Sprzedaż samochodu: cztery sposoby na wycenę auta

Piątek, 22 grudnia 2017 (10:41)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Chcesz sprzedać samochód? Musisz znać jego cenę. Oto sposoby na wycenę pojazdu.

Zdjęcie

wycena auta /Motor

Gdy chcemy sprzedać samochód, stajemy przed dylematem, jaką kwotę można żądać za pojazd. Najczęściej właściciel ustala cenę, która odstrasza kupujących. Są jednak osoby, którym zależy na jak najszybszej sprzedaży i mocno zaniżają cenę.

Problem wyceny pojazdu pojawia się również w trakcie zakupu polisy AC. W tym przypadku wycena leży po stronie ubezpieczyciela, ale także warto znać rynkową cenę pojazdu, ponieważ w razie szkody taka zostanie wypłacona, a nie wartość widoczna w polisie. Jak ustalić więc cenę samochodu?

Reklama

Podglądanie rynku

Sprzedający, którzy chcą ustalić wartość auta, zwykle zaczynają od przejrzenia serwisów ogłoszeniowych. To jednak nie jest zbyt dobry sposób. Dlaczego? Specjaliści nie ukrywają, że rzeczywiste ceny sprzedaży są zwykle o 10-15 proc. niższe niż te widniejące w anonsach.

Co więcej, sprzedający w ogłoszeniach dość często "koloryzują". Zwykle bezwypadkowe pojazdy z małym przebiegiem, od pierwszego właściciela są w rzeczywistości sprowadzonymi z zagranicy i po poważnych naprawach. Jedynym atutem samochodu jest konkurencyjna cena.

Zawodowa wycena

Z tego powodu firmy, które pośredniczą w handlu samochodami używanymi, korzystają z profesjonalnej wyceny.

METODY WYCENY POJAZDU

1. PROFESJONALNA WYCENA

Firma Info-Ekspert wydaje co miesiąc katalog z wartościami rynkowymi pojazdów. Wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z kalkulatora wartości. Na stronie info-ekspert.pl lub euorotax.pl po wykupieniu dostępu (koszt od 8,60 zł) i wprowadzeniu danych pojazdu można poznać jego wartość. Pod uwagę brane jest pochodzenie auta, przebieg i stan techniczny.

Zdjęcie

wycena info-ekspert /Motor

Plus

wycena odpowiada realnym cenom danego pojazdu

Minus

usługa jest płatna

2. SERWISY OGŁOSZENIOWE

Wielu kierowców wycenia pojazdy w oparciu o serwisy internetowe z ofertami sprzedaży pojazdów. Niestety to dość zawodny sposób.

Zdjęcie

wycena auta /Motor

Plus

brak opłat

Minus

jest to tylko szacunkowa wycena

3. WARTOŚĆ Z POLISY AC

Można skorzystać z wyceny sporządzonej podczas zakupu ostatniej polisy AC. Zanim kupimy polisę, ubezpieczyciel lub jego pośrednik wycenia pojazd, korzystając z katalogu Info-Ekspert lub Eurotax.

Plus

brak opłat

Minus

najczęściej wartość pojazdu zostaje zawyżona

4. WIZYTA W KOMISIE

Właściciel auta może sprawdzić, ile dostanie za swój samochód w komisach. Zwykle okazuje się, że oferowane ceny są raczej mało atrakcyjne.

Plus

brak opłat

Minus

najczęściej wartość pojazdu zostaje zaniżona

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: Robert Magdziak; "Motor" 35/2017

Jak sprzedać samochód przez Facebooka – PORADY

Kupno, sprzedaż samochodu: umowa czy faktura? – FORMALNOŚCI

Jak sprawdzić używany samochód w internecie – PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady motoryzacyjne

Motor

Zobacz również