Prześwietlamy wodorową Toyotę Mirai: zasada działania, budowa, jazda, zużycie paliwa, części

Poniedziałek, 26 września 2016 (18:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Wodorowy Mirai przenosi nas na kolejny etap rozwoju motoryzacji. Czy takim samochodem da się jeździć tu i teraz?

Zdjęcie

Podwozie Toyoty jest bardzo podobne do rozwiązania stosowanego w modelu Prius. /Motor
Podwozie Toyoty jest bardzo podobne do rozwiązania stosowanego w modelu Prius.
/Motor

Koncepcja jazdy samochodem, który w ogóle nie emituje trucizn ani CO2 jest kusząca. Można zapomnieć o normach emisji Euro, zakazach wjazdu do stref zerowej emisji, a przede wszystkim cieszyć się tym, że nasz samochód ma minimalny wpływ na środowisko.

Wszystkie te cechy są o tyle atrakcyjne, o ile użytkowanie Toyoty Mirai nie powoduje setek innych problemów, nie znanych ze współczesnych samochodów. Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest naprawdę.

Reklama

To samochód elektryczny

Co do tego, iż przyszłościowym rodzajem napędu będą silniki elektryczne - nikt nie ma wątpliwości. Mają one dwa razy wyższą sprawność niż te spalinowe, dysponują potężnym momentem obrotowym, nie wymagają skomplikowanych skrzyń biegów i przy odpowiedniej konstrukcji potrafią być małe i ciche. Mają jedną wadę: są praktyczne jedynie w połączeniu z bateriami, których jeszcze nie wymyślono.

Auto z ogniwem paliwowym pozwala obejść tę niedogodność. W Toyocie Mirai prąd jest wytwarzany na miejscu, w elektroogniwie wodorowym. Wodór z butli trafia na specjalną membranę ogniwa, gdzie łączy się z tlenem występującym w powietrzu, tworząc parę wodną i prąd. Znaną z lekcji chemii rekcję syntezy zmodyfikowano jednak tak, aby to prąd był głównym produktem.

Zdjęcie

przekrój /Motor

Zdjęcie

„Fabryka prądu”, czyli ogniwo wodorowe, umieszczono pod fotelami. Pod kanapą jest pierwsza butla z wodorem, druga jest w bagażniku. /Motor
„Fabryka prądu”, czyli ogniwo wodorowe, umieszczono pod fotelami. Pod kanapą jest pierwsza butla z wodorem, druga jest w bagażniku.
/Motor

W niczym nie ustępuje

Toyotą Mirai jedzie się jak każdym samochodem z automatyczną skrzynią biegów. Auto chętnie przyspiesza (0-100 km/h w jedyne 9,6 s), szybko reaguje na ruchy pedałem gazu i jest zdumiewająco ciche.

Nowatorska konstrukcja pojazdu, na który koncern wydał astronomiczną, dziesięciocyfrową kwotę, wymusiła nadanie nadwoziu sylwetki, która będzie zwracała uwagę. Jedni powiedzą, że jest przyszłościowa, inni że jest okropna, ale auto zdecydowanie zwraca na siebie uwagę.

Jest drogo

Choć Toyota na pewno dokłada do ceny każdego Miraia (to raczej inwestycja w przyszłość), to samochód i tak nie jest tani. Cena na rynku niemieckim (gdzie są już stacje tankowania wodoru) to 66 000 euro plus VAT. U nas więc licząc w prosty sposób byłoby to ponad 340 tys. zł. Z drugiej jednak strony jak na absolutnie nietuzinkową technikę jest to cena adekwatna.

Auto ma dwa zbiorniki wodoru o łącznej pojemności 122 l. Biorąc pod uwagę cenę sprężonego wodoru na rynku niemieckim (38 zł/kg), zatankowanie Toyoty kosztuje około 190 zł. Na zbiornikach Mirai można realnie przejechać 400-600 km. Przyjmując wariant ruchu wielkomiejskiego koszt przejechania 100 km to około 63 zł, a przy jeździe pozamiejskiej z umiarkowaną prędkością - około 48 zł. Przeliczając to na benzynę - koszt pokonania 100 km odpowiada więc jeździe autem, które spala 10-14 l/100 km. Jednak przy sieci stacji na razie nieobejmującej jeszcze Polski - to i tak drugoplanowy problem. U nas pierwsza stacja ma powstać za rok. I chyba wtedy będzie można realnie myśleć o zakupie wodorowej Toyoty.

