Znaki poziome bez tajemnic

Wtorek, 9 sierpnia 2016 (16:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Ostrzegają, zabraniają i informują – sprawdź, co warto wiedzieć o wybranych znakach poziomych.

Znaki namalowane na jezdni to zwykle linie ciągłe lub przerywane, strzałki, napisy i symbole. Wbrew pozorom znaki poziome służą nie tylko do wyznaczania pasów ruchu, ale wyrażają też rozmaite nakazy, zakazy oraz ostrzeżenia.

Znaki te są równie ważne, jak znaki pionowe i każdy kierowca powinien dobrze je znać oraz stosować się do nich. Niestety, nie każdy posiada odpowiednią wiedzę, a co gorsza linie na drodze z czasem wycierają się lub są słabo widoczne podczas deszczu. To oczywiście nie zwalnia z obowiązku przestrzegania ich.

Reklama

Poniżej przedstawiamy znaki poziome, które można spotkać na naszych drogach, a z którymi kierowcy mają najczęściej spore problemy. Trzeba pamiętać, że niestosowanie do znaków może oznaczać mandat nawet do 800 zł, 5 punktów karnych oraz że trzeba będzie zapłacić za holowanie pojazdu.

KORZYSTANIE Z POWIERZCHNI WYŁĄCZONEJ

Zdjęcie

powierzchnia wyłączona /Motor

Znak "powierzchnia wyłączona" oznacza, że nie wolno wjeżdżać na tę powierzchnię, a nawet najeżdżać kołem na jej krawędź (linię ciągłą). Oczywiście zabronione jest również parkowanie na niej pojazdów czy choćby tylko chwilowe zatrzymanie się. Kierowcy zapominają o tym, traktując takie miejsce jako dodatkowy parking na środku drogi i pozostawiając na nim swoje pojazdy.

WJEŻDŻANIE NA KOPERTĘ

Zdjęcie

koperta /Motor

Znak "stanowisko postojowe" wyznacza miejsce postoju i sposób ustawienia auta. Znak "koperta" oznacza stanowisko postojowe zastrzeżone dla określonych pojazdów, np. z tablicami dyplomatycznymi lub dla niepełnosprawnych. Postój innych pojazdów jest zakazany, ale nie jest zabronione zatrzymanie się. Uwaga! Nierespektowanie koperty jest dość kosztowne - do 800 zł mandatu, 5 punktów i koszt holowania.

POSTÓJ WZDŁUŻ LINII POSTOJOWEJ

Zdjęcie

linia postojowa /Motor

Znak "linia wyznaczająca pas postojowy" informuje o miejscu postojowym na jezdni. Uwaga! Jeśli linia oddziela zatokę postojową od jezdni, to zezwala na postój pojazdu w zatoce, nawet jeśli na drodze w danym miejscu umieszczone są znaki zakazu postoju lub zatrzymywania. Kierowcy zapominają o tym wyjątku.

WJEŻDŻANIE ZA LINIE KRAWĘDZIOWE

Zdjęcie

linie krawędziowe /Motor

Znaki "linia krawędziowa przerywana" i "linia krawędziowa ciągła" wyznaczają krawędź jezdni. Mogą też oddzielać pobocze od jezdni. Kierowcom zabrania się przejeżdżania przez linię krawędziową ciągłą. Uwaga! Linia krawędziowa ciągła zabrania zatrzymywania pojazdu obok tej linii, zarówno na jezdni, jak i na poboczu. Z kolei linia krawędziowa przerywana zabrania zatrzymywania pojazdu obok tej linii na jezdni, natomiast zezwala na postój samochodu na poboczu.

POSTÓJ PRZY LINII PRZYSTANKOWEJ

Zdjęcie

linia przystankowa /Motor

Znak "linia przystankowa" wyznacza miejsce przystanku pojazdów komunikacji publicznej i zakazuje zatrzymywania się innych pojazdów (na całej długości tej linii). Żółta linia widoczna na chodniku także powinna przypominać kierowcy, że w tym miejscu usytuowany jest przystanek. Zakaz dotyczy także chodnika znajdującego się w obrębie przystanku.

PARKOWANIE NA LINII POSTOJOWEJ

Zdjęcie

na linii /Motor

Widoczne na zdjęciu znaki wyznaczają miejsca postojowe. Parkując trzeba pozostawić pojazd między nimi. Ustawienie auta na linii oznacza nierespektowanie znaków poziomych, za co według taryfikatora grozi mandat 100 zł oraz dodatkowo 1 punkt karny.

PARKOWANIE PRZY WYSEPCE

Zdjęcie

wysepka /Motor

Nie można parkować wzdłuż wysepki, na niej samej, ale także w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeśli z jej prawej strony jezdnia ma tylko jeden pas (tak jak na załączonym zdjęciu). Wspomniany przepis ma na celu umożliwienie swobodnego wjazdu na pas ruchu wzdłuż wysepki i wyjazd z niego. Jeżeli wysepka przylega do skrzyżowania, w praktyce przepis ten stosuje się tylko do jej jednego krańca. Zabronione jest również najeżdżanie na wysepkę (jej krawędzie).

NAJEŻDŻANIE NA LINIĘ CIĄGŁĄ I PRZERYWANĄ

Zdjęcie

linia ciągła /Motor

"Linia pojedyncza ciągła" oddziela pasy ruchu o tym samym kierunku, a "linia podwójna ciągła" rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych. Przejeżdżanie przez te linie i najeżdżanie na nie jest zabronione. "Linia jednostronnie przekraczalna" oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej. Uwaga! Wbrew obiegowym opiniom linia ciągła nie oznacza zakazu wyprzedzania, a jedynie najeżdżania na nią.

PARKOWANIE PRZY LINII CIĄGŁEJ

Zdjęcie

linia ciągła /Motor

Nie można zatrzymywać się w pobliżu linii ciągłej, jeśli zmusiłoby to innych kierowców do najeżdżania na nią. W praktyce potrzebna jest wyobraźnia kierowcy, aby ocenić, w jakiej odległości od linii można pozostawić auto. Uwaga! Jeśli mundurowi uznają, że zaparkowane auto przy linii ciągłej zagraża bezpieczeństwu, mają prawo odholować pojazd. W tym przypadku, oprócz mandatu do 300 zł, trzeba będzie zapłacić około 500 zł za usunięcie pojazdu z drogi.

PARKOWANIE PRZY PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

Zdjęcie

przejście dla pieszcych /Motor

Parkowanie 10 m przed i za przejściem dla pieszych jest zabronione. Jednak na drodze dwujezdniowej (jednokierunkowej) dozwolone jest zatrzymanie pojazdu za przejściem. Zakaz dotyczy jedynie jezdni, a nie chodnika. Uwaga! Odległość jest liczona od pasów do najbardziej wystającego elementu danego pojazdu. Pozostawienie auta na pasach może skończyć się usunięciem pojazdu z drogi i mandatem od 100 do 300 zł i 1 punktem karnym.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: Robert Brykała; "Motor" 9/2016

Parkowanie auta - wiesz gdzie możesz stanąć? – PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO

Kto ma pierwszeństwo - wyjaśniamy wątpliwości – KODEKS RUCHU DROGOWEGO

Artykuł pochodzi z kategorii: Przepisy

Zobacz również

  • Znaki nieznane – poznaj znaczenie mniej popularnych znaków i symboli przy drogach

    Niektóre znaki i oznaczenia przy naszych drogach spotykane są rzadziej, a przez to ich znaczenie może być nie do końca jasne. Niektórzy wręcz mogą nie zdawać sobie sprawy z ich obecności. więcej