Przepisy przysypane śniegiem

Czwartek, 24 stycznia 2013 (13:00)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Niektóre przepisy w zimie nabierają specyficznego znaczenia. W jakich sytuacjach można narazić się na prawne konsekwencje?

Zdjęcie

Jazda nieodśnieżonym autem zagraża bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. /Motor
Jazda nieodśnieżonym autem zagraża bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu.
/Motor

Kodeksy - zarówno drogowy, jak i wykroczeń - obowiązują cały rok, ale niektóre paragrafy o wiele łatwiej jest złamać w okresie zimowym. Na szczęście są i takie, dla których śnieg na drogach daje pewnego rodzaju alibi. Kiedy i za co można zostać ukaranym, a co się upiecze?

Rozgrzewanie samochodu

Reklama

Szkoła mistrza

Najlepiej uczyć się od mistrza – zwłaszcza trzykrotnego. Kilka rad „Kajty” na temat zimowej jazdy na pewno się przyda. czytaj więcej

Kodeks drogowy zabrania pozostawiania pracującego samochodu podczas postoju (czyli ponad minutę) na obszarze zabudowanym. Grozi za to stuzłotowy mandat. Rozgrzewanie auta może być też "podciągnięte" pod "zakaz używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin lub hałasu", co karane jest mandatem w wysokości 300 zł. To jednak zagrożenie w dużym stopniu teoretyczne. Do naszej redakcji jeszcze nie dotarły sygnały, aby ktokolwiek za takie wykroczenia otrzymał mandat. Inna sprawa, że rozgrzewanie auta na postoju, np. w trakcie skrobania szyb, jest nieopłacalne - pochłania stosunkowo dużo paliwa.

Jazda zaśnieżonym autem

Taka sytuacja może zostać uznana za złamanie nakazu utrzymania auta w takim stanie, aby nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku na drodze i zapewniało pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi. Jeśli z samochodu sypie się lód albo szyby są oszronione, należy liczyć się z mandatem 20-500 zł. Za zasłonięte śniegiem światła taryfikator przewiduje mandat 200 zł, za zasypane tablice rejestracyjne - 100 zł.

Parkowanie na trawniku

Wykroczeniem - karanym nawet tysiączłotową grzywną - jest niszczenie roślinności. Trudno jednak zniszczyć nawet źdźbło trawy, gdy pokrywa ją warstwa śniegu. Zimą przybywa miejsc parkingowych.

Uwaga na zasypane znaki

Nikt nie powinien zostać ukarany za niestosowanie się do znaków, których zwyczajnie nie można dostrzec, gdyż pokrywa je warstwa śniegu. Ale w takiej sytuacji trzeba zachować wzmożoną ostrożność.

Uszkodzenie auta - lód spadający z ciężarówki - RUCH DROGOWY

Artykuł pochodzi z kategorii: Ruch drogowy

Zobacz również