Masz prawo odwołać się od mandatu

Czwartek, 18 kwietnia 2013 (11:15)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Czy kierowca może odwołać się od postanowień mundurowych? Ile ma na to czasu?

Zdjęcie

Jak się odwołać od niesłusznej decyzji policjanta? Wystarczy nie przyjąć mandatu. /Motor
Jak się odwołać od niesłusznej decyzji policjanta? Wystarczy nie przyjąć mandatu.
/Motor

Policjant czy strażnik miejski, który nakłada mandat na kierowcę, ma obowiązek poinformować o prawie odmowy jego przyjęcia. Ustawodawca wprowadził możliwość odwołania się od decyzji funkcjonariusza, ponieważ ten może się mylić w ocenie sytuacji (np. w przypadku przekroczenia prędkości czy uznania winnym w razie kolizji). Sprawca wykroczenia, nawet bez podania przyczyny, ma możliwość skorzystania z tego przywileju. Jest to najprostszy sposób na odwołanie się od decyzji, którym dysponuje kierowca. W tym przypadku nie trzeba wypełniać żadnych dokumentów czy składać wniosków. Skuteczne odwołanie wymaga jednak zwrócenia uwagi m.in. na wymagane terminy.

A oto, jak skutecznie odwołać się od decyzji mundurowego w sprawie mandatu.

Reklama

Jak się odwołać?

Antidotum na radary? Test antyradarów

Siedem antyradarów w starciu ze sprzętem pomiarowym powszechnie wykorzystywanym przez mundurowych. Które urządzenie daje największą szansę na wykrycie radarowych pułapek? czytaj więcej

Jeśli kierowca nie zgadza się z decyzją policjanta lub strażnika miejskiego, nie powinien przyjąć mandatu. Co ważne - nie musi przy tym podawać przyczyny swojej decyzji. Przyjęcie kary (podpisanie formularza) jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na postanowienie mundurowego. W takiej sytuacji zapłacenia mandatu da się uniknąć jedynie wówczas, gdy czyn, za który został ukarany kierowca, nie jest w rzeczywistości wykroczeniem (np. miejsce, w którym zaparkowano auto było połączeniem dróg, a nie skrzyżowaniem - wówczas postój nie narusza przepisów). Trzeba to będzie udowodnić przed sądem.

Termin na odwołanie

W praktyce kierowca musi podjąć decyzję o nieprzyjęciu mandatu natychmiast - w momencie, gdy pozna decyzję funkcjonariusza.
A jeśli mandat został przyjęty, na odwołanie do sądu jest 7 dni.

Pamiętaj!

  • W przypadku odwołania w sprawie przyjętego mandatu, musisz zgłosić się do sądu, na obszarze działania którego doszło do wykroczenia.
  • Po odmowie przyjęcia mandatu sprawa jest kierowana do sądu, na terenie którego zostało popełnione wykroczenie. Policja ma na to rok. Jeśli z jakiegoś powodu nie zrobi tego, przewinienie przedawnia się.
  • Sąd musi podjąć decyzję, w jakim trybie będzie prowadzona sprawa (ma na to rok). Sędzia może uznać, że wykroczenie jest ewidentne, a zebrane przez mundurowych dowody bezsprzeczne (np. nagranie z wideorejestratora). W takim przypadku prowadzone jest postępowanie nakazowe - decyzja zapada bez przesłuchiwania stron, a ty dostajesz postanowienie sądu wraz z informacją o kwocie ewentualnej grzywny, którą musi zapłacić.
  • Masz 14 dni (liczone od daty doręczenia wyroku) na odwołanie się od decyzji sądu do sądu wyższej instancji.
  • Sędzia uznając cię za winnego, zawsze decyduje o grzywnie. Teoretycznie może wyznaczyć karę nawet do 5 tys. zł. W praktyce kwoty są zbliżone do mandatu.


To musisz wiedzieć o badaniu alkotestem - PORADY

Wysokość kary w razie nieprzyjęcia mandatu - PRZEPISY

Artykuł pochodzi z kategorii: Mandaty i punkty

Motor
Więcej na temat:policja | mandat | straż miejska

Zobacz również

  • Kupujesz BMW? Sprawdź, za jaki model nie przepłacisz w OC

    Jesteś miłośnikiem szybkich i eleganckich aut? Jeżeli planujesz, że w Twoim garażu stanie BMW, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz obniżyć koszt ubezpieczenia OC. Dowiedz się, jak to zrobić. więcej