Kupujemy opony zimowe

Sobota, 16 listopada 2013 (16:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Jest kilka parametrów opony, na które musimy zwrócić uwagę przy zakupie. Nawet jeżeli to wulkanizator dobiera ogumienie do naszego auta, sprawdźmy, czy nie popełnia jakiegoś błędu.

Zdjęcie

Przy zakupie nowych opon niezbędna jest znajomość następujących oznaczeń: rozmiaru, indeksu nośności oraz indeksu prędkości (np. 205/55 R16 91T). /Motor
Przy zakupie nowych opon niezbędna jest znajomość następujących oznaczeń: rozmiaru, indeksu nośności oraz indeksu prędkości (np. 205/55 R16 91T).
/Motor

Za każdym razem, kiedy decydujemy się na zakup nowych opon, może pojawić się problem z właściwym doborem. Pamiętajmy, że rozmiar i marka producenta to nie wszystko. Opony mogą dość istotnie różnić się detalami, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Rozmiar

Reklama

Gdy wybieramy oponę identyczną z tą, jaką oryginalnie użyto w samochodzie, to większego problemu nie ma. Warto wiedzieć, że oryginalny rozmiar opon jest dobierany do samochodu na podstawie wielu testów, a nie przypadkowo. Dlatego też, jeżeli możemy, pozostańmy przy tym, co zaleca producent.

Jeżeli z jakiegoś powodu musimy wybrać koła o innym rozmiarze, to sprawdźmy, czy całkowita średnica zewnętrzna nowej opony nie będzie różniła się o więcej niż 2%. Średnicę możemy albo obliczyć we własnym zakresie z oznaczenia rozmiaru koła, albo np. odnaleźć parametry na stronie internetowej sklepów oponiarskich. Za każdym razem gdy wybieramy inny rozmiar opon musimy się upewnić, że nowe koło nie będzie kolidowało z elementami podwozia.

Dopuszczalna prędkość

Cytat

Najczęstszy błąd to odwrotny montaż opon kierunkowych

Każda opona ma tzw. indeks prędkości, a więc ustandaryzowane oznaczenie mówiące o tym, z jaką maksymalną prędkością będzie mógł się poruszać samochód na danych oponach. Ryzyko wypadku podczas jazdy z prędkością wyższą niż dopuszczalna dla danych opon nie jest tylko iluzoryczne. Po przekroczeniu prędkości nawet o 10 km/h opona po kilkudziesięciu sekundach wpada w wibracje, a następnie ulega rozerwaniu.

Indeks nośności

Tort z gumy - budowa opony

Z zewnątrz widać jedynie czarną gumę. Tymczasem wnętrze, jak tort, składa się z wielu różnych warstw. czytaj więcej

To producent samochodu deklaruje, jaki indeks nośności muszą mieć opony. Oznaczenie znajduje się za symbolem rozmiaru opony i jego odszyfrowanie wymaga zajrzenia do tabeli. Najbardziej popularne opony w rozmiarze 195/65 R15 mają indeks nośności 91, co oznacza, że ich dopuszczalne obciążenie to 615 kg. Z tego wynika poziom oporów toczenia oraz zalecane ciśnienie powietrza w kołach.

Data produkcji

To parametr, który w przypadku nowych opon ma teoretycznie mniejsze znaczenie, ale i tak warto sprawdzić, czy sprzedawca nie wciska nam opon starszych niż 2-letnie. Kod daty produkcji opony, obejmujący tydzień i rok produkcji, często umieszczany jest tylko na jednej stronie opony, dlatego może nam chwilę zająć jego znalezienie.

Zakup opon zimowych: na co zwracać uwagę?

ROZMIAR

Zdjęcie

Rozmiar ogumienia /Motor

205 - szerokość bieżnika opony (w mm).
55 - profil opony (stosunek wysokości boku do szerokości w %).
R16 - średnica opony w miejscu styku z felgą (w calach).

 
INDEKSY NOŚNOŚCI ORAZ PRĘDKOŚCI MAKSYMALNEJ

Zdjęcie

Indeks nośności /Motor

91 - indeks nośności opony (np. 82 - 475 kg, 91 - 615 kg, 94 - 670 kg, 95 - 690 kg).
T - indeks dopuszczalnej prędkości jazdy (np. S - 180 km/h,
T - 190 km/h, H - 210 km/h,
V - 240 km/h, W - 270 km/h).

 
DATA PRODUKCJI

Zdjęcie

Data produkcji opony /Motor

41 - kolejny tydzień produkcji (tu 41. to połowa października).
05 - końcówka roku produkcji (tu 05 to 2005 r.).
Oznaczanie zwykle znajduje się tylko z jednej strony opony.

 
STRONA MONTAŻU

Zdjęcie

Strona montażu opony /Motor

Oznaczenie sposobu montażu w przypadku opony asymetrycznej. Znak "outside" zawsze musi być na zewnątrz samochodu (a "inside" od wewnątrz).

 
KIERUNEK TOCZENIA

Zdjęcie

Kierunek toczenia się opony /Motor

Oznaczenie kierunku toczenia opon niezbędne do prawidłowego montażu opon kierunkowych. Opona musi się obracać zgodnie ze strzałką.

Tekst: Marcin Klonowski, zdjęcia: archiwum

Gdzie trzymać opony? - PORADY

Czy etykieta ma znaczenie? - OPONY/FELGI

Artykuł pochodzi z kategorii: Opony / felgi

Motor

Zobacz również

  • Jak dobrze sprzedać samochód? Część 2. – jak przygotować ogłoszenie

    Podpowiadamy, jak przygotować auto, a następnie ogłoszenie, żeby jak najskuteczniej dotrzeć do klientów i sprawnie sprzedać samochód. więcej