Skrzyżowanie z poplątaniem

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Skrzyżowanie i droga dwujezdniowa

Zdjęcie

Skrzyżowanie i droga dwujezdniowa /Motor

Ulica widoczna po prawej stronie tworzy skrzyżowanie z drogą dwujezdniową, jednak nie odwołuje znaków zakazu dla pojazdów jadących jezdnią po lewej stronie.

UWAGA! Na drodze dwujezdniowej wlot drogi poprzecznej tylko z jednej strony (np. z prawej) niemający połączenia z jezdnią po drugiej stronie nie odwołuje wybranych znaków zakazu na jezdni, gdzie nie występuje przecięcie dróg. Z punktu widzenia kierowcy jadącego po drugiej jezdni nie jest to skrzyżowanie.

Reklama

Parkowanie na połączeniu dróg

Zdjęcie

Parkowanie na połączeniu dróg /Motor

Kierowca parkujący na połączeniu drogi publicznej z drogą wewnętrzną (sytuacja na zdjęciu powyżej) nie popełnia wykroczenia. Zgodnie z przepisami parkowanie jest zabronione tylko na skrzyżowaniu oraz w odległości 10 m od niego.

UWAGA! W przypadku postoju na połączeniu dróg nie można utrudniać ruchu. Dodatkowo jeśli droga znajduje się w strefie zamieszkania, można parkować tylko na wyznaczonych do tego celu miejscach.

Wlot drogi jednokierunkowej

Zdjęcie

Wlot drogi jednokierunkowej /Motor

Skrzyżowanie może mieć różny kształt. W sytuacji na fotografii tworzy je połączenie dwóch dróg jednokierunkowych. W tym przypadku ograniczanie prędkości ustawione na wiadukcie lub na drodze pod nim przestaje obowiązywać.

UWAGA! Zjazd z wiaduktu może być poprzedzony znakiem "ustąp pierwszeństwa", jednak kierowca nie musi się zatrzymywać, aby przepuścić inne pojazdy, jeśli ma do dyspozycji pas służący do włączenia się do ruchu. Dopiero opuszczając go ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa.

Wiadukt nad drogą

Zdjęcie

Wiadukt nad drogą /Motor

Jeśli drogi nie przecinają się w jednym poziomie i nie ma między nimi połączenia (np. wiadukt nad autostradą czy drogą ekspresową), to nie tworzą skrzyżowania. Nie występuje więc kwestia ustalania pierwszeństwa czy odwoływania niektórych znaków.

UWAGA! W praktyce za wiaduktem często występuje zjazd z niego, łączący się z drogą biegnącą pod spodem. Takie połączenie dróg jest już skrzyżowaniem i odwołuje wybrane znaki.

Wyjazd ze stacji paliw

Zdjęcie

Wyjazd ze stacji paliw /Motor

Wyjeżdżający ze stacji paliw musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom na drodze publicznej (jest włączającym się do ruchu). Przecięcie wyjazdu z taką drogą nie odwołuje także wybranych znaków zakazu (np. ograniczenia prędkości), które zostały ustawione na drodze publicznej, ponieważ nie jest skrzyżowaniem.

UWAGA! Wyjazd ze stacji paliw na inną drogę wewnętrzną, np. na terenie hipermarketu, jest równorzędnym połączeniem dróg.


Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum

Czy na pewno zbędne? - RUCH DROGOWY

Jak się bronić przed błędami policjanta - PORADY

Artykuł pochodzi z kategorii: Ruch drogowy

Motor

Zobacz również

  • Opony zimowe latem – czy mogą być niebezpieczne?

    Powszechną praktyką wielu kierowców stało się korzystanie z opon zimowych przez okrągły rok. Jak wpływa to na bezpieczeństwo jazdy i czy rzeczywiście przynosi oszczędności? więcej