Tego nie rób na autostradzie

Poniedziałek, 3 września 2012 (10:55)
Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Autostrady pozostaną najbezpieczniejszymi drogami tak długo, jak kierowcy będą przestrzegali na nich podstawowych zasad.

Zdjęcie

W Polsce na autostradach obowiązuje ograniczenie do 140 km/h. /Motor
W Polsce na autostradach obowiązuje ograniczenie do 140 km/h.
/Motor
Łamanie przepisów związanych z jazdą po autostradzie grozi konsekwencjami, z których mandat może okazać się najmniej dotkliwą. Dużo poważniejszą jest prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku. Stąd dość liczne zakazy i nakazy dotyczące zachowań podczas korzystania z tras szybkiego ruchu, które nie obowiązują na innych drogach. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim kierowcom. Poza regułami wynikającymi bezpośrednio z przepisów są też takie, które dyktują zdrowy rozsądek i zasady wzajemnego poszanowania na drodze.

Przedstawiamy podstawowe reguły, do których powinni się stosować kierowcy jadący autostradą.

Reklama

Nie jedź "na oparach"
W Polsce stacje paliw rozmieszczone są dość gęsto, za granicą trafiają się rzadziej. Pusty bak na autostradzie to konieczność wezwania pomocy drogowej.

Nie zajeżdżaj drogi
Wykonanie manewru zmiany pasa "przed nosem" innego kierowcy to w zasadzie proszenie się o stłuczkę. Prędkości autostradowe są na tyle duże, że zapewne nie zdąży on wyhamować na czas.
Mandat: 250-300 zł, 5 punktów karnych

Nie cofaj i nie zawracaj
I cofanie, i zawracanie są zabronione na autostradzie. Powód jest prosty - wykonujący te manewry stwarza zbyt duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu.
Mandat: 300 zł, 3 punkty karne

Nie holuj
Na autostradzie tylko specjalnie do tego wyznaczone służby mają prawo holować samochody. Co więcej - holowanie z ich pomocą może się odbyć wyłącznie do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.
Mandat: 20-500 zł

Nie szarżuj
W Polsce na autostradach obowiązuje ograniczenie do 140 km/h, a jazda o 10-20 km/h szybciej zwykle uchodzi płazem. Ale już w Szwajcarii czy Szwecji dla jadących niezgodnie z przepisami policja nie ma litości.
Mandat: do 500 zł, 1-10 punktów karnych

Nie wyprzedzaj z prawej strony
W większości krajów zachodnich kierowcy nie spodziewają się takiego manewru i mogą w ostatniej chwili zmienić pas ruchu - kolizja gotowa.
Mandat: 20-500 zł, 2 punkty karne

Nie zatrzymuj się na poboczu
Zatrzymanie dopuszczalne jest w razie awarii lub kolizji/wypadku. Pozostałe powody nie są wystarczająco ważne, co warto przewidzieć.
Mandat: 300 zł

Nie blokuj lewego pasa
Przepisy zobowiązują do trzymania się jak najbliżej prawej krawędzi drogi. Skrajny lewy pas na autostradzie służy do wyprzedzania!

Bartosz Zienkiewicz, Maciej Pobocha

Artykuł pochodzi z kategorii: Ruch drogowy

Motor
Więcej na temat:przepisy ruchu drogowego

Zobacz również