Kontrola drogowa? Nie warto uciekać - grozi za to nawet więzienie!

Poniedziałek, 13 listopada 2017 (15:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Utrata prawa jazdy nawet na 15 lat, więzienie i wpis do rejestru skazanych – tak może się skończyć zlekceważenie kontroli.

Zdjęcie

kontrola drogowa /Motor

Od początku czerwca obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące piratów drogowych. Ucieczka przed policją w określonych przypadkach może być traktowana jako poważne przestępstwo, dotychczas było to jedynie wykroczenie.

Przekonał się o tym kierowca Audi, który nie zatrzymał się do kontroli w Lublinie i najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie, czekając na wyrok. Jak się okazało, mężczyzna był trzeźwy, a na ucieczkę zdecydował się, ponieważ zostały mu cofnięte uprawnienia. Dodatkowo pojazd, którym się poruszał miał założone "lewe tablice" i nie miał obowiązkowego ubezpieczenia.

Reklama

Niegroźny pieszy policjant

Jak przekonują policjanci, niezatrzymania do kontroli nie należą do rzadkości. Ale konsekwencje takiej sytuacji mogą być różne. W najlepszej sytuacji, o ile można tak powiedzieć, są kierowcy, którzy zignorowali policjanta z lizakiem, pod warunkiem, że ten nie poruszał się pojazdem. Ponieważ może do tego dojść nieświadomie (np.kierowca nie zauważy funkcjonariusza), jest to traktowane jako wykroczenie. Co prawda w tym przypadku sprawa trafi do sądu, ale w praktyce można spodziewać się tylko grzywny.

Uważaj na radiowozy

Gorzej, jeśli sygnał do zatrzymania jest dawany z pojazdu jadącego na sygnale, np. radiowozu z wideorejestratorem. Taki przypadek zostanie potraktowany jako przestępstwo. Tak jak w poprzednim przypadku sprawa trafi do sądu, ale na grzywnie się nie skończy. Wyrok będzie musiał zawierać zakaz prowadzenia pojazdów na przynajmniej rok, jednak nie dłużej niż 15 lat. W skrajnych przypadkach sąd może wysłać uciekiniera za kraty nawet na 5 lat.

KIEROWCA, KTÓRY NIE ZATRZYMA SIĘ DO KONTROLI (POLICJANT STOI Z LIZAKIEM) POPEŁNIA WYKROCZENIE

  • grozi mu do 30 dni aresztu
  • sąd może również zakazać mu prowadzenia pojazdu

KIEROWCA, KTÓRY ŚWIADOMIE BĘDZIE UCIEKAŁ PRZED RADIOWOZEM POPEŁNIA PRZESTĘPSTWO

Zdjęcie

pościg /Motor
  • grozi mu kara do 5 lat więzienia
  • oraz obligatoryjne zatrzymanie prawa jazdy od roku do 15 lat

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum; "Motor" 29/2017

Krajowy Rejestr Karny - wpis także za przestępstwo drogowe – RUCH DROGOWY

Czy można filmować policjanta? Czy grozi za to mandat? – PRZEPISY

Artykuł pochodzi z kategorii: Przepisy

Motor

Zobacz również

  • Kupujesz BMW? Sprawdź, za jaki model nie przepłacisz w OC

    Jesteś miłośnikiem szybkich i eleganckich aut? Jeżeli planujesz, że w Twoim garażu stanie BMW, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz obniżyć koszt ubezpieczenia OC. Dowiedz się, jak to zrobić. więcej