Zajrzyj do instrukcji

Wtorek, 6 maja 2014 (13:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Lektura instrukcji obsługi nie tylko wyjaśnia zawiłości eksploatacji auta, ale bywa też źródłem znakomitej rozrywki.

Zdjęcie

Czytając niektóre instrukcje obsługi samochodów można zostać naprawdę zaskoczonym zaleceniami producentów aut. /Shutterstock
Czytając niektóre instrukcje obsługi samochodów można zostać naprawdę zaskoczonym zaleceniami producentów aut.
/Shutterstock

Jednym z głównych wymogów stawianych przez producentów samochodów swoim klientom jest stosowanie się do zapisów zawartych w instrukcjach obsługi. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego. Auta to skomplikowane, złożone urządzenia, które w przypadku błędów w codziennej eksploatacji mogą ulec uszkodzeniu, a nawet stanowić zagrożenie dla swoich użytkowników. A udowodnione zaniedbanie w kwestii stosowania się do zapisanych zaleceń jest podstawą do odmowy uznania ewentualnych roszczeń kierowców.

Producenci samochodów ewidentnie dmuchają więc na zimne - wychodzą z założenia, że lepiej napisać kilka słów za dużo, niż o jedno za mało. Z lektury niejednej instrukcji wyłania się obraz samochodu jako śmiertelnej pułapki, czyhającej na każdy ruch kierowcy, aby wyrządzić mu krzywdę. Poważne zagrożenie stanowią nie tylko poduszki powietrzne, ale także schowki, podłokietniki i pokrętła od radia. Do tego dochodzi lista metod, dzięki którym można uszkodzić samochód czy jego poszczególne podzespoły. Zagrożenia związane z jazdą to czysty horror. Efekt jest jednak odwrotny od zamierzonego. Zamiast przestrzegania ostrzeżeń, pojawiają się uśmiech i lekceważenie.

Reklama

Poniżej przedstawiamy wybrane cytaty z instrukcji obsługi, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Naprawdę - warto do nich zaglądać.

Audi A7

Zdjęcie

Audi A7 /Motor
 • Jeżeli w stojącym samochodzie podczas pracy silnika włączony zostanie zakres jazdy, w żadnym przypadku nie naciskać pedału przyspieszenia. W przeciwnym razie samochód natychmiast ruszy - niebezpieczeństwo wypadku!

Audi TT

Zdjęcie

Audi TT /Motor
 • Samochód w pewnych warunkach może nie zostać uruchomiony, jeżeli w zamku zapłonu umieszczony zostanie kluczyk innego samochodu.

Fiat 500

Zdjęcie

Fiat 500 /Motor
 • Nie wystawiać nigdy głowy, ramion i łokci poza szybę.

Honda Jazz

Zdjęcie

Honda Jazz /Motor
 • Nowa płyta [CD - przyp. red.] może mieć źle oczyszczone, ostre krawędzie zewnętrzne lub wewnętrzne. Luźne kawałki tworzywa mogą odrywać się i trafiać na powierzchnię roboczą płyty, powodując problemy z odtwarzaniem. Krawędzie nowej płyty należy stępić boczną powierzchnią ołówka lub długopisu.

Hyundai Getz

Zdjęcie

Hyundai Getz /Motor
Jazda samochodem może być przyczyną śmierci lub poważnych obrażeń. Groźna bywa nawet obsługa pokładowego radioodtwarzacza!
 • Nie wolno obsługiwać przycisków i manipulatora [radia - przyp. red.] podczas jazdy. Może to spowodować śmierć lub poważne obrażenia w razie wypadku.

Jeep Grand Cherokee

Zdjęcie

Jeep Grand Cherokee /Motor
 • Podróżowanie w przestrzeni bagażowej samochodu pozbawionej pasów bezpieczeństwa jest bardzo niebezpieczne. Nie wolno przewozić osób w przestrzeni bagażowej, wszyscy podróżujący samochodem powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Mercedes klasy A

Zdjęcie

Mercedes klasy A /Motor
 • Gdy układ klimatyzacji jest włączony, z nawiewów może wydostawać się bardzo gorące lub bardzo zimne powietrze. (...) w bezpośredniej bliskości nawiewów może dojść do oparzenia lub odmrożenia skóry. Nieosłonięte części ciała należy trzymać z dala od otworów nawiewowych.

Opel Insignia

Zdjęcie

Opel Insignia /Motor
 • W trybie recyrkulacji wymiana powietrza jest ograniczona. W przypadku braku chłodzenia zwiększa się wilgotność powietrza, co może powodować zaparowanie szyb. Ze względu na stopniowo pogarszającą się jakość powietrza osoby przebywające we wnętrzu samochodu mogą odczuwać senność.

Suzuki Grand Vitara

Zdjęcie

Suzuki Grand Vitara /Motor
Lokalizowanie samochodu

Lokalizacja GPS przydaje się nie tylko w przypadku kradzieży auta, ma wiele innych zastosowań. Sprawdź, nowe i tanie metody śledzenia swojego pojazdu. czytaj więcej

 • Podczas parkowania pojazdu przy bardzo niskiej temperaturze otoczenia należy przestrzegać następujących zasad:

  1. Uruchomić hamulec postojowy.
  2. W przypadku mechanicznej skrzyni biegów włączyć pierwszy lub wsteczny bieg, a w przypadku automatycznej skrzyni biegów włączyć zakres "P".
  3. Po wyłączeniu silnika wysiąść z pojazdu i podłożyć kliny pod koła.
  4. Zwolnić hamulec postojowy. Po powrocie do pojazdu należy pamiętać o uruchomieniu hamulca postojowego, a następnie o usunięciu klinów spod kół.

Toyota Land Cruiser

Zdjęcie

Toyota Land Cruiser /Motor
 • Nie należy wkładać kluczyków do wody, ani myć ich w zmywarce ultradźwiękowej.


Tekst: Bartosz Zienkiewicz; zdjęcia: Shutterstock, archiwum

Okienko przeglądowe - PORADY

Hit czy kit? - AKCESORIA I DODATKI

Artykuł pochodzi z kategorii: Eksploatacja

Zobacz również

 • Filtry sadzy w silnikach benzynowych - zaskakujące wyniki testów emisji spalin

  Coraz więcej aut benzynowych wyposażanych jest w filtr cząstek stałych. Pierwsze testy emisji spalin wykonane według nowych norm wskazują na dużą skuteczność tego rozwiązania. więcej