Niestandardowy bagaż

Poniedziałek, 6 maja 2013 (10:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Samochodem osobowym można przewozić ładunek wystający poza obrys pojazdu. Nie wszyscy kierowcy wiedzą jednak, że bagaż musi być dokładnie oznakowany.

Zdjęcie

Podczas załadunku bagaże należy umieszczać w taki sposób, by nie zasłaniały lamp, tablic rejestracyjnych i nie ograniczały widoczności. /Motor
Podczas załadunku bagaże należy umieszczać w taki sposób, by nie zasłaniały lamp, tablic rejestracyjnych i nie ograniczały widoczności.
/Motor

Karnisze, panele podłogowe, lodówki, dywany - tego typu bagaż sprawia podczas transportu nie lada kłopot kierowcom aut osobowych. Przedmioty długie i o dużych gabarytach nie mieszczą się do przeciętnej wielkości pojazdów i ich końce wystają poza obrys (krawędzie) samochodu. Zanim wyruszymy w podróż z bagażem o niestandardowych rozmiarach, przypomnijmy sobie, jak taki ładunek prawidłowo zamocować i oznakować. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemności w postaci mandatu.

Właściwe rozmieszczenie

Reklama

Kodeks drogowy reguluje sposób pakowania przedmiotów do auta. Bagaże muszą być umieszczone tak, by nie naruszały stateczności pojazdu, nie utrudniały kierowania nim oraz m.in. nie zasłaniały drogi, nie zakrywały świateł ani tablic rejestracyjnych. Pamiętajmy też, że nie można przeładować samochodu (przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym), a ładunek powinien być zabezpieczony przed samoistnym przesuwaniem się.

Bagaż wystający poza boczny obrys samochodu może być umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość auta z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m, a w przypadku pojazdu o szerokości 2,55 m, nie wynosiła więcej niż 3 m. Oprócz tego pakunek nie powinien wystawać na odległość większą niż 23 cm z jednej strony samochodu, mierząc od krawędzi boku auta. Tak przewożony bagaż oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej o wymiarach co najmniej 50x50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku, a w przypadku zmniejszonej widoczności (deszcz, mgła) dodatkowo białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu i czerwonym światłem odblaskowym skierowanym do tyłu.

Z tyłu nie dalej niż dwa metry

W tylnej części pojazdu bagaż nie może być wysunięty na odległość większą niż 2 m, przy czym gdy wystaje więcej niż 0,5 m w samochodzie osobowym, kierowca musi go oznaczyć chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50x50 cm, umieszczoną na najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

Zdarza się, że przedmioty przewożone na dachu wystają mocno poza przód samochodu. Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji nie może to być więcej niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny pojazdu oraz więcej niż 1,5 m, licząc od siedzenia kierowcy.

Chorągiewka także z przodu

Ładowność razy dwa

Korzystanie z przyczepy jest znacznie tańsze niż wymiana auta na większe. Co ważne – zazwyczaj wystarczy podstawowe prawo jazdy kategorii „B”. czytaj więcej

Tak transportowane pakunki oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu. W okresie niedostatecznej widoczności wymagane jest ponadto białe światło umieszczone na najbardziej wystającej do przodu części ładunku. Przepisy zastrzegają też, że wysokość pojazdu z bagażami nie może przekraczać 4 m.

Można przewozić ładunek z uchyloną pokrywą bagażnika, jednak w taki sposób, by widoczna była tablica rejestracyjna i lampy pojazdu.

Oznakowanie ładunku

Przepisy ruchu drogowego określają, na jaką maksymalną odległość bagaż może wystawać poza obrys samochodu i w jaki sposób prawidłowo oznakować auto.

Zdjęcie

Z przodu ładunek nie może być wysunięty więcej niż 1,5 m, licząc od siedzenia kierowcy. /Motor
Z przodu ładunek nie może być wysunięty więcej niż 1,5 m, licząc od siedzenia kierowcy.
/Motor

Zdjęcie

Pakunki nieoznakowane mogą sięgać maksymalnie 23 cm poza boczny obrys auta. /Motor
Pakunki nieoznakowane mogą sięgać maksymalnie 23 cm poza boczny obrys auta.
/Motor

Zdjęcie

Jeżeli bagaże wystają z tyłu na odległość większą niż 50 cm, trzeba je oznakować. /Motor
Jeżeli bagaże wystają z tyłu na odległość większą niż 50 cm, trzeba je oznakować.
/Motor

Tekst: Tomasz Korniejew, zdjęcia: Andrzej Bieńkowski

Masz prawo odwołać się od mandatu - PORADY

Pożyczyłeś samochód - uważaj podwójnie - FORMALNOŚCI

Artykuł pochodzi z kategorii: Ruch drogowy

Zobacz również

  • Filtry sadzy w silnikach benzynowych - zaskakujące wyniki testów emisji spalin

    Coraz więcej aut benzynowych wyposażanych jest w filtr cząstek stałych. Pierwsze testy emisji spalin wykonane według nowych norm wskazują na dużą skuteczność tego rozwiązania. więcej