo ustępują miejsca elektronicznym. Przeszłość serwisową auta można wtedy sprawdzać tylko w ASO. więcej