Co za długo, to niezdrowo

Poniedziałek, 22 kwietnia 2013 (15:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Zamiast wydłużać okresy między wymianami oleju, co dopuszczają niektórzy producenci, nierzadko warto je wręcz skracać.

Zdjęcie

Poziom oleju trzeba regularnie sprawdzać w każdym aucie, bez względu na wiek czy typ silnika. /Motor
Poziom oleju trzeba regularnie sprawdzać w każdym aucie, bez względu na wiek czy typ silnika.
/Motor

O tym, że dopuszczone przez producenta samochodu wydłużone okresy międzyprzeglądowe nie zawsze są bezpieczne dla silnika, przekonało się już wielu kierowców. Dotyczy to chociażby właścicieli Renault z silnikami dCi, w których obracają się panewki wału korbowego, do czego przyczynia się niewłaściwe smarowanie. Jednak w większości nowych aut (do 100 tys. km), z odpowiednimi czujnikami jakości oleju, na większe odstępy między wymianami oleju można sobie na pozwolić. Po przekroczeniu tego dystansu warto przejść na normalne okresy (zwykle co 15 000 km), a w pewnych sytuacjach wręcz jeszcze je skrócić. Olej zużywa się poprzez pochłanianie zanieczyszczeń i spadek aktywności dodatków uszlachetniających, ale także z powodu pochłaniania wilgoci z otoczenia. Nie służą mu ani długie przestoje samochodu, ani częste rozruchy zimnego silnika. Na procesy degradacji najbardziej wrażliwe są oleje mineralne. Jeżeli auto dużo jeździ w mieście, na krótkich dystansach, to warto skrócić przebiegi między wymianami (patrz quiz poniżej).

Silniki, które zużywają olej

Są samochody, w których zużycie oleju jest tak duże, że kierowcy czują się, jakby jeździli dwusuwem. To czasem cecha silnika, a nie oznaka awarii jednostki napędowej. czytaj więcej

W przypadku olejów syntetycznych, ich jednorodny skład zapewnia większą odporność na procesy starzenia, ale w starszych autach interwał 15 000 km powinien być górną granicą użytkowania oleju. Termin wymiany należy przyspieszyć, jeżeli zauważy się oznaki paliwa w oleju (zapach paliwa z bagnetu, wyraźna żółta otoczka wokół plamy oleju na bibule czy rosnący z przebiegiem poziom).

Reklama

Rosnący poziom oleju jest oznaką dostawania się do niego paliwa. W autach benzynowych może to mieć miejsce, jeżeli samochód jest użytkowany na bardzo krótkich dystansach (często pracuje na tzw. ssaniu), ale w praktyce problem najczęściej dotyczy nowoczesnych diesli z filtrem cząstek stałych (DPF/FAP). Nadmiar paliwa, zamiast wywołać samozapłon sadzy w filtrze, spływa po ściankach cylindrów
i rozrzedza olej silnikowy. Należy wtedy wymusić
oczyszczenie filtra trybem serwisowym i wymienić
olej na nowy. Jazda z podniesionym stanem zagraża trwałości silnika.

Sprawdź sam, czy trzeba wymienić olej wcześniej

Sposób 1: kontrola poziomu oleju silnikowego

Przybywanie oleju ponad maksimum to zwykle wynik bardzo dużej zawartości paliwa w oleju. Taki rozrzedzony paliwem olej traci swoje właściwości smarne - należy go jak najszybciej wymienić i ustalić przyczynę podnoszenia się jego stanu.

Zdjęcie

Jeśli oleju przybywa, należy go natychmiast wymienić i ustalić przyczynę zjawiska. /Motor
Jeśli oleju przybywa, należy go natychmiast wymienić i ustalić przyczynę zjawiska.
/Motor

Sposób 2: kontrola kondycji oleju silnikowego - test bibuły

Po puszczeniu kropli rozgrzanego oleju na bibułę, można ocenić jego kondycję, analizując wygląd wyschniętej plamy. Powinna być jednorodna, szara. Jeżeli w plamie pojawią się małe czarne punkty, to znaczy, że dodatki wyłapujące zanieczyszczenia przestały już działać i należy pomyśleć o wymianie oleju. Z kolei pomarańczowa otoczka wokół plamy to znak, że do oleju dostaje się paliwo, co także oznacza konieczność wymiany.

Zdjęcie

Wygląd poprawny. /Motor
Wygląd poprawny.
/Motor

Zdjęcie

Paliwo w oleju /Motor
Paliwo w oleju
/Motor

Czy powinieneś wcześniej wymieniać olej?

Każda pojedyncza odpowiedź na "tak" oznacza skrócenie fabrycznego okresu wymiany o 5% dla oleju syntetycznego i półsyntetycznego oraz o 10% dla oleju mineralnego*.

Samochód jeździ głównie po mieście (częste postoje i wyłączania silnika)

Pokonywane odcinki są krótsze niż 10 km (duży udział jazd na zimnym silniku)

Samochód bywa nieużywany przez dłuższy czas (sprzyja zbieraniu się wilgoci w oleju)

Samochód często jeździ po drogach nieutwardzonych (pył dostaje się do oleju)

Silnik poddawany jest dużym obciążeniom (jazda z przyczepą, jazda w górach)

*PRZYKŁAD: 3 odpowiedzi na "tak" w przypadku fabrycznego okresu wymiany oleju mineralnego wynoszącego 15 000 km skracają okres o 30%, czyli o 5000 km - do 10 000 km.

Marcin Klonowski

Skąd się bierze olej - PORADY

Olej a wysoki przebieg silnika - EKSPLOATACJA

Artykuł pochodzi z kategorii: Oleje

Motor

Zobacz również

  • Jak dobrze sprzedać samochód? Część 2. – jak przygotować ogłoszenie

    Podpowiadamy, jak przygotować auto, a następnie ogłoszenie, żeby jak najskuteczniej dotrzeć do klientów i sprawnie sprzedać samochód. więcej