Uwaga! Zwierzę pod maską – uszkodzenia, zapobieganie

Piątek, 29 marca 2019 (14:00)

Zwierzęta, zwłaszcza przy niskich temperaturach, często szukają schronienia pod maską silnika. Przy okazji wyrządzają one spore szkody.

Zdjęcie

przegryziony przewód /Motor

Przegryzione przewody instalacji wtryskowej systemu AdBlue, uszkodzone przewody turbodoładowania i innych elementów układu dolotowego: to szkody, które tylko w ciągu ostatniego roku przytrafiły się samochodom biorącym udział w testach długodystansowych w naszej redakcji.

Awaria w każdym z tych przypadków oznaczała co najmniej spadek osiągów i konieczność naprawy, której koszty trzeba ponieść z własnej kieszeni, nawet w nowym aucie - uszkodzeń mechanicznych gwarancja przecież nie obejmuje. A wydatki mogą iść w tysiące złotych.

Reklama

To ewidentne skutki działania niedużych zwierząt - gryzoni, kun czy nawet kotów. Do tego dochodzi ryzyko innego rodzaju - możliwość uruchomienia silnika, gdy intruz ciągle znajduje się pod maską. Z opłakanymi skutkami zarówno dla niego, jak i właściciela auta.

Problem dotyczy przede wszystkim tych aut, których kierowcy przyjeżdżają na parking wieczorem. Stygnąca komora silnika staje się wówczas bezpiecznym azylem. Aby zrobić sobie więcej miejsca, zwierzę zwykle wygryza matę tłumiącą pod maską, a z racji swej natury - interesuje się wszelkimi elastycznymi przewodami w pobliżu. Śladem obecności bywają też często resztki przyniesionego pożywienia.

Jak sobie radzić z niechcianymi gośćmi? Gdy zauważymy oznaki zainteresowania zwierząt autem, należy zacząć od umycia komory silnika, aby zmienić zapach. Zwierzęta lubią wracać do znanych już wcześniej miejsc. Z tego samego powodu skuteczne może się okazać zawieszenie choćby kostki toaletowej. Warto także zajrzeć pod maskę przed uruchomieniem auta.

NAJCZĘSTSZE EFEKTY OBECNOŚCI ZWIERZĄT W KOMORZE SILNIKA

Zdjęcie

Przegryziony przewód instalacji wtryskiwacza dodatku AdBlue. /Motor
Przegryziony przewód instalacji wtryskiwacza dodatku AdBlue.
/Motor

Zdjęcie

Uszkodzony przewód gumowy. /Motor
Uszkodzony przewód gumowy.
/Motor

Zdjęcie

Wygryziona mata głusząca. /Motor
Wygryziona mata głusząca.
/Motor

Zdjęcie

Przecięty przewód w dolocie. /Motor
Przecięty przewód w dolocie.
/Motor

SPOSOBY NA OCHRONĘ SAMOCHODU PRZED ZNISZCZENIAMI WYWOŁANYMI PRZEZ ZWIERZĘTA

MYCIE SILNIKA

Zdjęcie

mycie silnika /Motor

Zwierzęta lubią wracać do znanych miejsc, dlatego w razie zauważenia śladów ich bytności pod maską warto wymyć komorę silnikową i usunąć pozostały zapach zwierzęcia.

KOSTKA TOALETOWA POD MASKĄ

Zdjęcie

kostka toaletowa /Motor

Prosty i tani sposób, a do tego względnie skuteczny - zawieszka z kostką toaletową, najlepiej niedrogą, o niezbyt wyszukanym, intensywnym aromacie.

AKUSTYCZNY ODSTRASZACZ ZWIERZĄT

Zdjęcie

akustyczny odstraszacz ziwerząt

Na baterię lub podłączany do instalacji elektrycznej samochodu - niewielkie urządzenie regularnie emituje dźwięki o wysokiej częstotliwości słyszanej przez zwierzęta.

ODSTRASZACZ W PŁYNIE

Zdjęcie

odstraszacz w płynie /Motor

Niedrogie i skuteczne rozwiązanie. Środek trzeba jednak regularnie nanosić, ma też lepiącą się konsystencję, przez co przyciąga brud.

Tekst: Bartosz Zienkiewicz, zdjęcia: archiwum; "Motor" 50/2018

Co wymienić po zakupie samochodu używanego? – SAMOCHODY UŻYWANE

Filtr kabinowy - jaki wybrać? Zwykły czy z węglem aktywnym? – PORADY

Te używane części są lepsze od nowych zamienników – EKSPLOATACJA

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady motoryzacyjne

Motor