Jazda bez dokumentów - prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, OC. Co za nią grozi?

Piątek, 23 marca 2018 (14:40)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Mandat, grzywna, opłaty karne, odholowanie pojazdu, a nawet trzy lata odsiadki – to grozi za jazdę bez uprawnień lub dokumentów samochodu.

Zdjęcie

kontrola drogowa /Motor

Każdemu może się zdarzyć zapomnieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy polisę OC. W tym przypadku podczas kontroli kierowcy grozi ewentualny mandat - 50 zł za każdy brakujący dokument, jednak nie więcej niż 250 zł.

Ryzykanci

Reklama

Jednak brak dokumentów nie zawsze wynika z roztargnienia. Część kierowców świadomie korzysta z auta, mimo np. braku uprawnień. Powód? Stracić prawo jazdy jest łatwo, gorzej z jego odzyskaniem lub zdobyciem go po raz pierwszy. Po pierwsze, zdanie egzaminu nie jest proste, a po drugie - to kosztuje.

Co prawda ryzyko wpadki może nie jest duże, ale konsekwencje potrafią być dość kosztowne. W przypadku spotkania z policją grożą kary. Ich wysokość zależy od powodu braku dokumentu.

W najlepszej sytuacji są kierowcy, którzy nigdy nie mieli prawa jazdy na dany pojazd. Jeśli kierowca nie ma żadnych uprawnień, grozi mu mandat 500 zł, a jeśli jedzie samochodem, a ma tylko prawo jazdy kat. A, dostanie mandat 300 zł. Policjant zakaże dalszej jazdy i jeśli nie będzie możliwości pozostawienia pojazdu w bezpiecznym miejscu lub przekazania go innemu kierowcy, auto trafi na lawetę. Oczywiście, koszt holowania i parkingu będzie musiał pokryć kierowca, zwykle to ok. 500 zł.

Najbardziej restrykcyjne są przepisy dotyczące, osób, które nie mają prawa jazdy, ponieważ sąd orzekł wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów, np. za jazdę po alkoholu czy spowodowanie wypadku. Złamanie zakazu sądowego to przestępstwo, grozi za nie do 3 lat więzienia.

Przepisy ostro traktują także kierowców, którym cofnięto uprawniania np. za przekroczenie limitu punktów karnych. Tym grozi do 2 lat odsiadki.

Kosztowna stłuczka

Brak prawa jazdy (poza przypadkami zapomnienia dokumentu) oznacza także spore problemy w przypadku spowodowania kolizji. Ubezpieczyciel ma prawo domagać się od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania i kosztów likwidacji szkody.

KONSEKWENCJE KIEROWANIA AUTEM BEZ PRAWA JAZDY

 • mandat 50 zł
  jeśli kierowca zapomniał prawa jazdy

 • mandat 300 zł
  jeśli kierowca ma uprawnienia, ale na inny rodzaj pojazdu

 • mandat do 500 zł
  jeśli kierowca nie ma uprawnień (nigdy ich nie posiadał). Policja może również skierować sprawę do sądu

  Zdjęcie

  prawo jazdy /Motor
 • przedłużenie zatrzymania prawa jazdy
  osoby, które poruszają się autem, mimo że prawo jazdy zostało im zatrzymane np. za zbyt szybką jazdę, dostają kolejny trzymiesięczny zakaz prowadzenia auta, a jeśli nadal wsiądą za kierownicę, tracą bezpowrotnie uprawnienia

 • do 2 lat więzienia
  jeśli kierowca ma cofnięte uprawnienia

 • do 3 lat więzienia
  jeśli kierowca ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdu

 • obowiązek zapłaty za szkodę
  jeśli sprawca kolizji nie ma prawa jazdy, to pomimo posiadania OC musi oddać ubezpieczycielowi kwotę wypłaconego odszkodowania

KONSEKWENCJE KIEROWANIA AUTEM BEZ OC

 • mandat 50 zł
  jeśli kierowca zapomniał polisy OC lub jej potwierdzenia

  Zdjęcie

  polisa OC /Motor
 • opłata karna do 4000 zł
  jeśli kierowca nie wykupił OC na auto osobowe, w razie kontroli (policji lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego) naraża się na opłatę karną, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Uwaga! Brak zapłacenia za polisę nie musi oznaczać zawsze braku ochrony - OC zwykle się odnawia automatycznie na następny rok

 • obowiązek zapłaty za szkodę
  jeśli sprawca kolizji lub wypadku nie ma wykupionej ochrony OC, musi pokryć Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu kwotę wypłaconego odszkodowania

KONSEKWENCJE KIEROWANIA AUTEM BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO LUB WAŻNEGO BADANIA

 • mandat 50 zł
  jeśli kierowca nie ma przy sobie dowodu rejestracyjnego

  Zdjęcie

  dowód rejestracyjny /Motor
 • mandat do 500 zł
  jeśli kierowca nie ma ważnych badań technicznych, policjant ma prawo wypisać mandat do 500 zł oraz obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny i ewentualnie wystawić pozwolenie czasowe na poruszanie się po drogach na 7 dni

 • grzywna do 5000 zł
  jeśli kierowca korzysta z auta, które nie jest zarejestrowane, dodatkowa kara to odholowanie auta

 • problemy z odszkodowaniem z AC, NNW i assistance
  jeśli stan techniczny miał bezpośredni wpływ na zdarzenie, a auto nie miało ważnych badań technicznych, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w ramach dobrowolnego ubezpieczenia (w przypadku OC nie ma do tego prawa)

OSZUKIWANIE NIE POMOŻE KIEROWCY

Zdjęcie

policyjny palmtop /Motor

Kierowca bez uprawnień lub z zakazem sądowym nie może liczyć na to, że podczas kontroli przekona funkcjonariusza, że dokument zostawił w domu. W policyjnej bazie danych istnieją wpisy nie tylko dotyczące zakazów prowadzenia pojazdów, ale także informacja o zatrzymanych dokumentach i posiadanych przez daną osobę uprawnieniach. Funkcjonariusze sprawdzą również, czy kierowca wykupił obowiązkową polisę OC.

SPOWODOWAŁ WYPADEK, NIE MAJĄC PRAWA JAZDY, PRZEGLĄDU I OC
Znany dziennikarz Piotr Najsztub potrącił na pasach kobietę, która trafiła do szpitala. Patrol, który przyjechał na miejsce wypadku odkrył, że kierowca nie tylko porusza się autem bez ważnych badań technicznych, ale nie ma też polisy OC. W trakcie kontroli okazało się, że nie ma również prawa jazdy. Dziennikarz przyznał, że dokument stracił kilka lat wcześniej za przekroczenie limitu punktów karnych. Pomijając kwestię odpowiedzialności za potrącenie pieszej (sprawa prawdopodobnie trafi do sądu), groziło mu dodatkowo 2 lata więzienia za prowadzenie pojazdu pomimo cofnięcia uprawnień. Jednak okazało się, że starosta mimo takiego obowiązku nie wydał decyzji administracyjnej, a więc kierowca dostanie tylko 50 zł mandatu za brak dokumentu.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: Andrzej Bieńkowski; "Motor" 42/2017

Nie daj się nabrać na prawo jazdy z internetu! – PRAWO JAZDY

Krajowy Rejestr Karny - wpis także za przestępstwo drogowe – PRZEPISY

Artykuł pochodzi z kategorii: Przepisy

Motor

Zobacz również