Dane techniczne, osiągi, testowe zużycie paliwa: Toyota Mirai

 Toyota Mirai
Silnikelektryczny, AC, synchroniczny
Moc maksymalna155 KM
Maks. moment obrotowy335 Nm
Skrzynia biegówbrak
Napędprzedni
Liczba ogniw paliwowych370
Pojemność zbiorników wodoru122,4 l (5 kg)
Ciśnienie wodoru70 MPa (700 barów)
Długość/szerokość/wysokość489/182/154 cm
Rozstaw osi278 cm
Masa/ładowność1850/b.d. kg
Pojemność bagażnika361 l
Osiągi
Prędkość maksymalna178 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h9,6 s
Zużycie wodoru wg producenta0,76 kg/100 km
Teoretyczny zasięg500-700 km
Części zamienne 
Piasta przedniego koła771 zł
Tarcza hamulcowa przednia270 zł
Klocki hamulcowe przednie202 zł
Amortyzator przedni378 zł
Cena*337 000 zł
*w Niemczech (VAT=17%) po przeliczeniu wg kursu 1 euro=4,37 zł

MIRAI TO NORMALNY SAMOCHÓD, JEDNAK Z NOWATORSKIM ŹRÓDŁEM NAPĘDU

Toyota Mirai jest dopiero wprowadzana na niektóre rynki, na których funkcjonują już stacje tankowania wodoru. Stąd na przykład części zamienne nie są jeszcze łatwo dostępne, ale z czasem sytuacja będzie się poprawiać.

Zdjęcie

Filtr powietrza w Toyocie Mirai wyglądem przypomina ten, który stosowany jest w modelu Prius. Ma także podobną cenę. /Motor
Filtr powietrza w Toyocie Mirai wyglądem przypomina ten, który stosowany jest w modelu Prius. Ma także podobną cenę.
/Motor

Samochód ma klasyczne podwozie z wahaczami, sprężynami i amortyzatorami - tak jak w każdym normalnym samochodzie. Konwencjonalną budowę ma też układ hamulcowy, a więc obsługa warsztatowa tych elementów będzie prosta i łatwa.

Zdjęcie

Hamulce mają klasyczną budowę. Tarcza przednia kosztuje ok. 700 zł, a klocki 500 zł. /Motor
Hamulce mają klasyczną budowę. Tarcza przednia kosztuje ok. 700 zł, a klocki 500 zł.
/Motor

Różnice występują na poziomie układów napędowego oraz zasilania. Zamiast zbiornika benzyny są dwie butle z wodorem (w bagażniku i pod kanapą). Pod przednimi fotelami znajduje się "fabryka prądu", czyli elektroogniwo wodorowe (ang. fuel cell). Stąd energia w postaci prądu jest kierowana do jednostki sterującej, znajdującej się tuż nad silnikiem elektrycznym. Sam napęd jest czysto elektryczny (synchroniczny silnik prądu zmiennego o mocy maksymalnej 151 KM). Silnik elektryczny z racji na ogromny moment rozruchowy nie potrzebuje klasycznej skrzyni biegów.

Jazda Toyotą Mirai nie wymaga żadnych nietypowych umiejętności. Obsługa jest identyczna jak w przypadku samochodu z automatyczną skrzynią.

Zdjęcie

Prowadzenie nie różni się od obsługi auta z automatem. /Motor
Prowadzenie nie różni się od obsługi auta z automatem.
/Motor

Różnice w wyglądzie nadwozia czy wnętrza mają tu jedynie podkreślić nowatorstwo auta, a nie wpływają na jego obsługę.

Zdjęcie

Średnie spalanie wodoru w mieście wyniosło około 20 l/100 km. /Motor
Średnie spalanie wodoru w mieście wyniosło około 20 l/100 km.
/Motor

TANKOWANIE

Napełnienie zbiorników Toyoty Mirai sprężonym wodorem trwa do 5 minut. Obie butle mają łączną pojemność 122 litrów, co pozwala pomieścić około 5 kg gazu. Ta ilość realnie wystarcza na pokonanie 400-600 km. Obecnie nie ma stacji z wodorem w Polsce, a w Niemczech jest ich ok. 30. Tankowanie do pełna kosztuje równowartość 190 zł.

Zdjęcie

tankowanie /Motor

PODSUMOWANIE

Jedynymi poważnymi problemami Toyoty Mirai w naszych warunkach są brak stacji oraz wysoka cena. Poza tym jest to pełnowartościowy samochód o absolutnie fenomenalnie małym wpływie na środowisko.

Tekst: Marcin Klonowski, zdjęcia: Krzysztof Paliński, producent; "Motor" 22/2016

Udany start Toyoty Mirai – WIADOMOŚCI

Toyota Mirai – PIERWSZA JAZDA

Używany samochód hybrydowy: co musisz wiedzieć przed zakupem – PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady motoryzacyjne

Motor

Zobacz również