Dolewanie oleju zamiast wymiany

Piątek, 28 czerwca 2013 (09:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Czy jeżeli samochód wymaga częstych dolewek oleju (pół litra co 1000 km), to można uznać, że olej nie wymaga już okresowej wymiany?

Zdjęcie

/Motor
/Motor

Jeżeli w niedalekiej perspektywie silnik ma czekać jedynie zezłomowanie, to można przyjąć taką taktykę. Gdy jednak po usunięciu przyczyny nadmiernej konsumpcji oleju jednostka ma jeszcze posłużyć, to warto jednak wymieniać olej i filtr. Wielokrotne dodawanie nowego oleju do starego wcale nie jest alternatywą dla okresowej wymiany. Gęste frakcje starego oleju mogą zalegać na dnie miski olejowej i stosowanie dolewek nie usunie szlamu z silnika. Przy okazji warto też pamiętać o niebezpieczeństwie wynikającym z mieszania świeżego oraz bardzo zużytego oleju. Jeżeli stary olej jest mocno przepracowany, to w efekcie takiej domieszki mogą się wytworzyć gęste laki, które doprowadzą na przykład do zatkania smoka olejowego. Badania wykazują, że dodatki w oleju mineralnym tracą swe parametry po około 7-9 tys. km i wymiana oleju co 10 tys. km jest najzdrowsza dla silnika.

Co za długo, to niezdrowo - OLEJE

Reklama

Ile oleju może spalać silnik? - PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Oleje

Motor

Zobacz również

  • Jak dobrze sprzedać samochód? Część 2. – jak przygotować ogłoszenie

    Podpowiadamy, jak przygotować auto, a następnie ogłoszenie, żeby jak najskuteczniej dotrzeć do klientów i sprawnie sprzedać samochód. więcej