Potyczki ze skarbówką

Poniedziałek, 27 maja 2013 (11:30)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Kupując samochód od osoby prywatnej zazwyczaj musimy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Co zrobić, jeśli urząd skarbowy uzna, że zapłaciliśmy za mało?

Zdjęcie

/Fot. Paweł Bonk/EDYTOR.net
/Fot. Paweł Bonk/EDYTOR.net

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) trzeba zapłacić w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży. Dotyczy on transakcji zawieranych przez osoby prywatne, gdy wartość auta wynosi ponad 1000 zł i uiszcza go kupujący bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego, bądź na rachunek bankowy.

PCC wynosi 2 proc. wartości rynkowej auta. Uwaga - wartością tą nie jest cena auta wpisana w umowie kupna-sprzedaży! - Wartość rynkowa to, według przyjętej przez nas definicji, najbardziej prawdopodobna kwota, jaką należy zapłacić za określony pojazd na wolnym rynku - wyjaśnia Jacek Gnoiński z firmy Info-Ekspert. Kwotę tę ustala się na podstawie specjalnych katalogów lub programów komputerowych, a uwzględnia ona m.in. przebieg auta, jego wyposażenie, datę pierwszej rejestracji. Tego rodzaju katalogi i programy przygotowują m.in. Info-Expert i EurotaxGlass’s.

Reklama

Jeśli okaże się, że płacąc podatek od czynności cywilnoprawnych naliczyliśmy go od zbyt niskiej wartości samochodu, urząd skarbowy ma prawo zażądać dopłaty. Z decyzją urzędu można się zgodzić lub nie. W pierwszym przypadku trzeba zrobić korektę deklaracji i dopłacić podatek. W drugim - po naszej odmowie urząd może poprosić o opinię biegłego na temat wartości pojazdu. Jeśli wartość określona z uwzględnieniem jego opinii będzie różniła się o więcej niż 33 proc. od wartości podanej przez nas, to my poniesiemy koszty opinii (300-600 zł).

Nieopłacenie podatku po zakupie auta

Czy za spóźnienie się z zapłatą podatku od czynności cywilno-prawnych po zakupie samochodu grozi jakaś kara? czytaj więcej

Z opinią biegłego także można się nie zgodzić, uzasadniając, że np. ustalenie wartości rynkowej nastąpiło bez uwzględnienia cen z miejsca położenia auta w dniu transakcji (np. samochód kupiony w woj. lubelskim może być tańszy niż wynosi średnia krajowa). Można też zwrócić uwagę na ewentualne nieuwzględnienie stanu technicznego auta i nakładów poczynionych tuż po jego zakupie takich jak naprawy (warto mieć faktury potwierdzające remonty). Jeśli gra idzie o większą sumę, można samemu zamówić u rzeczoznawcy wycenę wartości samochodu.

Jeśli nie dojdziemy do porozumienia z urzędem, pozostaje odwołanie się do Izby Skarbowej, a w dalszej kolejności do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Samochód w spadku - FORMALNOŚCI

Pożyczyłeś samochód - uważaj podwójnie - PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Formalności

Zobacz również