Sprytnie zaoszczędź kilkaset złotych

Wtorek, 3 grudnia 2013 (15:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Podpowiadamy, jak w prosty sposób można oszczędzić na wydatkach, które ponosi większość kierowców.

Zdjęcie

Elementy hamulców kupuj przez internet /Motor

Tankuj tanie paliwo na markowej stacji

Warto wyszukać w okolicy stacje przymarketowe, samoobsługowe, czy po prostu tanie, bo różnice w cenie litra paliwa potrafią być spore. Rocznie przy przebiegu zaledwie 12 tys. km różnica 20 gr daje oszczędność 200 zł.

Oszczędność: 200 zł/rok

Reklama

Kup przyzwoity olej w rewelacyjnej cenie

Bardzo atrakcyjną ofertą jest półsyntetyczny olej Genuine GM, dostępny zarówno w internecie, jak i w niektórych hurtowniach (np. AD Polska). Za opakowanie 4-litrowe płaci się ok. 60 zł. Dla porównania ta sama ilość produktu renomowanego producenta (np. Mobil) o zbliżonych parametrach kosztuje ok. 150 zł.

Oszczędność: 90 zł/rok

Kasuj samodzielnie błędy w aucie z LPG

Za tzw. usunięcie błędów, często zdarzających się np. w aucie z mniej zaawansowaną instalacją LPG, trzeba zapłacić w warsztacie jednorazowo przynajmniej 50 zł. Tymczasem za 15 zł można ściągnąć na smartfona pełną wersję programu, który potrafi to zrobić, np. Torque. Jednorazowo trzeba też zainwestować 55 zł w interfejs OBDII-Bluetooth, ale wydatek szybko się zwróci.

Oszczędność: 50 zł/rok

Wybierz tanie opony dobrego producenta

Do używanego auta miejskiego, kompaktowego czy klasy średniej (rozmiary do 16 cali) można kupić ogumienie Diplomat, tańsze od niektórych chińskich opon. Test "Motoru" dowiódł jakości Diplomatów. Wytwarzane są one na zlecenie hurtowni Handlopex przez Goodyear. Na komplecie letnich opon 195/65 R15 zaoszczędzi się ok. 100 zł w stosunku do chińskiego ogumienia.

Oszczędność: 25 zł/rok

Elementy hamulców kupuj przez internet

Markowe tarcze hamulcowe do auta kompaktowego kosztują nawet po 250 zł za sztukę. Nie rezygnując z jakości można kupić identyczny towar przez Allegro. Przy zestawie tarcze+klocki łatwo zaoszczędzić 100-300 zł, co przekłada się na roczną oszczędność na poziomie ok. 100 zł.

Oszczędność: 100 zł/rok

Taniej, bo przy okazji

Są elementy, przy naprawie których warto zlecić wykonanie dodatkowych czynności. Dzięki temu na robociźnie można sporo zaoszczędzić. czytaj więcej

Myj samochód naprawdę tanio

Mycie na myjni bezdotykowej jest z zasady tańsze niż w automatycznej. Normalna cena to 1 zł za 35-40 s mycia. Ale np. na stacjach BP myjnie bezdotykowe Ehrle pracują już 45 s za złotówkę, a można też znaleźć myjnie, w których złotówka wystarczy aż na 55 s. Na takich myjniach uda się umyć auto za 4 zł, podczas gdy na automatycznych zwykle kosztuje to 12-14 zł. Przy myciu raz w miesiącu daje to roczną oszczędność ok. 100 zł.

Oszczędność: 100 zł/rok

Porównuj koszt ubezpieczenia

Wykorzystując internetową porównywarkę ubezpieczeń można znaleźć ofertę tańszą nawet o kilkaset złotych zł. Np. dla mieszkańca Poznania kupującego OC+AC dla 5-letniego VW Passata i mającego 60 proc. zniżek, przy użyciu wyszukiwarki ipolisa.pl udało się znaleźć pakiet za 1666 zł zamiast 2172 zł. Dało to oszczędność aż 506 zł.

Oszczędność: 500 zł/rok

Ogranicz koszty serwisu klimatyzacji

Przy szczelnym układzie wystarczy uzupełnianie czynnika co 2-3 lata zamiast co roku. Jeżeli będzie się pamiętać o włączaniu klimatyzacji zimą, to kompresor będzie smarowany i nic złego się nie stanie.

Oszczędność: 60 zł/rok

Mały przebieg, duże wydatki - EKSPLOATACJA

Jak nie dać się oszukać w warsztacie? - PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Eksploatacja

Motor

Zobacz również

  • Prawdy i mity o dieslach

    Diesle przedstawiane są ostatnio jako źródło wszelkiego zła. Opinie te nie opierają się jednak najczęściej na sprawdzonych informacjach. Większość z nich to obiegowe mity. więcej