Wymieniaj z głową

Środa, 9 lipca 2014 (12:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Olej skrzyni biegów

CO ZALECAJĄ PRODUCENCI?

Zdjęcie

Skoda Octavia I /Motor
Skoda Octavia I
/Motor

Część wytwórni zaleca okresową wymianę oleju w skrzyni biegów i należy się do tego stosować. Jednak wielu producentów w ogóle nie przewiduje takiej wymiany. Jednak nawet jeżeli bezpośrednio nie wpływa to na trwałość elementów skrzyni, to nie pozwala to dostrzec na czas problemów. Doświadczony mechanik jest w stanie wykryć postępujący problem w skrzyni biegów chociażby po obecności opiłków w oleju lub jego niedoborze.

Reklama

CO ZALECA "MOTOR"

Najrzadziej co 10 lat warto jednak wymienić olej w skrzyni. Po ilości spuszczonego dowiemy się, czy są jakieś wycieki, a po konsystencji - czy nie zachodzi zużycie synchronizatorów lub łożysk.

Pasek rozrządu

CO ZALECAJĄ PRODUCENCI?

Zdjęcie

Volkswagen Passat B6 2.0 TDI /Motor
Volkswagen Passat B6 2.0 TDI
/Motor

W zależności od modelu i producenta przebiegi do wymiany paska są od 60 do nawet 240 tys. km. Praktyka wykazuje, że paski potrafią się zrywać przed osiągnięciem resursu. Pamiętajmy, że przebiegi powyżej 100 tys. km są osiągane już po zakończeniu gwarancji.

CO ZALECA "MOTOR"

Nie należy przekraczać przebiegów rzędu 100 tys. km na jednym pasku rozrządu. Gdy jeździmy mało, kryterium będzie upływ czasu. Wtedy pasek wymieniamy maksymalnie co 7 lat w autach z jedną rolką napinacza i do 5 lat w autach z wielorolkowym rozrządem.

Płyn chłodniczy

CO ZALECAJĄ PRODUCENCI?

Zdjęcie

Volkswagen Polo /Motor
Volkswagen Polo
/Motor

Zalecenia wytwórni są w tym zakresie różne, ale są modele, w których producent może nie zalecać w ogóle wymiany płynu chłodniczego, np. VW Polo. To nie oznacza jednak, iż wynaleziono tu jakiś cudowny płyn, który się nie starzeje. Producent przewiduje bowiem fakt wymiany pompy wodnej przy okazji zmiany paska rozrządu i wtedy konieczne jest spuszczenie płynu.

CO ZALECA "MOTOR"

Jeżeli w instrukcji nie zaleca się wymiany płynu chłodniczego, to znaczy, że jego spuszczenie można zsynchronizować z wymianą rozrządu, czyli raz na 5 lat.

Regulacja świateł

CO ZALECAJĄ PRODUCENCI?

Powszechnie powielane jest zalecenie, aby dokonać regulacji ustawienia świateł po każdej wymianie żarówek.

CO ZALECA "MOTOR"

Jeżeli stosujemy żarówki homologowane od renomowanego producenta i nie popełniamy szkolnego błędu przy montażu (typu zamocowania żarówki do góry nogami), to regulacja ustawienia świateł jest zbędna.

Wentyle kół

Zadbaj o rowki

Im płytszy bieżnik opony, tym mniejsze szanse na bezpieczne dotarcie do celu podróży. Dlatego wymiany ogumienia nie wolno odkładać na ostatnią chwilę. czytaj więcej

CO ZALECAJĄ PRODUCENCI?

W manię wciskania klientom nowych wentylków przy okazji każdej wymiany opon wpisują się nawet niektórzy producenci opon. Tymczasem jest to ewidentne naciąganie na wydatki. Jeden nowy wentylek to przynajmniej 5 zł, co oznacza, że do kosztu wymiany opon można klientowi doliczyć kolejne 20 zł.

CO ZALECA "MOTOR"

Wentylki wymieniamy wtedy, gdy są sparciałe lub naderwane. Jeżeli są dobre - absolutnie nie zmieniamy. To byłby taki sam nonsens jak pompowanie kół azotem.

Podsumowanie

Do zaleceń producentów należy podchodzić z głową. Jeżeli terminy wymiany pewnych elementów wypadają już po zakończeniu gwarancji, to zastanówmy się, czy warto czekać. Optymalizując terminy wymian można w efekcie zaoszczędzić sobie wydatków.


Naprawiać czy wymieniać? - SILNIK

Okienko przeglądowe - EKSPLOATACJA

Artykuł pochodzi z kategorii: Eksploatacja

Motor

Zobacz również

  • Jak dobrze sprzedać samochód? Część 3. – formalności

    Nie tylko na kupujących auto czyhają pułapki. Problemy może mieć też osoba sprzedająca samochód. Jakich formalności musisz dopełnić, żeby nie płacić gapowego? więcej