Czarne punkty. Mapa, najczęstsze błędy kierowców, jak jeździć bezpieczniej

Czwartek, 20 grudnia 2018 (11:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Oto miejsca, w których najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji. Jak się okazuje, najgorzej jest na autostradach i drogach ekspresowych.

Zdjęcie

wypadek gl /Motor

Niemal każdego dnia, np. w radiu można usłyszeć o utrudnieniach na autostradzie lub drodze ekspresowej z powodu wypadku bądź kolizji. Co ciekawe, do tych zdarzeń zwykle dochodzi na tych samych odcinkach tras szybkiego ruchu, np. S8 w Warszawie czy A4 w okolicy Wrocławia.

Schemat jest zawsze niemal taki sam. Auto najeżdża na tył innego pojazdu lub podczas zmiany pasa ruchu dochodzi do wymuszenia pierwszeństwa. Efekt? W zdarzeniu bierze udział kilka pojazdów, które blokują ruch.

Reklama

Ryzykowne kilometry

Specjaliści z aplikacji Yanosik postanowili sprawdzić, na jakich drogach oraz miejscach istnieje największe ryzyko wypadku.

Raport powstał na podstawie zgłoszeń od użytkowników Yanosika, którzy wysyłają i odbierają ostrzeżenia o kolizjach czy wypadkach. Ich autentyczność weryfikowana jest przez kolejnych kierowców przejeżdżających daną drogą, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego komunikatu.

Jak się okazało w ubiegłym roku, najwięcej zgłoszeń pochodziło z dróg krajowych, najmniej z dróg ekspresowych. Trzeba pamiętać, że siatka "zwykłych" krajowych jest o wiele gęstsza niż tras szybkiego ruchu.

Awaria na autostradzie

W razie awarii lub wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej istnieje obowiązek ostrzeżenia innych kierowców w każdym przypadku. Co dokładnie należy wtedy zrobić? czytaj więcej

Po przeliczeniu zgłoszeń na 1 km drogi okazuje się, że to autostrady są szczególnie ryzykowne. Kierowcy przez rok zgłosili średnio 15 zdarzeń na 1 km, a na drogach ekspresowe 12 kolizji na 1 km. Na teoretycznie niebezpiecznych pozostałych trasach krajowych nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać - średnio 4 wypadki lub kolizje na 1 km.

Winne natężenie ruchu

W raporcie zostały wskazane również konkretne drogi oraz ich odcinki, które są szczególnie niebezpieczne. Tu prym wiodą już niemal tylko trasy ekspresowe.

Niechlubnym liderem została S86 − gdzie odnotowano aż 113 zgłoszeń na każdym kilometrze. Specjaliści z Yanosika wskazali również konkretne punkty na trasach, gdzie najczęściej kierowcy zgłaszają zdarzenia (patrz mapa niżej). Co je łączy? Zwykle są to duże węzły komunikacyjne, na których ruch lokalny łączy się z tym tranzytowym, co sprzyja powstawaniu wypadków i kolizji, np. podczas włączania się do ruchu oraz najechania na tył wolniej jadących pojazdów.

CZARNE PUNKTY - W TYCH MIEJSCACH NAJCZĘŚCIEJ DOCHODZI DO WYPADKÓW

Zdjęcie

czarne punkty /Motor

NIEBEZPIECZNE TRASY SZYBKIEGO RUCHU

Na podstawie zgłoszeń kierowców w 2017 r. używających aplikacji Yanosik powstał raport o liczbie wypadków na głównych drogach w Polsce. Dane przedstawiono w przeliczeniu na 1 km danej drogi. Przy okazji zostały wskazane "czarne punkty", czyli konkretne odcinki dróg, na których jest najwyższe ryzyko wypadku. Jak się okazuje, większość z nich znajduje się drogach ekspresowych oraz autostradach - w miejscach, gdzie panuje największe natężenie ruchu.

LICZBA WYPADKÓW NA AUTOSTRADACH

NUMER DROGILICZBA WYPADKÓW NA 1 km
A831
A119
A218
A410
A69
A183

NAJNIEBEZPIECZNIEJSZE DROGI EKSPRESOWE

NUMER DROGILICZBA WYPADKÓW NA 1 km
S86113
S281
S640
S7924
S718
S7415
S112
S1211
S5211
S810

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY KIEROWCÓW, KTÓRE DOPROWADZAJĄ DO WYPADKÓW

PRZEKRACZANIE PRĘDKOŚCI

Zdjęcie

przekraczanie prędkości /Motor

Na autostradzie maksymalna prędkość, z jaką można się poruszać, wynosi 140 km/h, na drodze ekspresowej to maksymalnie 120 km/h. Niestety, wielu kierowców porusza się znacznie szybciej, co często prowadzi do tragicznych wypadków.

