Kosztowne odholowanie

Środa, 1 października 2014 (10:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Rosną stawki za holowanie nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Uważaj, gdzie zostawiasz samochód.

Zdjęcie

Kosztowne odholowanie /Motor

Ministerstwo Finansów ogłosiło nowe maksymalne ceny za usunięcie samochodu. Od przyszłego roku gmina może żądać za usługę nie więcej niż 485 zł (w 2014 r. - 483 zł). Z kolei cena parkingu to 39 zł za każdą dobę (w 2014 r. - 38 zł).

Cytat

Za odholowanie samochodu osobowego będzie trzeba zapłacić nawet 524 zł

Nic dziwnego, że straż miejska tak chętnie zleca odholowanie pojazdu. Najczęstszą przyczyną jest utrudnianie ruchu oraz stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa lub postój w miejscu, gdzie znaki ostrzegają o możliwości usunięcia pojazdu. Zdarzają się też sytuacje, kiedy właściciel zaparkuje poprawnie, a podczas jego nieobecności zostanie zmieniona organizacja ruchu, np. wprowadzony zakaz postoju pod groźbą odholowania w związku z planowaną manifestacją. W takim przypadku za odbiór auta trzeba zapłacić z własnej kieszeni i dopiero później domagać się odszkodowania od służby, która zadecydowała o usunięciu pojazdu (nowa organizacja ruchu powinna zacząć obowiązywać najwcześniej po 5 dniach od ustawienia znaków zakazu).

Reklama

Powodem do usunięcia pojazdu może być także porzucenie. Dzieje się tak, gdy auto jest pozbawione tablic rejestracyjnych, ma wybite szyby lub brakuje mu powietrza w oponach. Nie dotyczy to jednak pojazdów znajdujących się na drogach wewnętrznych.

Bez względu na powód zniknięcia pojazdu, właścicielowi auta towarzyszą spore emocje. W takich przypadkach łatwo stracić głowę. Oto, jak zachować się w sytuacji, kiedy zaparkowany pojazd zniknie.

Co zrobić jeśli auto zniknie

1. Zadzwoń na 112

Po połączeniu z operatorem i podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu (najlepiej odczytać go z dowodu rejestracyjnego, ponieważ w stresie można pomylić numery), operator sprawdzi, czy auto nie zostało odholowane. Straż miejska zawsze informuje o takich przypadkach policję, podając jej dane usuwanego pojazdu. Uwaga! Jeśli pojazd nie został odholowany, policjant przekaże przez radio do załóg informacje o poszukiwanym pojeździe.

2. Zadzwoń na 986

W przypadku odholowania pojazdu należy skontaktować się ze strażą miejską. Ta udzieli informacji, gdzie należy się zgłosić, aby dopełnić formalności.

3. Zgłoś się do straży miejskiej

Zanim auto zostanie wydane, jego właściciel musi odwiedzić straż miejską. Tam dostanie druk przelewu za odholowanie. To nie koniec wydatków, straż może choć w cale nie musi, także wręczyć mandat za nieprawidłowe parkowanie - zwykle 100 zł. Poinformuje także, skąd można odebrać pojazd. Uwaga! Kierowcy będzie potrzebne prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli dokumenty, zostały w samochodzie, trzeba będzie udać się na parking i w asyscie pracownika firmy holującej wyjąć dokumenty z auta, a następnie zgłosić się z nimi do straży miejskiej.

Drogowe pułapki na kierowców

Uwaga! W takich sytuacjach bardzo łatwo o stłuczkę lub otrzymanie mandatu. czytaj więcej

4. Zapłać za holowanie

Bez dowodu opłaty za holowanie auto nie zostanie wydane. Ponieważ jest potrzebne potwierdzenie, najłatwiej dokonać przelewu na poczcie, ewentualnie w banku.

5. Odbierz auto z parkingu

Z dowodem opłaty za holowanie można udać się na parking. Odbierając auto warto zwrócić uwagę, czy nie zostało uszkodzone. W praktyce tylko zgłoszenie zastrzeżeń przed wyjazdem z parkingu ma szansę na pozytywne rozpatrzenie (przed odholowaniem służby dokładnie fotografują samochód), w innym przypadku firma holująca będzie przekonywać, że do szkody doszło już po odebraniu pojazdu.

Kiedy grozi odholowanie

  • Parkowanie w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch, akcję ratowniczą lub zagraża bezpieczeństwu.
  • Parkowanie w miejscu oznaczonym tabliczką informującą o możliwości odholowania.
  • Parkowanie na miejscu dla inwalidów bez odpowiedniej karty parkingowej.
  • Gdy stan pojazdu zagraża bezpieczeństwu lub gdy jego wymiary, masa lub nacisk na osie powodują uszkodzenie drogi lub zagrażają środowisku.
  • Kierowca nie ma przy sobie wymaganych dokumentów, np. prawa jazdy.
  • Pojazd pozostawiono bez tablic rejestracyjnych lub nie jest używany.
  • Autem kierowała osoba nietrzeźwa i nie ma w pojeździe innego kierowcy.

Koszt odholowania i postoju na parkingu

Gdańsk: 440 zł i 33 zł/dobę
Katowice: 478 zł i 37 zł/dobę
Kraków: 483 zł i 37 zł/dobę
Łódź: 483 zł i 38 zł/dobę
Poznań: 475 zł i 35 zł/dobę
Warszawa: 478 zł i 37 zł/dobę


Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum

Mandaty - TANIE CZY DROGIE?

Drogowa strefa zamieszania - RUCH DROGOWY

Artykuł pochodzi z kategorii: Ruch drogowy

Zobacz również

  • Jak przejąć leasing lub kredyt na auto?

    W tego typu transakcjach jedynym polem do negocjacji ceny auta jest zwykle odstępne. Czasami sprzedający rezygnuje z niego całkowicie. więcej