Modyfikacja samochodu firmowego - co dalej z ubezpieczeniem?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Wprowadzenie modyfikacji w samochodzie firmowym często jest niezbędne ze względu na specyfikę pracy. Zmian dokonuje się zwłaszcza w pojazdach dostawczych, gdyż w ten sposób podnosi się bezpieczeństwo przewożonych towarów i zwiększa się przestrzeń do ich składowania. Niestety, podczas zakupu ubezpieczenia dla zmodyfikowanego pojazdu można napotkać pewne problemy.

Zdjęcie

Zanim dokonamy modyfikacji samochodu warto sprawdzić, czy będzie to miało wpływ na zmianę warunków ubezpieczenia. /Adobe Stock
Zanim dokonamy modyfikacji samochodu warto sprawdzić, czy będzie to miało wpływ na zmianę warunków ubezpieczenia.
/Adobe Stock

Modyfikacje samochodu a zmiana wartości pojazdu

Każdy samochód poruszający się po drogach publicznych musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Sprzedaż OC jest obowiązkiem towarzystwa ubezpieczeniowego, jeżeli samochód przeszedł przegląd techniczny. Nieco problematyczna może być jednak kwestia kupna OC dla pojazdu, w którym wymieniono silnik na mocniejszy lub dokonano innej istotnej zmiany. Inaczej jest w przypadku AC, które jest ubezpieczeniem wykupywanym dobrowolnie. Jeżeli samochód przeszedł wiele modyfikacji, towarzystwo ubezpieczeniowe często odmawia objęcia pojazdu auto casco. Dzieje się tak, gdy trudne jest określenie wartości samochodu. Towarzystwo ubezpieczeniowe dodatkowo może odmówić sprzedaży polisy AC, jeżeli z powodu tuningu wartość pojazdu znacząco przewyższa wartość rynkową tego samego modelu bez dokonywanych modyfikacji. Trudności z zakupem ubezpieczenia pojawiają się zarówno, gdy auto należy do osoby prywatnej, jak i do przedsiębiorstwa.

Reklama

Wyspecjalizowane polisy dla modyfikowanych aut

Aby kupić polisę dla modyfikowanego samochodu, warto zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, które oferuje wyspecjalizowane ubezpieczenia. W Wielkiej Brytanii znajdzie się modified car insurance, dzięki któremu obejmie się ochroną każdy samochód po tuningu. W ramach polisy zyska się pełną ochronę, jaka jest potrzebna dla takiego pojazdu. 

Wprowadzenie modyfikacji do samochodu może zwiększać ryzyko związane z poruszaniem się danym pojazdem po drogach. Modified car insurance uwzględnia wzrost ryzyka, dlatego lepiej odpowiada na potrzeby właściciela pojazdu po tuningu niż klasyczna polisa. Dzięki ubezpieczeniu dla tuningowanych aut możliwe jest dokonanie wszystkich niezbędnych napraw samochodu bez obaw o przekroczenie limitu szkód. Co ważne, składka na polisę jest niewysoka, pomimo podniesionego ryzyka, dlatego firma korzystająca z modyfikowanych pojazdów oszczędza pieniądze.

Co więcej, polisa jest dostępna zarówno w wersji podstawowej, jak i rozszerzonej o ochronę w przypadku kradzieży lub pożaru auta. Wybierając kompleksowe ubezpieczenie, oszczędza się pieniądze i zyskuje się ochronę pojazdu firmowego w każdej sytuacji, która może wystąpić zarówno na drodze, jak i na parkingu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady motoryzacyjne

materiał zewnętrzny
Więcej na temat:samochód | modyfikacja | ubezpieczenie

Zobacz również