"Przeterminowany" dowód tymczasowy. Co robić?

Wtorek, 13 listopada 2012 (16:15)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Co grozi w przypadku zatrzymania przez policję, jeśli upłynął termin ważności tymczasowego dowodu rejestracyjnego samochodu?

Zdjęcie

Tymczasowy dowód rejestracyjny /Motor
Tymczasowy dowód rejestracyjny
/Motor

Tymczasowy dowód rejestracyjny jest wydawany na 30 dni. Korzystanie z niego po upływie terminu ważności grozi poważnymi konsekwencjami. Policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem i zadecydować o przymusowym odstawieniu pojazdu na parking na koszt właściciela (od ok. 350 zł). Podróżowanie autem z "przeterminowanym" dowodem tymczasowym zostanie bowiem potraktowane jako poruszanie się pojazdem niedopuszczonym do ruchu.

Odbiór pojazdu

Reklama

Aby odebrać samochód z parkingu, na który auto trafiło po odholowaniu, trzeba najpierw zgłosić się do wydziału komunikacji po "stały" dowód rejestracyjny. Zwykle czeka on na właściciela pojazdu po upływie ok. 3-4 tygodni od złożenia właściwych dokumentów (maksymalny czas oczekiwania to 30 dni).

Co ważne - warunkiem odebrania "stałego" dowodu rejestracyjnego jest okazanie tymczasowego. Jeśli w trakcie kontroli zatrzymała go policja, dokument trafi do wydziału komunikacji, ale zapewne dopiero po kilku dniach. Mundurowi mają bowiem 7 dni na odesłanie dowodu (do tego doliczyć trzeba 1-2 dni na dostarczenie przez pocztę). Oznacza to, że zaskakująco długi - i kosztowny - czas samochód może spędzić na przymusowym postoju na parkingu, przy czym za każdą rozpoczętą dobę przyjdzie jego właścicielowi zapłacić ok. 20-25 zł.

Możliwość przedłużenia

Kierowca, który planuje podróż przed odebraniem "stałego" dowodu rejestracyjnego, a wie, że w międzyczasie upłynie ważność tymczasowego, może poprosić o przedłużenie okresu ważności tego drugiego o 14 dni. W tym celu trzeba złożyć podanie w wydziale komunikacji z dobrze uzasadnioną prośbą. Urzędnicy zwykle pozytywnie rozpatrują wniosek kierowcy.

Opóźniona rejestracja samochodu - FORMALNOŚCI

Artykuł pochodzi z kategorii: Formalności

Więcej na temat:dowód rejestracyjny

Zobacz również

  • Filtry sadzy w silnikach benzynowych - zaskakujące wyniki testów emisji spalin

    Coraz więcej aut benzynowych wyposażanych jest w filtr cząstek stałych. Pierwsze testy emisji spalin wykonane według nowych norm wskazują na dużą skuteczność tego rozwiązania. więcej