JAZDA NA ZDERZAKU

Zdjęcie

jazda na zderzaku /Motor

Kwestia zachowania bezpiecznej odległości wydaje się nie mieć znaczenia, dopóki nie powstanie zagrożenie. Wystarczy jednak zderzenie dwóch pojazdów, aby wpadły na nie kolejne. Powód? Zbyt duża prędkość, a przede wszystkim niewłaściwy odstęp.

NIEKORZYSTANIE Z PASA ROZBIEGOWEGO

Zdjęcie

pas rozbiegowy /Motor

Wjeżdżając na autostradę, warto maksymalnie wykorzystać pas rozbiegowy (rozpędzić się do prędkości zbliżonej do pojazdów poruszających się prawym pasem), starając się jednocześnie włączyć bezkolizyjnie do ruchu. Niestety, nie każdy kierowca tak robi.

BLOKOWANIE LEWEGO PASA RUCHU

Zdjęcie

blokowanie lewego pasa ruchu /Motor

Zgodnie z przepisami kierowca ma obowiązek poruszać się prawym pasem ruchu, na lewy może wjechać tylko w celu wyprzedzania innego pojazdu. Uporczywa jazda lewym pasem to blokowanie ruchu i tworzenie zagrożenia na drodze szybkiego ruchu.

NIEPRAWIDŁOWA ZMIANA PASA RUCHU

Zdjęcie

zmiana pasa ruchu /Motor

Na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu podczas zmiany pasa ruchu kierowcy czasem zapominają spojrzeć w lusterka, co prowadzi do wymuszenia pierwszeństwa i zajechania drogi, a w konsekwencji do poważnego w skutkach wypadku.

SPOSOBY NA BEZPIECZNĄ JAZDĘ DROGAMI SZYBKIEGO RUCHU

PRZEWIDUJ SYTUACJĘ

 • Patrz w lusterka

Z uwagi na większe prędkości auto ledwo widoczne w lusterku (warto je ustawić tak, aby widzieć większą powierzchnię za autem) po kilku sekundach może być tuż obok, tak samo dojechanie do wyprzedzających się "na horyzoncie" ciężarówek zajmie tylko chwilę.

Zdjęcie

lusterko samochodowe /Motor
 • Dostosuj prędkość do sytuacji

Jeżeli kierowca widzi, że samochód jadący prawym pasem za chwilę może zostać przyblokowany przez wolniej jadącą ciężarówkę, warto nieco zwolnić, aby pojazd ten mógł wjechać na lewy pas i nie był zmuszony do gwałtownego hamowania.

PRAWIDŁOWE ZACHOWANIE PODCZAS AWARII

 • Ustaw trójkąt

Zdjęcie

trójkąt ostrzegawczy /Motor

Należy jak najszybciej zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne, założyć kamizelkę i ustawić trójkąt ostrzegawczy. W przypadku autostrady powinien on znaleźć się minimum 100 m za autem.

 • Uciekaj w bezpieczne miejsce

Przebywanie na jezdni, nawet na pasie awaryjnym, to spore ryzyko, zwłaszcza na drodze szybkiego ruchu. Z tego powodu należy jak najszybciej przejść za bariery.

 • Poinformuj drogowców o awarii

Jeśli w pobliżu znajduje się tzw. telefon alarmowy, warto z niego skorzystać, ponieważ operator będzie wiedział, w którym miejscu się znajdujemy. Drogowcy zabezpieczą pojazd przed najechaniem na niego.

PAMIĘTAJ O ZAGROŻENIACH

 • Śliska nawierzchnia

Zdjęcie

śliska nawierzchnia /Motor

Podróżując, nie należy zapominać, że wraz ze wzrostem prędkości rośnie też ryzyko poślizgu na mokrej nawierzchni.

 • Jazda pod prąd lub na wstecznym

Kierowca, który przegapi zjazd z autostrady, ryzykując spowodowaniem wypadku, decyduje się cofnąć i wjechać we właściwą drogę, a nawet poruszać się pod prąd. Niestety, takich "odważnych" kierowców nie brakuje, więc trzeba być gotowym na uniknięcie zderzenia.

 • Mgła i karambole

Zbyt duża prędkość, a przede wszystkim niewłaściwy odstęp od poprzedzającego pojazdu, szczególnie podczas mgły lub na śliskiej nawierzchni, często bywają przyczynami karamboli.

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: Robert Brykała, archiwum; "Motor" 36/2018

Jak działa obowiązkowy system eCall – BEZPIECZEŃSTWO

Jak walczyć z sennością za kierownicą? Przegląd stymulantów – PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Ruch drogowy

Motor

Zobacz również

 • Opony zimowe latem – czy mogą być niebezpieczne?

  Powszechną praktyką wielu kierowców stało się korzystanie z opon zimowych przez okrągły rok. Jak wpływa to na bezpieczeństwo jazdy i czy rzeczywiście przynosi oszczędności? więcej