Ratunek dla zapominalskich

Piątek, 4 września 2015 (13:20)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Jesteś w trasie, ale zapomniałeś portfela i dokumentów? Sprawdź, co możesz zrobić, gdy nie masz jak zapłacić.

Zdjęcie

Zapominalscy /Motor

Każdemu może się zdarzyć, że zapomni zabrać ze sobą gotówki. Zwykle dowiadujemy się o tym przy okazji płatności za paliwo lub na bramkach autostradowych. Na szczęście, nawet w takich sytuacjach można sobie poradzić i uregulować rachunek bez posiadania portfela. Pomocna może być współczesna technologia, zastępująca pieniądze i karty płatnicze. Jak się okazuje, wszystko można rozwiązać dość szybko i bez większych problemów.

Zapominalscy mogą mieć także problem podczas spotkania z policjantem. W tym przypadku zapłacimy mandat, ale podróż będzie można kontynuować.

Podpowiadamy, jak zachować się w przypadku, kiedy brak portfela zauważymy już w drodze.

JAK SOBIE RADZIĆ BEZ PORTFELA

Bramki autostradowe

Zdjęcie

Bramki /Motor

Jeśli nie zabierzemy gotówki, ale dokumenty tak (tj. dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu), dostaniemy zobowiązanie do zapłaty. Podany na nim będzie numer rachunku i termin, w czasie którego należy zrealizować przelew. W przypadku braku dokumentów, dane kierowcy będzie musiał potwierdzić wezwany patrol policji.

Stacja paliw

W razie braku możliwości zapłaty za paliwo, najczęściej finał sprawy będzie taki jak w przypadku bramek, czyli oświadczenie i późniejsza zapłata przelewem na podany numer konta. Jeśli kierowca nie ma dokumentów, stacja paliw może wezwać policję, która potwierdzi dane dłużnika.

Kontrola policji

Zdjęcie

Kontrola /Motor

Może się też zdarzyć, że zapominalski kierowca zostanie zatrzymany do kontroli drogowej. Za każdy brakujący dokument, czyli dowód rejestracyjny, prawo jazdy i OC, grozi mandat po 50 zł. Uwaga! Jeśli kierowca kupił ubezpieczenie OC przez internet (ma potwierdzenie wysłane na adres e-mail), może na ekranie smartfona okazać swoją polisę. W ten sposób oszczędzi na mandacie 50 zł.

TELEFON - PRZENOŚNY BANK

Zapłata i wypłata bez karty

Zdjęcie

Telefon w aucie /Motor

Mając smartfon z zainstalowaną aplikacją bankową, możemy zapłacić specjalnym kodem (BLIK). Procedura jest bardzo prosta, lecz telefon musi być połączony z Internetem, a rachunek musimy posiadać w Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodnim WBK, ING Banku Śląskim, mBanku lub PKO Banku Polskim. Dzięki BLIK można także wypłacić pieniądze z bankomatu bez konieczności posiadania przy sobie karty. Właściciele rachunków w innych bankach mogą wykonać tradycyjny przelew na rachunek stacji paliw.

Nic na koncie?

Pozostaje szybka pożyczka, za sprawą której potrzebne pieniądze mamy na koncie już po 15 minutach. Niektóre firmy (np. Vivus) oferują pożyczki przez telefon, dzięki czemu wszystko da się załatwić, nawet będąc w trasie. Gdy już otrzymamy pieniądze, za pomocą aplikacji możemy je przelać na odpowiednie konto i mieć sprawę zamkniętą.

Tekst: M. Bakuła, S. Sulowski, zdjęcia: archiwum; "Motor" 31/2015

Wtórniki dla kierowcy - PRAKTYCZNE RADY

Czy znasz te przepisy? - PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady motoryzacyjne

Motor

Zobacz również