Tymczasowe punkty karne

Czwartek, 29 sierpnia 2013 (09:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Czy nie przyjmując mandatu da się uniknąć przekroczenia limitu punktów karnych? Zanim sąd rozpatrzy sprawę, wcześniejsze mogą się przecież przedawnić?

Zdjęcie

/Motor

Nie ma takiej możliwości. Ustawodawca, oprócz punktów tzw. ostatecznych, przewidział także tymczasowe punkty karne. Są one dopisywane do konta kierowcy w przypadku odmówienia przyjęcia mandatu i trafienia sprawy do sądu. Nawet jeśli suma punktów tymczasowych i ostatecznych przekroczy limit, po którym odbiera się prawo jazdy (24 dla mających prawo jazdy ponad rok, 20 dla posiadających uprawnienia krócej niż rok), kierowca nie straci go aż do chwili skazującego wyroku sądu. Tyle tylko, że punkty tymczasowe nie skasują się nawet, jeśli wyrok zapadnie po 1,5 roku od wykroczenia. Zostaną dopisane do konta kierowcy z datą popełnienia wykroczenia i jeśli okaże się, że wtedy właśnie powinien stracić prawo jazdy, to zostanie mu ono odebrane.

Redukcja punktów w ostatniej chwili - PORADY

Reklama

Stracisz prawo jazdy nie tylko za kierownicą - PRZEPISY

Artykuł pochodzi z kategorii: Mandaty i punkty

Motor

Zobacz również

  • Jak dobrze sprzedać samochód? Część 2. – jak przygotować ogłoszenie

    Podpowiadamy, jak przygotować auto, a następnie ogłoszenie, żeby jak najskuteczniej dotrzeć do klientów i sprawnie sprzedać samochód. więcej