Jak odzyskać prawo jazdy po zdobyciu 24 punktów karnych

Poniedziałek, 23 lipca 2012 (12:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Kierowca, który przekroczy limit punktów karnych, traci prawo jazdy. Oto co trzeba zrobić, aby ponownie móc legalnie prowadzić samochód.

Zdjęcie

Odzyskanie prawa jazdy po przekroczeniu limitu punktów zawsze wymaga zdania egzaminu. /Motor
Odzyskanie prawa jazdy po przekroczeniu limitu punktów zawsze wymaga zdania egzaminu.
/Motor

Poza przypadkami kierowania pojazdem po alkoholu, prawo jazdy można stracić też za przekroczenie limitu punktów karnych. Policja, która prowadzi "konto" kierowcy, natychmiast informuje starostę o zebraniu zbyt dużej liczby pkt. Osoby mające prawo jazdy ponad rok (limit - 24 pkt), otrzymują skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (ze wskazaniem terminu, do kiedy trzeba go zdać). To taki sam egzamin (teoretyczny i praktyczny), jaki przechodzą kandydaci na kierowców.

Zanim trafi się na egzamin, trzeba odwiedzić psychologa, który stwierdza brak przeciwwskazań do dalszego prowadzenia pojazdów. Jeśli badanie nie zostanie zaliczone, do kolejnego można podejść dopiero po roku, a informacja o negatywnym wyniku trafia do starosty.

Reklama

Po zaliczeniu badania i otrzymaniu odpowiedniego skierowania od starosty należy zgłosić się do dowolnego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Jeśli kierowca nie pojawi się w WORD w wyznaczonym terminie lub nie zda egzaminu, informacja o tym trafi do starosty. Ten cofnie uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Dopiero po oddaniu prawa jazdy, kierowca otrzyma kolejny dokument, tym razem zaświadczenie umożliwiające zdawanie egzaminu (bez wskazania terminu). Zaświadczenie potrzebne jest do zapisania się na egzamin.

Redukcja punktów w ostatniej chwili

Czy po przekroczeniu limitu punktów karnych trzeba zdawać egzamin na prawo jazdy? Jak pokazują wyroki sądów, niekiedy nie jest to konieczne. czytaj więcej

Trzeba pamiętać, że w razie pierwszego podejścia do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje, niezaliczenie części praktycznej powoduje, że przy następnym podejściu należy ponownie zdać zaliczony wcześniej test teoretyczny. W kolejnych próbach ta zasada już nie obowiązuje.

Kierowcy, którzy prawo jazdy mają maksimum rok, po uzbieraniu 21 lub więcej punktów automatycznie tracą uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Aby ponownie je uzyskać, muszą zapisać się na kurs nauki jazdy, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Niezależnie od stażu, przekroczenie limitu punktów oznacza konieczność zdawania egzaminu na każdą z posiadanych kategorii prawa jazdy.

Procedura odzyskania prawa jazdy po przekroczeniu limitu punktów karnych

Zdjęcie

Procedura odzyskania prawa jazdy po przekroczeniu limitu punktów karnych /Motor
Procedura odzyskania prawa jazdy po przekroczeniu limitu punktów karnych
/Motor

Sebastian Sulowski

Odbiór prawa jazdy po latach - PORADY

Profil przyszłego kierowcy - PRAWO JAZDY

Artykuł pochodzi z kategorii: Prawo jazdy

Motor

Zobacz również

  • Kupujesz BMW? Sprawdź, za jaki model nie przepłacisz w OC

    Jesteś miłośnikiem szybkich i eleganckich aut? Jeżeli planujesz, że w Twoim garażu stanie BMW, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz obniżyć koszt ubezpieczenia OC. Dowiedz się, jak to zrobić. więcej