Likwidacja punktów karnych

Wtorek, 8 maja 2012 (13:53)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Od przyszłego roku znikają szkolenia redukujące 6 punktów karnych. Zamiast tego kierowca obowiązkowo trafi na droższy, dłuższy i obarczony restrykcjami kurs reedukacyjny.

Zdjęcie

Od stycznia na kurs reedukacyjny będzie wysyłany kierowca, który zgromadzi 24 pkt. Po szkoleniu będzie miał "czyste" konto. /Motor
Od stycznia na kurs reedukacyjny będzie wysyłany kierowca, który zgromadzi 24 pkt. Po szkoleniu będzie miał "czyste" konto.
/Motor
Punkty można zlikwidować na starych zasadach jeszcze dwukrotnie. Co prawda nowe przepisy likwidujące szkolenia w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD) zaczną obowiązywać dopiero od 19 stycznia 2013 r., ale trzeba się spieszyć, ponieważ można w nich uczestniczyć nie częściej niż co pół roku.

Istnieje więc szansa na zlikwidowanie aż 12 punktów karnych, o ile kierowca odbędzie szkolenie do czerwca, a następnie skorzysta z niego ponownie przed 19 stycznia. Dzięki temu ma szansę wejść w nowy rok nawet z czystym kontem i uniknąć procedur przewidzianych dla kierowców przekraczających limity punktów karnych.

Reklama

Warto zapłacić
Według obecnych przepisów ze szkolenia nie mogą korzystać tylko kierowcy w okresie 12 miesięcy od otrzymania po raz pierwszy prawa jazdy. Ci z dłuższym stażem mogą likwidować punkty, jeśli nie otrzymali ich więcej niż 24. Niestety za szkolenie trzeba zapłacić ok. 300 zł. Z punktu widzenia kierowcy jest to jednak opłacalne, ponieważ zajęcia (w sumie 6 godzin lekcyjnych po 45 minut) z policjantem i psychologiem likwidują 6 punktów karnych. Uwaga! Z ewidencji są odejmowane najstarsze punkty. Jeśli więc, zbliża się rok, od kiedy zostały przyznane, nie warto ich likwidować, ponieważ wkrótce przedawnią się same. Ewentualnie warto poczekać i zlikwidować kolejne najstarsze punkty.

"Punktowy" kierowca powinien pilnować stanu swojego konta. Osobę, który posiada prawo jazdy ponad rok, a otrzyma 25 punktów lub więcej, czeka skierowanie od starosty na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, czyli ponowny egzamin na prawo jazdy (teoretyczny i praktyczny) oraz płatne badanie psychologiczne.

Zdjęcie

Obecnie szkolenie likwidujące punkty jest dobrowolne, przechodzi się je z własnej inicjatywy. Od stycznia kierowcy, którzy przekroczą limit punktów, będą kierowani na obowiązkowy kurs. /Motor
Obecnie szkolenie likwidujące punkty jest dobrowolne, przechodzi się je z własnej inicjatywy. Od stycznia kierowcy, którzy przekroczą limit punktów, będą kierowani na obowiązkowy kurs.
/Motor

Kurs zamiast szkolenia
Od stycznia 2013 r., kiedy wejdzie w życie nowa "ustawa o kierujących pojazdami", zniknie możliwość szkoleń redukujących punkty karne. Zaczną obowiązywać nowe zasady. Kierowca, który przekroczy dozwolony limit punktów lub w okresie próbnym (2 lata od uzyskania po raz pierwszy prawa jazdy kat. B) popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, zostanie skierowany na kurs reedukacyjny do WORD (obecnie trafia na egzamin teoretyczny i praktyczny). Nie ma jeszcze dokładnych wytycznych, jak ma on wyglądać, ale wiadomo, że będzie trwał dłużej niż obecnie (nawet kilka dni) i kosztował do 500 zł. Na jego odbycie kierowca będzie miał miesiąc, w dodatku będzie musiał wykonać badania psychologiczne (koszt do 200 zł). Po kursie wszystkie punkty, które zgromadził kierowca, zostaną wykasowane. Jest jednak pewna pułapka. Jeśli dana osoba ponownie przekroczy limit punktów w ciągu 5 lat od daty wydania skierowania na kurs, straci prawo jazdy. By go odzyskać, zanim trafi na egzamin będzie musiała zapisać się do autoszkoły.

Potrzeba zmian
Kursy reedukacyjne zostaną wprowadzone, bo dotychczasowe szkolenia nie spełniały swojej roli. "Po odbyciu szkolenia, po pół roku ponownie wracają do nas te same osoby, aby ponownie zlikwidować punkty" - przyznaje Tomasz Matuszewski z WORD w Warszawie. Tylko w stolicy z takiego szkolenia korzystało ok. 3000 kierowców rocznie. Pod koniec roku chętnych będzie zapewne więcej.

Redukowanie punktów karnych do końca 2012 r.

Sprawdzenie stanu konta punktowego
Przed odbyciem szkolenia warto sprawdzić stan konta, a także datę przyznania punktów. Ponieważ likwidowanych jest 6 najstarszych, istnieje szansa, że wkrótce przedawnią się same (po roku od otrzymania). Stan konta punktowego można sprawdzić w komendzie wojewódzkiej policji, w wydziałach ruchu drogowego lub komisariatach. Jeśli kierowca zażąda informacji na piśmie, będzie musiał zapłacić 17 zł.

Zapisanie się na szkolenie
W zależności od WORD (kierowca sam go wybiera), można zapisać się na szkolenie osobiście, telefonicznie lub wysyłając faksem czy mailem specjalny wniosek ściągnięty ze strony danego WORD. Przy okazji należy podać swoje dane z prawa jazdy i dowodu osobistego oraz opłacić szkolenie (ok. 300 zł).

Udział w szkoleniu
Na szkolenie trwające 6 godzin lekcyjnych trzeba zabrać ze sobą prawo jazdy i dowód osobisty. Przez 3 godziny lekcyjne (po 45 minut) kierowcy słuchają policjanta, czasem też oglądają drastyczne filmy czy zdjęcia z wypadków. Druga część szkolenia to pogadanka z psychologiem o zachowaniach na drodze.

Wymazanie punktów z konta
Po szkoleniu WORD wystawia dwa zaświadczenia. Jedno dostaje kierowca, drugie trafia na policję, która po jego otrzymaniu odejmuje 6 punktów karnych.

Ceny szkoleń: Bydgoszcz 300 zł, Gdańsk 350 zł, Katowice 300 zł, Kraków 300 zł, Lublin 300 zł, Poznań 300 zł, Szczecin 350 zł, Warszawa 350 zł, Wrocław 270 zł

Sebastian Sulowski

Artykuł pochodzi z kategorii: Mandaty i punkty

Motor
Więcej na temat:punkty karne

Zobacz również