Jak się bronić przed błędami policjanta

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Bezprawne odholowanie

Zdjęcie

Bezprawne odholowanie /Motor

Czasem zachodzi potrzeba zmiany organizacji ruchu, np. ustawienia zakazu zatrzymywania pod groźbą odholowania pojazdu. Efekt? Właściciel pojazdu zostawia auto w prawidłowym miejscu, ale pod jego nieobecność pojawiają się znaki zabraniające postoju.

Reklama

Jak się bronić

Niestety, za holowanie trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, nie należy jednak przyjmować mandatu. Dopiero po tym należy się zwrócić do przełożonego policjantów z prośbą o zwrot kosztów, argumentując nieprawidłową procedurą ustawienia znaków. Jeśli to nie pomoże, nie pozostaje nic innego jak walka o odszkodowanie przed sądem.

Błędny pomiar ręcznym miernikiem prędkości

Zdjęcie

Błędny pomiar ręcznym miernikiem prędkości /Motor

Pomiar prędkości miernikiem laserowym z ponad 1 km czy miernikiem radarowym w gęstym ruchu miejskim zwykle jest obarczony ryzykiem błędu pomiarowego.

Jak się bronić

Warto zapytać się, z jakiej odległości policjant wykonał pomiar miernikiem laserowym. Jeśli jest znaczna (powyżej 500 m), warto spróbować powiedzieć o swoich wątpliwościach (nie wiadomo, w które auto trafiła wiązka pomiarowa). Tak samo warto postąpić, jeśli policjant używał „suszarki” w gęstym ruchu miejskim. Jeśli to nie pomoże, nie pozostaje nic innego jak walka o swoje przed sądem.

Błędny pomiar wideorejestratorem

Zdjęcie

Błędny pomiar wideorejestratorem /Motor

Wideorejestrator mierzy prędkość nie ściganego pojazdu, ale radiowozu, w którym jest zainstalowany. Jeśli policyjne auto będzie zbliżało się do namierzanego pojazdu (jechało szybciej) podczas wykonywania pomiaru, prędkości zostanie zawyżona.

Jak się bronić

Jeśli na nagraniu widać, że podczas pomiaru prędkości (zwykle to dystans 100 m) radiowóz zbliżał się do ściganego auta, oznacza, to, że zmierzona prędkość jest zawyżona. Należy odmówić przyjęcia mandatu. Sprawa trafi do sądu. Nieprawidłowość pomiaru będzie podstawą do uniewinnienia.


Czytaj dalej na następnej stronie: Jak się bronić przed błędami policjanta, cz. III

Artykuł pochodzi z kategorii: Ruch drogowy

Motor

Zobacz również

  • Jak dobrze sprzedać samochód? Część 3. – formalności

    Nie tylko na kupujących auto czyhają pułapki. Problemy może mieć też osoba sprzedająca samochód. Jakich formalności musisz dopełnić, żeby nie płacić gapowego? więcej